۱۶ ترفند مفید در بازاریابی اپلیکیشن‌های اندروید

سید ایوب کوکبی دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷

16 ترفند مفید در بازاریابی اپلیکیشن‌های اندروید

بازاریابی از آن کارهایی است که معمولاً کسب‌وکارها یا بیخیالش می‌شوند یا خیلی درباره‌ی آن نگرانند. مردم فکر می‌کنند بازاریابی کار خیلی سخت و پرهزینه‌ای است. این حرف لزوماً صحیح نیست. راه‌های زیادی وجود دارد که با کمترین میزان بودجه یا حتی بدون صرف یک ریال می‌توانید برای اپلیکیشن اندرویدی خود بازاریابی کنید. پیش از شروع بازاریابی باید نقشه‌ی راه را بریزید. برنامه را برای مخاطبان فعلی لانچ کنید. سپس گام‌‌های ابتداییِ بازاریابی محصول برای رشد مخاطبان را در پیش بگیرید و قدم‌های بعدی برای تداوم این رشد را نیز پایه‌ریزی کنید. یادتان باشد وقتی هیچ شخصی از کسب‌وکار اندرویدی شما خبردار نیست در واقع اصلا وجود خارجی ندارید (حتی اگر بهترین برنامه‌ی دنیا را هم ساخته باشید). در این نوشتار، فهرستی از ایده‌ها آماده کرده‌ایم که می‌توانید برای رونق دادن کسب‌وکار اندرویدیتان استفاده کنید.

آنلاین باشید

برای شناخته شدن باید همه‌جا دیده شوید. تا جایی که می‌توانید برنامه‌ی خود را در سایت‌ها، وبلاگ و فروم‌های مرتبط معرفی کنید. البته با فرستادن اسپم اوضاع را بدتر نکنید. بهتر است با نام برند وارد این سایت‌ها شده و هر جایی لازم بود توضیحات خوبی درباره‌ی برند و محصول خود ارائه دهید. مثل یک بات رفتار نکنید، با دیگران وارد گفتگوها شوید. از محصول خود جایی که می‌توانید حمایت کنید. جایی که حرف طرف مقابل منطقی است بپذیرید. شرکت در گفتگوها روشی عالی برای جذب مخاطبان بیشتر به اپلیکیشن شماست. راه‌های دیگری هم هست:

۱- ساخت یک وبلاگ تجاری

ساخت وبلاگ چیزی نیست که یک شبه، سروتهش را ببندید و تمام! یک وبلاگِ موفق شاید سال‌ها (لااقل یک سال) زمان ببرد تا به جایی برسد. این کار قطعاً به علاقه و پشتکار زیادی نیاز دارد. در بحث وبلاگ و سایت، مهم‌ترین چیز، بروزرسانی مرتب است. آن‌هم نه با هر مطلبی که دستتان بیاید. بلکه با مطالبی دسته اول و عالی که خواننده از مطالعه‌ی آن لذت ببرد.

۲- نوشتن پست مهمان

ارسال کامنت در سایت‌ها و وبلاگ‌های مرتبط راه خوبی است تا خودتان را به دیگران نشان دهید و بهتر از آن نوشتن پست مهمان در این سایت‌هاست. در واقع خودتان را از طریق اشتراک دانشتان مطرح می‌کنید. مثلاً یکی از جاهای خوب برای نوشتن، سایت ویرگول است که در محیطی دوستانه می‌توانید دانسته‌های خود را به اشتراک بگذارید.

بخوانید  داستان موفقیت 4 اپلیکیشن موبایلی

۳- پیوستن به فروم‌ها یا انجمن‌های پرسش‌وپاسخ

فعالیت در فروم‌ها بخصوص از نوع فعالانه و مفیدش یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش اعتماد و وفاداری کاربران به برند شماست.

