مقایسه وردپرس، جوملا و دروپال

نویسنده : زهرا کامران ور ۲۸ مهر ۱۳۹۵

مقایسه وردپرس، جوملا و دروپال

مقایسه وردپرس، جوملا و دروپال

اگر شما نیز در حال ایجاد وب سایت برای کسب وکار کوچک خود هستید به خوبی می دانید که آغاز کار به شدت خسته کننده است. بیشتر صاحبان کسب و کارهای کوچک  معمولا دوست دارند  سایتی داشته باشند که محتوای آن بدون کمک توسعه دهنده  و برنامه  نویس قابل به روزرسانی باشد. در این شرایط سیستم های مدیریت محتوا یا همان CMS بهترین انتخاب خواهند بود. زمانی که صحبت از انتخاب سیستم مدیریت محتوا به میان می آید سه گزینه پیش روی خود خواهید داشت: شما می توانید از میان سیستم های وردپرس، جوملا و دروپال یکی را به دلخواه انتخاب کنید.  در این مقاله قصد داریم هر کدام از این پلتفرم ها را با نگاه دقیق تری مورد بررسی قرار دهیم، مزایا و معایب هر کدام را  بیان نماییم و در کنار تمامی این موارد نحوه انتخاب یک CMS خوب برای کسب وکارهای کوچک را توضیح دهیم. پس همراه اسکارپ باشید.

مرور اجمالی:

وردپرس، جوملا و دروپال از لحاظ فنی،جامعه پشتیبانی و فلسفه نکات مشترک زیادی با هم دارند. هر سه ی این پلتفرم ها به صورت متن باز ارائه شده اند . این موضوع بدین معناست که افراد می توانند به صورت رایگان از آن استفاده کنند. همه انها قابلیت های عالی دارند و از Mysql به عنوان پایگاه داده درون ساخت خود استفاده می کنند. در نهایت همه آنها از قالب هایی برای ظاهر بصری سایت استفاده می کنند و افزونه ها/ ماژول های زیادی وجود دارد که عملکرد آنها را بهبود می بخشد. با اینکه این سیستم ها در برخی از موارد شبیه یکدیگر هستند اما تفاوت هایی نیز دارند.  این سه پلتفرم در نحوه مدیریت افزونه ها، قالب ها و   امنیت سایت با هم متفاوت هستند. همین امر باعث شده است انتخاب هر کدام از آنها بر روی کاربر و سایتی که اداره می کند تاثیر گذار باشد. جدول زیر تفاوت های کلیدی را به خوبی نشان می دهد:

 

وردپرسجوملادروپال
صفحه اصلیwww.wordpress.orgwww.joomla.orgwww.drupal.org
راحتی در کاربرداستفاده از این سیستم  نیازمند داشتن تجربه فنی نیست.رابط های موجود در آن بسیار ساده طراحی شده اند و به راحتی می توان در عرض چند دقیقه یک سایت راه اندازی کرد.

.

سیستم مدیریت محتوای جوملا نسبت به سایر پلتفرم ها پیچیده تر است.برای کاربرانی که تازه کار هستند رابط های موجود کمی دردسر ساز خواهد بود. برای اینکه بتوانید از عهده کار با این پلتفرم بر بیایید  باید زمان کافی اختصاص دهید تا همه جوانب را یاد بگیرید.دروپال نسبت به دو سیستم محتوای قبلی به تخصص بیشتری برای کار  نیاز دارد.با اینکه به هنگام اضافه کردن محتوا  کار با رابط ها بسیار ساده و آسان است اما  به هنگام تغییر ظاهر آن دچار مشکل خواهید شد به خصوص اگر تازه کار هستید.

