۱۵ توصیه به توسعه‌دهندگان جوان اندروید

سید ایوب کوکبی سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

15 توصیه به توسعه‌دهندگان جوان اندروید

توسعه‌دهندگان اندروید در شروع کار چه برای یک شرکت یا روی پروژه‌های شخصی باید به نکاتی توجه کنند که باعث افزایش موفقیت آن‌ها می‌شود. در این پست شما را با ۱۵ ترفند بهبود شغل برنامه‌نویسی اندروید آشنا می‌کنیم.

۱- از آخرین ترندها آگاه باشید

با پیشرفت تکنولوژی، کاربران نیز انتظارات متفاوتی از شما دارند. به عنوان مثال اگر چند سال قبل سایت شما ریسپانسیو نبود چندان مشکلی ایجاد نمی‌کرد ولی با ظهور وب ۲ و معرفی تکنیک‌های ریسپانسیو سایت‌ها به این سمت کشیده شدند. اکنون اگر کاربران با سایتی غیر ریسپانسیو روبرو شوند خیلی سریع ترکش می‌کنند چون طراحی ریسپانسیو به یک ترند تبدیل شده و پیروی از آن یک باید است. همین موضوع در ساخت اپلیکیشن‌های موبایل نیز صادق است. تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های جدید را بررسی و اپلیکیشن خود را مبتنی بر آن‌ها بسازید. انتظار کاربران این است که اپلیکشنی مدرن و به‌روز داشته باشند.

۲- طراحی را دست‌کم نگیرید

همانطور که در مقالۀ آشنایی کامل با کنسول گوگل پلی متذکر شدیم، برنامۀ شما باید در اولین نگاه کاربر را به خود جذب کند. نزدیک ۲٫۲ میلیارد برنامه در گوگل‌پلی عرضه شده است. برای اینکه در بین این حجم انبوه از برنامه‌ها دیده شوید، چاره‌ای نیست که متمایز باشید. اسکرین‌شات‌هایی که برای معرفی برنامه قرار می‌دهید یا ویدیوی معرفی فوق‌العاده اهمیت زیادی دارند. اشتباه مهم تعدادی از توسعه‌دهندگان بخصوص توسعه‌دهندگان ایرانی این است که به جای معرفی محیط برنامه، تصاویری قرار می‌دهند که درکی از محیط برنامه به کاربر نمی‌دهد. دقت کنید هدف تصاویر این است که کاربر قبل از نصب برنامه بداند با چه محیطی روبرو است. اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید از یک گرافیست کمک بگیرید. قطعاً تاثیرش را در دانلود برنامه خواهید دید. یادتان باشد در طراحی برنامه از شیوه‌نامۀ طراحی گوگل پیروی کنید تا یک طراحی مدرن و به‌روز داشته باشید.

۳- در گردهمایی‌ها شرکت کنید

شرکت در همایش‌های برنامه‌نویسی فرصت خوبی برای محک زدن مهارت‌ها، آشنایی با تکنولوژی‌ها و راهکارهای جددی و یاد گرفتن چیزهای نو است. در این دورهمی‌ها معمولاً با افراد مختلفی آشنا می‌شوید که حتی ممکن است شریک خوبی برای ایدۀ استارتاپی شما باشند. در دنیای برنامه‌نویسی گاهی باید مسائل را از نگاه سایر توسعه‌دهندگان دید. غرق شدن در افکار، راه‌کارها و روزمرگی‌ها شدن ایدۀ خوبی نیست. پیشرفت در ارتباط با دیگران بسیار بیشتر از حالت انفرادی است. خودتان را محدود نکنید.