۴- فعالیت مطبوعاتی

نشریات مطبوعاتی اگرچه به اندازه‌ی شبکه‌‌های اجتماعی بین کاربران مخاطب ندارند ولی قطعاً میزان اعتبار آن‌ها هنوز بالاتر از مطالب منتشر شده در اینترنت است (لااقل بیشتر مردم اینطور احساس می‌کنند.) این نشریه‌ها در اشکال مختلف دیجیتال، کاغذی، مجله، فصل‌نامه، هفته‌نامه، دوهفته‌نامه و … عرضه می‌شوند و تعدادشان خیلی زیاد است. سایت مگ‌ایران مجموعه‌ای از نشریات و مطبوعات کشور را در خود جای داده است که  مرجع خوبی برای این کار است. به عنوان مثال برای اپلیکیشن‌های اندروید هفته‌نامه کلیک روزنامه جام‌جم و بایت روزانه‌ی خراسان مکان خوبی برای معرفی کسب‌وکار، محصول و خدمات شماست. البته رایگان نیست ولی خیلی کمرشکن و گران هم نیست. در صورتی که استارت‌آپ خوب و تازه‌نفسی دارید، شنبه‌مگ – هفته‌نامه اختصاصی استارت‌آپ‌ها هم جای خوبی است.

۵- شبکه‌های اجتماعی

لازم به توضیح نیست که شبکه‌های اجتماعی محیطی ایده‌آل برای شبکه‌سازی و رشد تصاعدی کسب‌وکارهاست. شما با افراد مختلف ارتباط برقرار می‌کنید و با تعاملات سازنده به مرور شبکه‌ی ارتباطی خود را تقویت می‌کنید و در بازاریابی چیزی به اندازه‌ی داشتن یک شبکه‌ی ارتباطی قوی مهم نیست. به عنوان مثال اگر در توییتر فعال باشید و هزاران فالور خوب دست‌وپا کنید. هر توییتی که می‌فرستید نه‌تنها به دست شبکه‌ی ارتباطی شما می‌رسد بلکه ممکن است فالورهای شما نیز آن را ریتوییت کنند و شبکه‌ی ارتباطی آن‌ها نیز از مطلب ارسال شده مطلع شوند و این داستان ادامه دارد.

۶- بهینه‌سازی سایت

سئو سایت را بهبود دهید. این کار سایت شما را بیشتر در نتایج جستجو ظاهر کرده و درنتیجه ترافیک ورودی بیشتری از سرچ‌انجین‌ها خواهید داشت.

۷- یوتیوب

یوتیوب ابزار محبوبی در بازاریابی ویدیویی است ولی اغلب کسب‌وکارهای کوچک قدرت آن را دست‌کم می‌گیرند. ویدیو رسانه‌ی بسیار قدرتمندی است و آینده‌ی اینترنت نیز طبق آمارها متعلق به همین رسانه است. ویدیو بسازید و در یوتیوب به دیگران نشان دهید که چه کاری انجام می‌دهید. مثلاً اگر یک اپلیکیشن فروش صنایع دستی دارید، از طریق ویدیو، مردم را با صنایع دستی، مراحل ساخت و پروسه‌ای که برای جمع‌آوری و رساندن آن‌ها به دست مشتری لازم است آشنا کنید. یا اگر یک بازی ساخته‌اید، ویدیویی از اعضای تیم و فرایند همکاری و ساخت محصول، سختی‌هایی که در این راه متحمل شده‌اید، راهکارهای نابی که خلق کرده‌اید و … تهیه کنید. اشتراک این ویدیوها در یوتیوب باعث تحکیم ارتباطات و افزایش اعتماد مشتریان می‌شود. موفقیت در تجارت یعنی دوستی با مشتری و ویدیو رسانه‌ای عالی برای ابراز این دوستی است.

بخوانید  31 ترفند پیشرفته جهت بهبود مهارت‌های برنامه نویسی اندروید

۸- برندسازی شخصی

حرف‌های که در شبکه‌های اجتماعی می‌زنید، استایلی که جلوی دوربین ظاهر می‌شوید، افکار، اخلاق، فیدبک شما به دیگران، نوع پوشش و بسیاری از چیزهای دیگر، روی برند و شناختی که دیگران از شما دارند تاثیر می‌گذارد. هماهنگ با اهدافی که دارید برندسازی شخصی کنید تا دیگران موقع شنیدن اسمتان بدانند که با چه کسب‌وکار، چه محصول و چه خدماتی روبرو هستند.