 

 

قابلیت هااین سیستم برای توسعه دهندگان و طراحان در ایجاد سایت های سفارشی بسیار قدرتمند است. استفاده از آن برای کاربران نهایی نیز ساده است.به عنوان یک  پلتفرم قوی در نظر گرفته شده است که شبکه اجتماعی قوی و پشتیبانی خوبی دارد.قابلیت های طبقه بندی قدرتمند این توانایی را دارد که محتوا را سازماندهی و طبقه بندی نماید.
نصب با یک کلیکبلهبلهبله
قالب های در دسترسبیش از ۲۰۰۰ موردبیش از ۱۰۰۰ موردبیش از ۱۸۰۰ مورد
افزونه های در دسترسبیش از ۴۵۰۰۰ افزونهبیش از ۳۲۰۰۰ ماژولبیش از ۷۰۰۰ اکستنشن
تجارت الکترونیکیبا ووکامرس قابل راه اندازی است.با استفاده از اکستنشن ها می توان محتوای محصول را مدیریت کرد.هم بله هم خیر. دروپال ۸ یعنی آخرین نسخه از دروپال از ماژول تجارت الکترونیکی پشتیبانی نمی کند.
سئو فرندلی(سئو دوست بودن)سئوی عالی داردسئوی اصلی و پایه نیازمند کارهای اضافی است.سئوی خوبی دارد
موبایل فرندلی(موبایل دوست بودن)بلهبلهبله
سرعتمی تواند ترافیک را به خوبی مدیریت کند اما نیازمند پلن های بهتری از هاست است.اگر به درستی پیکربندی نشود ممکن است منابع را به سرعت مصرف نماید.معمولا با سرعت بیشتری بارگذاری می شود  و زمان پاسخ سریع تری نسبت به سایت های طراحی شده با وردپرس و جوملا دارد.

خوب حالا اجازه دهید هر کدام از پلتفرم ها را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهیم.

 1. وردپرس:

وردپرس یکی از محبوب ترین CMS هاست. بیش از ۳۰ درصد کل سایت ها از این سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنند. وردپرس کار خود را به عنوان پلتفرم وبلاگ نویسی آغاز کرد اما رشد بسیار سریعی داشت.

wordpress-homepage

وردپرس برای صاحبان کسب وکارهای کوچک مزایای زیادی دارد. برخی از مزایای این  سیستم در ادامه مرور شده است:

 • کاربرد آسانی دارد: بیشتر شرکت های هاستینگ وردپرس را تنها با یک کلیک نصب می کنند و سایت را در عرض چند دقیقه اجرا می کنند. استفاده از داشبورد مدیریتی در آن اسان است و به هیچ دانش فنی نیاز ندارد.
 • رایگان است: همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر کردیم این سیستم به صورت رایگان عرضه می شود.
 • قابل سفارشی سازی است: با وجود هزاران افزونه و قالبی که در بازار وجود دارد شما می توانید هر نوع سایتی که نیاز داشتید را ایجاد کنید. از آنجایی که وردپرس بسیار محبوب است می توانید طراحان و توسعه دهندگانی را پیدا کنید که قادرند سایت سفارشی برای شما ایجاد نمایند.
 • جامعه خوبی از افراد ماهر و متخصص دارد: به خاطر محبوبیت این سیستم مدیریت محتوا، انجمن های موجود با افراد ماهر و متخصصی پر شده است که روزانه به سوال های دیگران پاسخ می دهند.

با وجود تمامی مزایایی که در بالا به آن اشاره کردیم، وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای کامل نیست. این سیستم نیز معایبی دارد که در  ادامه به آن اشاره کرده ایم:

 • سایت های پیچیده و بزرگ برای اینکه بتوانند ترافیک موجود را تحمل کنند به پلن های هاست پیشرفته تری نیاز خواهند داشت.
 • API های آن کاملا کاربر پسند نیست. این موضوع بدین معناست که هسته وردپرس را نمی توان به سادگی تغییر داد. به همین خاطر افرادی که به دنبال ایجاد تغییرات بک اند در سایت خود هستند حتما با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد.

