۲۰ اشتباه رایج کاربران مبتدی در وردپرس

نویسنده : سید ایوب کوکبی 25 ژانویه 2018

20 اشتباه رایج کاربران مبتدی در وردپرس

اگر اشتباه نکنید، هیچ کاری انجام نمی‌دهید. من اعتقاد راسخ دارم که کننده کار بدون خطا نیست. – John Wooden

طبیعی است که هر کسی مرتکب اشتباه می‌شود. ما انسان هستیم و اشتباه، بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی ماست، بنابراین باید از اشتباهات دیگران درس بگیریم تا در آینده با آن مشکلات مواجه نشویم. خوشبختانه در دورانی زندگی می‌کنیم که تقریبا هر آنچه به دنبال یادگیری‌اش هستیم در اینترنت یا کتاب‌ها پیدا می‌شود. بنابراین با کمی تحقیق و تفحص می‌توانیم مسیر اشتباه دیگران را تکرار نکنیم. در این پست قصد داریم از تکرار اشتباهات در وردپرس پرهیز کنیم.

تمرکز بلاگرها و افراد مبتدی در وردپرس روی تولید محتوا و جذب مخاطبان است بنابراین توقع دارند همه چیز مثل ساعت کار کند و در این راه با مشکلی هم مواجه نشوند. اما اغلب اوقات نکاتی را فراموش می‌کنیم که با در نظر نگرفتن آن‌ها امنیت و روزهای آرام ما در وردپرس دچار تلاطم می‌شود که این موضوع تاثیر مستقیمی بر روی ترافیک سایتمان نیز خواهد گذاشت. در ادامه لیستی از این نکات ذکر شده تا با رعایت کردن آن‌ها بروز چنین مشکلاتی را به حداقل ممکن برسانیم.

۱- انتخاب اشتباه پلتفرم

انتخاب پلتفرم مناسب وردپرس

در هنگام ساخت یک وبلاگ، نوع محتوایی که قرار است منتشر کنید، میزان کنترل روی آن و قابلیت‌های شخصی‌سازی آن را پذیرفته‌اید. دو نوع وردپرس داریم. یکی WordPress.com و دیگری WordPress.org که در تصویر بالا قابلیت‌ها و مزایا و معایب هر یک از آن‌ها مشخص شده است. اشتباهی که اغلب افراد مبتدی مرتکب آن می‌شوند، ساخت وبلاگ در wordpress.com است. این سایت اجازه کنترل و شخصی‌سازی زیادی به شما نمی‌دهد بنابراین تا حد ممکن از گزینش آن دوری کنید مگر دلیلی منطقی برای این کار داشته باشید.

۲- تغییر ندادن نام کاربری پیش‌فرض ادمین

برای افرادی که wordpress.org را انتخاب کرده و بر روی هاست شخصی از این سیستم استفاده می‌کنند رایجترین خطا، عوض نکردن نام کاربری پیش‌فرض ادمین است. رها کردن این موضوع به حال خود همچون یک بمب ساعتی سایت شما را هر لحظه در معرض هک افراد سودجو قرار می‌دهد. این کار فرصتی برای هکرها فراهم می‌کند تا با انبوهی از پسوردهای مختلف وارد بخش مدیریت شوند. اما با تغییر دادن این نام، کار هکرها بسیار دشوار می‌شود. برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید:

 1. ادمین وردپرس را باز کرده و از بخش کاربران گزینه افزودن را انتخاب کنید.
 2. تمامی فیلدها را تکمیل کرده و در فیلد نقشف گزینه مدیر کل یا Administrator را انتخاب کنید.
 3. دست آخر دکمه افزودن کاربر تازه را بزنید.
 4. اکنون بایستی کاربر ادمین جدیدی که ساخته‌اید را مشاهده کنید.
 5. از حساب کاربری فعلی خارج شده یا لاگ اوت کنید.
 6. اکنون نام کاربری و رمز عبور ادمین جدید را وارد نمایید.
 7. به بخش کاربران مراجعه کنید.
 8. ادمین پیش‌فرض – معمولا با نام Admin – را حذف کنید.
 9. اکنون از لیست کشویی مشخصه همه پست‌ها، ادمین جدید را انتخاب کرده و روی تایید حذف کلیک کنید.
 10. حالا ادمین قبلی باید حذف شده و تنها ادمین جدید وجود داشته باشد.

*لطفا قبل از انجام این کار یک بکاپ از سایت تهیه کنید تا احیانا در صورت بروز مشکل بتوانید اطلاعات خود را بازیابی کنید.