۹- مشاوره‌ی رایگان

شاید صرف زمان برای فردی که وقت شما را گرفته و هیچ نفعی به حال کسب‌وکارتان ندارد چیز آزاردهنده‌ای باشد. خیلی‌ها حتی به ایمیل‌ها و درخواست‌هایی که ظاهراً برایشان سودی ندارد پاسخ نمی‌دهند دقیقاً مثل آن‌هایی که در شروع کار ۱۰ دقیقه نشده به ایمیل‌هایت بی‌ربط و باربط پاسخ می‌دهند ولی به محض اینکه به جایی می‌رسند دست‌وپا گم‌کرده و دیگران را فراموش می‌کنند. اینطور نباشید. نکته اینجاست که حتی اگر به لحاظ اخلاقی هم این کار را ناشایست ندانید به لحاظ بازاریابی، سخت در اشتباهید.  همیشه جا برای رشد هست، حتی یک نفر هم ارزشمند است. بد نیست گهگاهی مشاوره‌ی رایگان هم بدهید. ثمره‌ی این کار گاهی اوقات نقطه‌ی عطف بزرگی در کسب‌وکار شما ایجاد می‌کند.

۱۰- متریال‌های بازاریابی

به اندازه‌ی کافی از فضای سربرگ‌های اداری برای معرفی خودتان استفاده کرده‌اید؟ آیا در این اوراق، آدرس سایت، شبکه‌های اجتماعی یا QR Code شرکت را قرار داده‌اید؟ حرف ما این است که از نهایت ظرفیت برای معرفی و اطلاع‌رسانی برند خود استفاده کنید.

۱۱- کارت ویزیت

همیشه کارت ویزیت به اندازه‌ی کافی همراهتان باشد. خدا را چه دیده‌اید شاید جایی سرصحبت باز شد و شخصی/اشخاصی به کسب‌وکار شما علاقه‌مند شد. اینجاست که کارت ویزیت به درد می‌خورد.

بخوانید  تبلیغ برنامه با 33 روش خلاقانه و رایگان یا کم‌خرج

۱۲- شرکت در رویدادها

رویدادها، همایش‌ها و گردهمایی‌ها محل خوبی برای پیدا کردن دوستان و مخاطبان جدید است. خیلی از این رویدادها رایگان برگزار شده و برای شروع می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید. اینطوری هم شما و هم دیگران از نزدیک با هم آشنا شده و تبادل اطلاعات می‌کنید.

۱۳- کمک به دیگران

هرجایی توانستید داوطلبانه به دیگران کمک کنید. وقتی دست کسی را می‌گیرید مسلماً سیگنال مثبتی به او می‌دهید. چنین شخصی به مشتری بالقوه‌ی شما تبدیل می‌شود.

۱۴- سخنرانی

کنفرانس‌های زیادی وجود دارند که دنبال سخنران هستند. در بسیاری از این کنفرانس‌ها، صاحبین کسب‌وکارهای کوچک نیز می‌توانند سخنران شوند. فرصت را مغتنم دیده و خودتان را نشان دهید. اینجاست که می‌توانید با صدای بلند برندتان، محصولتان و خدمتی که عرضه می‌کنید را به دیگران عرضه کنید.

۱۵- دفتر کار

وقتی مردم به دفتر کار شما مراجعه می‌کنند، همان چند دقیقه‌ای که منتظر می‌مانند تا شما را ملاقات کنند بهترین فرصت برای تغذیه‌ی اطلاعاتی آن‌هاست. مثلا روی دیوارها برچسب QR Code بزنید. آدرس سایت و پروفایل‌های اجتماعی را در معرض دید بگذارید. کارت ویزیت، کاتالوگ و بروشورهای اطلاع‌رسانی در دسترس آن‌ها قرار دهید.

۱۶- تماس سرد

گوشی‌تان زنگ می‌خورد، فرد بزرگواری پیشنهاد می‌کند کپسول آتش‌نشانی یا پکیج‌های آموزش طب سنتی را از او بخرید! یا پیامک‌هایی تبلیغاتی که پیه‌اش به تن همگان خورده است! به این نوع تماس‌ها که طرفین هیچ شناختی از هم ندارند و گیرنده‌ی تماس انتظار چنین تماسی را ندارد، تماس سرد گفته می‌شود. این روش یکی از قدیمی‌ترین و کم‌ارزشترین تکنیک‌های بازاریابی است که پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان از آن دوری کنید. البته منکر استفاده درست و منافعی که دارد نیستیم ولی باور کنید به ریسکش نمی‌ارزد!

دیدگاه شما :

بدون دیدگاه

    هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.