زمانی که صحبت از یادگیری وردپرس به میان می آید، سایت های زیادی وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد. اگر گشت و گذاری در اینترنت داشته باشید می توانید یکی از آنها را پیدا کنید. علاوه بر این، شما می توانید سوالات خود را در سایت هایی همچون WordPress StackExchange به اشتراک بگذارید و منتظر پاسخ افراد باشید. زمانی که می خواهید قالب  و افزونه ای برای سایت خود پیدا کنید ، می توانید سری به سایت های ایرانی و خارجی بزنید و از میان هزاران قالب و افزونه موجود یکی را به دلخواه انتخاب نمایید. اگرچه قالب های رایگان در نگاه اول عالی به نظر می رسند اما به زودی متوجه خواهید شد که طراحی و عملکرد محدودی دارند. به عنوان مثال Avada یکی از محبوب ترین قالب های پرمیومی است که در تم فارست وجود دارد:

avada

وردپرس برای افرادی که می خواهند کسب وکار خود را آغاز کنند انتخاب خوبی است.

 1. جوملا:

joomla-homepage

برخی از افراد جوملا  را حد واسطی بین وردپرس و دروپال می دانند. همانطور که می دانید جوملا یکی از قدرتمندترین CMS هایی است که می تواند سایت های پیچیده را مدیریت کند و همانند دروپال مدیریت آن به دانش فنی پیچیده ای نیاز ندارد.  جوملا سایت هایی همچون دانشگاه هاروارد را پشتیبانی می کند.

در سیستم مدیریت محتوای جوملا می توانید قابلیت های مختلفی بیابید. برخی از این قابلیت ها را  در ادامه با هم مرور می کنیم:

 • شبکه اجتماعی: جوملا  امکان ایجاد شبکه اجتماعی را بسیار ساده تر کرده است. این یک گزینه قدرتمند برای سایت های مختلف محسوب می شود.
 • سایت های تجاری:راه اندازی یک سایت تجاری با استفاده از جوملا سریع تر و ساده تر خواهد بود.جوملا پشتیبانی خوبی برای چنین سایت هایی دارد.
 • زیاد فنی نیست: اگرچه استفاده از جوملا به دانش فنی نیاز دارد و همانند وردپرس نیست اما  برای کاربرد آن به دانش فنی زیادی نیاز نخواهید داشت.افرادی که در سطح مبتدی  توسعه وب هستند می توانند از این سیستم استفاده کنند.
 • پورتال کمک و پشتیبانی: جوملا پورتال پشتیبانی برای کاربران خود دارد.
 • رایگان است: همانند وردپرس، استفاده از جوملا نیز رایگان است.

زمانی که صحبت از معایب جوملا به میان می آید،  مجموعه ای از موارد باید مد نظر  قرار گیرد. این موارد عبارتند از:

 • منحنی یادگیری: همانطور که قبلا نیز گفتیم این سیستم زیاد فنی نیست اما یادگیری آن به زمان نیاز دارد.
 • سئوی محدود: اگرچه برخی از قابلیت های پایه ای سئو در آن وجود دارد اما برای دستیابی به سطح معقولی از سئو باید کمی کار بر روی آن صورت گیرد.

در مورد طراحی باید بدانید که جوملا قالب ها و ماژول های کمتری نسبت به  وردپرس دارد اما این موضوع به معنی کمبود نیست. شما می توانید  قالب های رایگان و پرمیوم با کیفیتی را در تم فارست  پیدا کنید. به تصویر زیر نگاه کنید:

kallyas-joomla-template

 1. دروپال:

drupal-homepage

دروپال دومین CMS محبوب در جهان است و ۸ درصد سایت هایی که  در اینترنت وجود دارد از این پلتفرم قدرت گرفته اند. این پلتفرم بسیار قدرتمند است. این موضوع بدین معنی است که سایت های بزرگ و پیچیده می توانند از آن استفاده کنند. سایت هایی که از دروپال استفاده می کنند در برگیرنده دانشگاه اکسفورد  است. برخی از مزایای استفاده از دروپال در ادامه بیان شده است:

 • انعطاف پذیری: با وجود بیش از ۲۰۰۰ قالب و ۷۰۰۰ اکستنشن ، دروپال به سادگی قابل سفارشی سازی است. شما می توانید  فایل هسته را به سادگی ویرایش کنید.
 • عملکرد بهبود یافته: سایت هایی که با دروپال ساخته می شوند سرعت بارگذاری بالایی دارند.
 • رایگان بودن: این سیستم نیز همانند وردپرس و جوملا رایگان است.
 • جامعه پشتیبانی: پشتیبانی از این سیستم از طریق سایت org و نیزStack Exchange انجام می شود.