۳- صرف هزینه بی‌مورد

وقتی شروع به وبلاگ‌ نویسی می‌کنید شاید با سرویس‌های رنگارنگی مثل ثبت دامنه خصوصی، ایمیل‌های برند، SSL، ثبت ۵ ساله دامنه (یا تخفیف )، پلن‌های میزبانی قوی، سرورهای اختصاصی و غیره ترغیب به استفاده از این سرویس‌ها شوید اما به خاطر داشته باشید که در شروع هر کاری باید قدم‌های کوچک برداشت. وقتی می‌توانید سال به سال دامنه خود را تمدید کنید چرا پول اضافه برای تمدید ۵ ساله بدهید. چه معلوم که بعد از چند ماه کلا از ادامه فعالیت منصرف شدید. یا وقتی ترافیک سایت و اساسا محتوای شما مستلزم منابع زیادی نیست چرا پول اضافه‌ای بابت خرید سرورهای اختصاصی که شاید از ۱۰ درصد توانمندی‌های آن هم استفاده نکنید بپردازید.

بخوانید  راهنمای کامل بهینه سازی تصاویر در وردپرس - بخش اول: خوب شروع کنیم.

۴- بکاپ نگرفتن از سایت

در حالی که از دفترچه تلفن گوشی، اطلاعات کامپیوتر و تصاویر خصوصی خود بکاپ می‌گیریم چرا از وردپرس که دسترنج زحمات ما بر روی آن قرار دارد بکاپ تهیه نکنیم. اغلب ما در انجام این کار تنبلی می‌کنیم ولی با وجود افزونه‌های خوب وردپرسی جای هیچ تنبلی هم باقی نمی‌ماند. بنا به سلیقه یکی از افزونه‌های Backup Buddy, Vault Press, BackWPup را برای این کار انتخاب کنید. این افزونه‌ها امکانات خوبی برای بکاپ‌گیری خودکار و دوره‌ای دارند که با تنظیم صحیح آن‌ها خیال شما از بابت اطلاعاتتان راحت می‌شود. البته بکاپ‌های دوره‌ای از طریق پنل هاستینگ خود را نیز در دستور کار داشته باشید.

۵- استفاده از Favicon پیش‌فرض

Favicon – همان آیکون کوچکی که در کنار عنوان صفحه در داخل تب مرورگر نمایش داده ‌می‌شود – بسیاری از وبلاگ‌نویس‌ها فراموش می‌کنند که آیکون پیش‌فرض را تغییر دهند. برای تغییر این آیکون ساده‌ترین کار استفاده از افزونه All-In-One-Favicon است. البته بعد از تغییر دادن آیکون می‌توانید این افزونه را حذف کنید و یا حتی اگر کمی با کدنویسی آشنایی داشته باشید به صورت دستی می‌توانید اقدام به انجام این کار کنید.

تصویر پیش فرض favicon

۶- استفاده ناصحیح از دسته‌بندی‌ و تگ‌ها

وردپرس توانایی دسته‌بندی پست‌ها با استفاده از تگ را دارد. اما بسیاری از افراد بدون توجه به اصول این کار، برای هر پست تعداد زیادی تگ و دسته‌بندی انتخاب می‌کنند که این کار می‌تواند تاثیر بدی بر روی سئو و ناوبری سایت داشته باشد و کاربران را نیز فراری می‌دهد؛ بنابراین سعی کنید تا حد امکان از کمترین تعداد دسته‌بندی و تگ‌ها استفاده نمایید. البته طبق اصول سئو و برای جلوگیری از تولید محتوای تکراری بایستی برای هر پست تنها یک دسته انتخاب کرده ولی تعداد تگ‌ها را می‌توانید بیشتر انتخاب کنید. همیشه در انتخاب تگ‌ها به این موضوع توجه داشته باشید که آنها را برای دسته‌بندی مطالب استفاده کنید و نه صرفا جهت درج کلمات کلیدی. تگی که منحصر به یک پست خاص باشد، تگ نیست. تگ‌هایی مناسب هستند که چندین بار در پست‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

۷- استفاده از ساختار پیش‌فرض پیوند یکتا

پیوند یکتا آدرس منحصر به فردی است که وردپرس برای هر یک از پست‌های منتشر شده در نظر می‌گیرد. ساختار پیش‌فرض این پیوند چیزی شبیه این است: www.yoursite.com/?p=123. این موضوع می‌تواند برای سئو سایت بسیار بد تمام شود. پیوند یکتای مناسب برای کسب رتبه و جایگاه در موتورهای جستجو بایستی حاوی عنوان پست به همراه کلید واژه کانونی باشد. برای تغییر این ساختار می‌توانید به این صورت عمل کنید:

 1. به تنظیمات مراجعه کنید.
 2. پیوندهای یکتا را انتخاب نمایید.
 3. ساختار دلخواه را انتخاب کرده و از برچسب‌های پایین %postname% را برگزینید. (توصیه می‌کنیم سایر برچسب‌ها را بردارید و فقط متغیر عنوان پست را انتخاب نمایید تا لینک کوتاه‌ و تمییزتری داشته باشید).
بخوانید  رفع خطای 503 وردپرس