بخوانید  برنامه‌نویسی پیشرفته اندروید با زبان کاتلین - بخش چهارم

۴- به کاربران توجه کنید

بهترین راه برای افزایش اعتماد و وفاداری مشتریان توجه به آن‌هاست. این موضوع حتی باعث رشد جامعۀ کاربران شما می‌شود. وقتی به سازندۀ برنامه‌ای ایمیل می‌دهید و پیشنهاد اضافه کردن قابلیت‌هایی را می‌دهید چه حسی دارید اگر یک تشکر توخالی هم دریافت نکنید! آیا برنامه را به دیگران معرفی می‌کنید؛ آیا بار دیگر مشکلی در برنامه یافتید اطلاع می‌دهید یا پیشنهاد قابلیت‌های جدید می‌دهید! احترام و توجه به نظرات، کاربران را خوشحال می‌کند. همینکه بدانند به خواسته‌هایشان توجه دارید قدم بزرگی است که خیلی‌ها اهمیتی به آن نمی‌دهند.

۵- به ایدۀ خود ایمان داشته باشید

برنامه‌نویسان مستقل به این موضوع توجه داشته باشند که اولین قدم در موفقیت یک استارتاپ موبایلی پشتکار و کم نیاوردن است. ایدۀ شما چه یک ایدۀ انقلابی باشد و چه یک ایدۀ ساده، بالاخره طبق تحقیقاتی به آن رسیده‌اید و قطعاً مشتریان خاص خود را دارد. منتهی نباید همان ابتدا انتظار موفقیت داشته باشید. افرادی بوده‌اند که بارها و بارها شکست خورده‌اند تا اینکه توانسته‌اند ایدۀ خود را به کرسی بنشانند. اگر همه چیز را اصولی و درست پیش ببرید نیازی به شک و دودلی نیست.

۶- خودتان را نقد کنید

به خودتان ایمان داشته باشید و البته اولین کسی باشید که کار خود را مورد نقد قرار می‌دهد. خودتان را جای مشتری بگذارید. آیا دلیلی وجود دارد که مردم برنامۀ شما را نصب کنند. آیا واقعاً جامعه به آن نیاز دارد. باز کردن گره از مشکلات زندگی مردم باید هدف اصلی شما باشد. تشخیص این موضوع راهی عالی برای موفقیت کسب‌وکار شماست.

بخوانید  پیش گفتار:چرا من باید برنامه نویس اندروید بشم؟!

۷- نمونه کار بسازید

چه به عنوان یک فری‌لنسر یا آزادکار فعالیت می‌کنید و چه به عنوان توسعه‌دهنده‌ای به دنبال شغل بهتری هستید ضروری است که نمونه کار داشته باشید. مردم با دیدن نمونه‌کارهای شما می‌فهمند که چقدر توانایی دارید. اگرچه نمونه‌کارهای زنده و واقعی بسیار موثر هستند ولی در شروع کار ناچارید نمونه‌هایی بزنید که شاید در دنیای واقعی کاربردی نداشته باشد. این نمونه‌کارها ضمن نشان دادن توانایی‌های شما، تمرین خوبی برای محک مهارت‌های کدنویسی شما نیز هستند.

۸- ابتدا یک نسخۀ ساده منتشر کنید

اینستاگرام نمونۀ جالبی از اپلیکیشن‌هایی است که در شروع کار با یک نسخۀ ساده روی کار آمد. هیچگاه نسخۀ اول برنامه را کامل و با ویژگی‌های زیاد معرفی نکنید بخصوص برای اپلیکیشن‌هایی که ایدۀ کاملا نویی را عرضه می‌کنند. این کار ضمن افزایش هزینه‌ها، آسیب‌های ناشی از شکست را هم افزایش می‌دهد. با یک نسخۀ بسیار ساده شروع کنید که به آن حداقل محصول پذیرفتنی یا MVP گفته می‌شود. با انتشار این نسخه متوجه بازخورد کاربران و میزان استقبال آن‌ها می‌شوید. در نسخه‌های بعدی می‌توانید بر اساس نیاز مخاطبان قابلیت‌های بیشتری به محصول اضافه کنید و در صورت نگرفتن ایده، ضرر زیادی نمی‌کنید.