متاسفانه با اینکه دروپال سیستم بسیار قدرتمندی است اما هنوز معایبی دارد:

 • منحنی یادگیری عمیق: اگر بیشتر از راه اندازی یک وبلاگ یا سایت کوچک به دروپال نیاز دارید باید زمان زیادی را برای یادگیری آن کنار بگذارید. پس صبور باشیدJ

قالب زیر یکی از محبوب ترین قالب های موجود برای دروپال است:

innocompany-drupal-theme-design

چگونه یک CMS مناسب برای خود انتخاب کنیم؟

شکی نیست  که هر سه سیستمی که امروز معرفی کردیم مزایای بسیار زیادی در اختیار شما قرار می دهند. اگر برای یافتن پاسخ این سوال سری به اینترنت بزنید متوجه خواهید شد که هر کدام از این پلتفرم ها طرفداران خاص خود را دارند. همین امر باعث می شود انتخاب شما بسیار دشوار باشد. برای کسب وکار کوچک خود از میان وردپرس، جوملا یا دروپال کدام یک را انتخاب می کنید؟ متاسفانه هیچ پاسخ مشترکی برای این سوال وجود ندارد. واقعیت این است که هر کسب وکار و سایتی موقعیت و شرایط منحصر به فرد خود را دارد. جوملا برای سایت هایی با اندازه متوسط  یا افرادی که به دنبال شبکه اجتماعی هستند مفید است. از سوی  دیگر دروپال برای افرادی مناسب است که سایت پیچیده و بزرگی دارند. افرادی که به دنبال راه اندازی یک سایت کوچک برای کسب وکار خود هستند می توانند از وردپرس استفاده کنند. مسئله دیگری که باید مد نظر داشته باشید توانایی های فنی تان است. اگر زیاد علاقه ای به مسائل فنی ندارید بهتر است از وردپرس استفاده کنید. اگر توانایی زیادی در حوزه مسائل فنی دارید بهتر است بر حسب نیاز خود دروپال یا جوملا را انتخاب کنید.

چه چیزی باعث می شود انتخاب نادرستی داشته باشید؟

هیچ چیزی بدتر از این نیست که یک CMS انتخاب کنید و در اواسط کار بفهمید که انتخابتان نادرست بوده است. در بیشتر موارد مهاجرت از یک CMS به سیستم دیگر اسان است اما باید به خاطر داشته باشید که اینکار زمانبر و البته هزینه بر خواهد بود.

زمان تصمیم گیری است: وردپرس، جوملا یا  دروپال؟

زمانی که صحبت از سیستم مدیریت محتوا به میان می آید، وردپرس، جوملا و دروپال از محبوب ترین راه حل های موجود خواهند بود. هر سه مورد مزایا و معایب خاص خود را دارند. اگر کار خود را تازه اغاز کرده اید وردپرس انتخاب بهتری است. استفاده از آن اسان است و قالب های زیادی وجود دارد که برای شروع کار بد نیستند. تنها چیزی که باید مد نظر داشته باشید این است که دروپال و جوملا نیز انتخاب های خوبی هستند و انعطاف پذیری بیشتری فراهم می کنند. انتخاب از میان این سه مورد کار آسانی نیست. بنابراین شما باید  هدف خود از راه اندازی سایت را در نظر داشته باشید و بودجه  خود را در نظر بگیرید.بعد از اینکه تمامی جوانب کار را سنجدید یکی از سیستم های معرفی شده را انتخاب نمایید.

امیدواریم این مقاله در انتخاب بهتر و هوشمندتر به شما کمک کند.

بخوانید  غیر فعال کردن قابلیت جستجو در وردپرس

زهرا کامران ور

مترجمم و علاقه مند به دنیای فناوری. تلاش می کنم مطالب مفیدی توی سایت ارائه کنم

1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
  پروگرمر هستم دیگه

  یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶

  دمت گررررم مقاله عالی بود