۸- نداشتن فرم تماس با ما

بازدیدکننده‌ها معمولا تمایل دارند به دلایل مختلفی برای پرسیدن سولات، اظهار تشکر و معرفی خودشان با صاحب بلاگی که مطالبش را دوست دارند ارتباط برقرار کنند. برای این منظور بایستی حتما یک فرم «تماس با ما» در سایت خود داشته باشید. نیازی نیست که به صورت دستی و با کدنویسی این فرم را بسازید. افزونه‌های مختلفی برای ساخت این فرم عرضه شده‌اند که از آن جمله می‌توان به Sumome, Contact Form 7 و غیره اشاره کرد.

فرم تماس با ما

۹- نصب نکردن افزونه کش

بسیاری از وبلاگ‌نویس‌ها تمرکز خود را روی تولید محتوا گذاشته‌اند غافل از اینکه سرعت لود شدن سایت نه‌تنها برای کاربران مهم بوده بلکه تاثیر مستقیمی روی افزایش یا کاهش رتبه سایت نزد موتورهای جستجو نیز دارد. جهت اطمینان از اینکه سایت شما می‌تواند ترافیک زیادی را بدون کرش کردن و مواجهه با مشکل قبول کند بایستی از افزونه کش مناسبی استفاده کنید. کش‌کردن محتوا باعث افزایش کارایی، کاهش مشکلات و افزایش آپ‌تایم سایت خواهد شد و در هنگام افزایش ترافیک لحظه‌ای به خوبی از پس مدیریت آن بر می‌آید. دو تا از بهترین افزونه‌های کش وردپرس عبارتند از : W3 Total Cache که اختیارات گسترده‌تری در اختیار شما قرار می‌دهد و دیگری WP Super Cache که ساده‌تر بوده و اختیارات آن نیز محدودتر است. ما برای افراد مبتدی افزونه دوم را توصیه می‌کنیم.

۱۰- نداشتن فرم دریافت اطلاعات مخاطبان

داشتن یک لیست یا بانک ایمیل برای اغلب کسب‌وکارها یک ضرورت انکار ناشدنی است. برای دریافت ایمیل کاربران نیازمند یک فرم پاپ‌آپ یا بخشی در سایدبار سایت هستید که این کار را انجام دهد. برای ساخت چنین فرم‌هایی توصیه ما استفاده از افزونه SumoMe است که در عرض ۵ دقیقه می‌توانید یک فرم مناسب بسازید.

۱۱- بروز نکردن وردپرس

بارها برای ما و شما پیش می‌آید که فراموش می‌کنیم وردپرس را بروزرسانی کنیم و یا به خاطر مشغله کاری انجام این کار را به تعویق می‌اندازیم. با هر بروزرسانی وردپرس معمولا حجم زیادی از آسیب‌پذیری‌ها برطرف می‌شود که در صورت سهل‌انگاری در انجام این کار امکان هک شدن سایت و نفوذ از طریق این آسیب‌پذیری‌ها افزایش می‌یابد. همه ساله بخش زیادی از سایت‌های هک شده به دلیل آپدیت نبودن وردپرس اتفاق می‌افتد. بنابراین همین الان به داشبورد خود مراجعه کنید و در صورتی که پیغام بروزرسانی وردپرس را مشاهده می‌کنید با کلیک بر روی آن به سادگی عملیات بروزرسانی را انجام دهید. لطفا برای وردپرس کار امروز را به فردا نسپارید!

۱۲- عدم استفاده از گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس شما را در آنالیز علائم حیاتی و جهت‌گیری کاربران یاری می‌کند. این ابزار، طیف گسترده‌ای از خدمات شامل مانیتور کردن ترافیک سایت، ردیابی مسیر حرکت بازدیدکنندگان در سایت و شناسایی کلمات کلیدی‌ای که بیشترین نقش در تولید ترافیک برای سایت شما را داشته، در اختیارتان قرار می‌دهد. تنظیم گوگل آنالیتیکس چند دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد و توصیه می‌کنیم برای سنجش سلامتی سایت از Google Webmaster Tools هم استفاده کنید. وبمستر تولز به شما می‌گوید که چه خطاها و مشکلاتی در سایت شما وجود دارد. آیا پنالتی شده‌اید یا نه. چه مشکلاتی در ایندکس مطالب سایتتان وجود دارد. اوضاع و احوال نقشه سایت چطور است و …

۱۳- مناسب نبودن قالب سایت برای کاربران موبایلی

این روزها اینترنت محدود به کامپیوترهای رومیزی نیست. اینترنت در اسمارت‌فون‌ها، تبلت‌ها، تلویزیون‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها وجود دارد و کاربران مدام بین وسایل مختلف سوئیچ کرده و انتظار دارند که سایت شما را در همه آن‌ها به خوبی مشاهده کنند. با استقبال زیاد کاربران از دستگاه‌های قابل حمل مانند اسمارت‌فون‌ها که اعلب صفحه کوچکی دارند، ضرورت استفاده از قالب‌های واکنش‌گرا بیش از پیش احساس می‌شود. برای تطابق اندازه سایت با دستگاه‌های مختلف یا باید قالب را واکنش‌گرا یا ریسپانسیو کنید و یا نسخه موبایلی سایت را توسط افزونه‌هایی مثل WPtouch یا WPTap تولید نمایید. انتخاب با شماست.