۹-  درک بازار اندروید

فعالیت در هر بازاری مستلزم شناخت کاربران آن بازار است. به عنوان مثال کاربران اندروید به اندازۀ iOS پول نمی‌دهند. اغلب آن‌ها دنبال برنامه‌های رایگان هستند. درآمد بالا در اندروید اغلب مربوط به بازی‌ هاست. درک چنین اطلاعاتی برای تنظیم استراتژی بازاریابی و تنظیم مدل درآمدی بسیار ضروری است. توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر، کتاب مدل‌های درآمدی و کسب‌وکار با رویکرد بازار ایران را مطالعه کنید.

۱۰- رقبایتان را آنالیز کنید

اگر می‌خواهید از برنامۀ خود کسب درآمد کنید در مورد برنامه‌هایی که پیش از این در بازار عرضه شده‌اند تحقیق کنید. ببینید چه ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند یا از چه مدل‌های کسب‌کاری استفاده می‌کنند. این موضوع می‌تواند در قیمت‌گذاری برنامه به شما کمک کند و بدانید روی چه چیزهایی باید تمرکز کنید.

بخوانید  تجربیاتی ارزشمند از یک سِنیور دولوپر اندروید

۱۱- برنامه را تست کنید

به عنوان یک اصل عمومی هرگز برنامه را بدون تست منتشر نکنید. در هر یک از فازهای توسعه تست‌های لازم را انجام دهید. اشکالات موجود در واسط کاربری برنامه را پیش از انتشار برطرف کنید.

۱۲- زود جا نزنید

هیچ موفقیتی یک شبه حاصل نشده است. استقامت این را داشته باشید که از شکست‌هایتان درس بگیرید. در دل هر شکست درس‌های زیادی برای آموختن وجود دارد. موضوع مهم استقامت است و اینکه با اولین شکست جا نزنید. به قول ما ایرانی‌ها سیریش باشید!

۱۳- علاقۀ خود را پیدا کنید

سعی کنید روی پروژه و محصولاتی کار کنید که به آن علاقه دارید و اعتقاد کامل به موفقیت آن دارید. بعد از شناسایی مشکل و پیدا کردن راهکار مناسب، خودتان را متقاعد کنید که من می‌توانم این برنامه را درست کنم. وقتی علاقه به انجام کاری وجود داشته باشد حتماً به سرانجام خواهد رسید.

۱۴- بزرگ فکر کنید

شما باید اینطور فکر کنید که برنامۀ شما صدها یا میلیون‌ها بار دانلود می‌شود. مقیاس‌پذیری برنامه اگرچه به لحاظ فنی موضوع مهمی است ولی به لحاظ فکری هم اهمیت فراوانی دارد. درست است که در شروع کار باید روی یک جامعۀ کاربری کوچک تمرکز کنید ولی همیشه باید چشم‌انداز نهایی شما جامعۀ کاربری بزرگ باشد تا ضمن انگیزه گرفتن، مقدمات لازم برای آمادگی برخورد با حجم انبوه کاربران را داشته باشید.

۱۵- در شغل خود بهترین باشید

موفقیت در برنامه‌نویسی اندروید کار ساده‌ای نیست؛ اما غیرممکن هم نیست. چرا باید این طور فکر کنید که شما نمی‌توانید یکی از افراد موفقِ این حوزه باشید. هر توصیه و پیشنهاد خوبی را به کار گیرید تا در شغل خود جزء بهترین‌ها باشید.

دیدگاه شما :

1 دیدگاه

  • پژمان ۲۲ اسفند ۱۳۹۷

    خیلی عالی بود تشکر فقط لطفا امکان دانلود مقاله به صورت PDF هم بزارید که زمانی که به اینترنت دسترسی نداریم بتونیم از خواندن مطالبتان لذت ببریم

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.