بخوانید  حذف لینک در پاورقی وردپرس

۱۴- اهمیت ندادن به سئو

سئو کردن سایت باعث رشد ترافیک ارگانیک سایت از طریق موتورهای جستجو می‌شود. برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم از افزونه Yoast SEO استفاده کنید. بد نیست گوشه چشمی هم به مشکلات رایج سئو در وردپرس بیندازید.

۱۵- عدم استفاده از افزونه‌های مهم وردپرسی

برای کاربران تازه‌وارد کمی زمان لازم است تا با افزونه‌های مهم این CMS آشنا شوند. تعدادی از این افزونه‌ها بسیار ضروری و حیاتی هستند که بهتر است از آن‌ها استفاده کنید مانند:

۱۶- عدم استفاده از CDN

اگر وب‌سایت شما قرار است محتوایی همچون کتاب‌های الکترونیکی، موسیقی، نرم‌افزار و یا نظایر آن را در سراسر دنیا منتشر کند، ارزش یک شبکه تحویل محتوا یا CDN را دست‌کم نگیرید. تنظیم یک CDN می‌تواند تاثیر مطلوبی بر تجربه کاربری بازدیدکنندگان شما داشته باشد. شبکه تولید محتوا محتوای شما را به صورت هوشمندانه بر روی بستری از سرورها توزیع می‌کند و هر کاربر از نزدیکترین سرور به اطلاعات سایت شما دسترسی پیدا می‌کند. به عنوان مثال تلگرام برای اپلیکیشن خود از یک CDN قدرتمند استفاده می‌کند به همین دلیل سرعت آن تا این حد رضایت‌بخش است.

۱۷- استفاده از تصاویر حجیم

تصاویر حجیم سرعت لود شدن سایت را به صورت محسوسی کاهش می‌دهند. سعی کنید از تصاویر بهینه شده و با حجم مناسب استفاده کنید و در صورت لزوم از افزونه‌هایی مثل Smush.it نیز جهت کاهش خودکار حجم تصاویر آپلود شده استفاده نمایید. این افزونه، حجم تصاویر را بدون تاثیر روی کیفیت آن کاهش می‌دهد.

۱۸- سئو نکردن تصاویر

تصاویر نقش زیادی در سئو محتوا دارند. تصاویری که آپلود می‌کنید باید نام مناسبی داشته باشند. بعلاوه استفاده از یک متن جایگزین (ALT) را نیز فراموش نکنید. گوگل با خوانش محتوای تگ ALT از موضوع تصویر سر در می‌آورد. در صورت امکان و تا جایی که طبیعی است از کلمه کلیدی در تصاویر مرتبط استفاده کنید تا سیگنال مثبتی به موتورهای جستجو ارسال کند.

۱۹- انتشار صفحات ناقص

وقتی تازه شروع به وبلاگ‌ نویسی می‌کنیم احتمال لانچ کردن سایت قبل از آماده سازی آن وجود دارد. به همین خاطر بازدیدکننده در هنگام کلیک کردن روی لینک‌ها با پیغام ناخوشایند «یه زودی» یا «در حال بروزرسانی…» مواجه می‌شود. به عنوان یک قاعده کلی، هیچگاه به صفحه‌ای که هنوز کامل نشده لینک نکنید. چنین پیغام‌هایی این برداشت را به بازدیدکننده می‌دهند که شما به خوبی پیگیر مسائل سایت خود نیستید.

۲۰- نصب افزونه‌های غیرضروری

افزونه‌ای که فقط یکبار استفاده می‌شود و یا به صورت مداوم با آن سروکار ندارید باید غیرفعال یا حذف شود چرا که استفاده زیاد از افزونه‌ها سرعت سایت را به شدت کاهش می‌دهد. البته غیرفعال کردن پلاگین‌ها ممکن است حفره‌های امنیتی زیادی در سایت شما ایجاد کنند بنابراین تا جایی که می‌توانید از نگهداری افزونه‌های غیرضروری خوداری کرده و در اولین فرصت آن‌ها را کاملا حذف نمایید.

سید ایوب کوکبی

نویسنده و مترجم...

0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *