چک لیست نگهداری از وردپرس

نویسنده : سید ایوب کوکبی ۷ بهمن ۱۳۹۶

چک لیست نگهداری از وردپرس

در چند سال اخیر،وردپرس مشهور ترین سیستم مدیریت محتوا بوده و با استقبال رو به رشد آن بعید هم نیست که در آینده نیز همچنان جایگاه برتر خود را حفظ کند. این سیستم در ابتدا یک پلتفرم ساده وبلاگ نویسی بود که صرفا جهت انتشار محتوای شخصی استفاده می‌شد ولی به مرور زمان آنقدر بزرگ و همه‌گیر شد که دیگر از شکل یک پلتفرم ساده وبلاگ نویسی خارج شده و اغلب کسب‌وکارها، فروشگا‌ه‌ها و شرکت‌های تجاری بزرگ را وابسته به خود کرد. از این رو نگهداری و تمییز نگه داشتن وردپرس امری ضروری است چرا که این کار بر روی سرعت لود و ترافیک ارگانیک سایت تاثیر مستقیم دارد. همانند خودروی شما که هر از گاهی نیازمند رسیدگی و سرویس است، رسیدگی و نگهداری از وردپرس نیز در دوره‌های زمانی مشخصی باید صورت بگیرد. انجام این کار به حفظ بهینگی سایت کمک می‌کند و بروز مشکلاتی مثل کاهش سرعت سایت، کرش شدن، خطاهای بی‌مورد و غیره به حداقل خود خواهد رسید. این کار با وجود رقبایی که سخت در حال پیکار با شما برای تصاحب جایگاه بالاتر در موتورهای جستجو هستند ضروری به نظر می‌رسد. انتظار نداشته باشید بازدیدکننده به وب‌سایت شما مراجعه کند، با سرعت پایین مواجه شود و دوباره و دوباره از سایت شما بازدید کند.

چک لیست نگهداری از وردپرس

 

چک لیست نگهداری از وردپرس

 

 

هر بار که کاپوت وردپرس را باز می‌کنید بایستی قسمت‌های مختلفی را چک کنید. برای سادگی کار می‌توانید از چک لیست گام به گام پایین استفاده کنید.

پیش از هر کاری یک بکاپ کامل از سایت بگیرید.

قبل از اینکه بخواهید شروع به تمییزکاری و رفع مشکلات وردپرس کنید یک بکاپ کامل از سایت تهیه کنید (کاری که برای خودرو نمی‌توانید بکنید:) ). توصیه می‌کنیم به بکاپ داخلی وردپرس اکتفا نکرده و از داخل هاست خود هم بکاپ کامل تهیه کنید. بدون تهیه نسخه پشتیبان در دنیای رایانه بخصوص وردپرس هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. شاید اشتباها با یک خطای کوچک کل اطلاعات خود را پراندید! در هر صورت برای بکاپ‌گیری از داخل وردپرس از افزونه‌هایی مثل BackupBuddy, Duplicator و UpdraftPlus می‌توانید استفاده کنید. خاطرتان باشد که این کار را پیش از شروع عملیات نگهداری از وردپرس انجام دهید.

بخوانید  قسمت یک : نصب وردپرس بر روی دایرکت ادمین

خالی کردن سطح زباله (سطل زباله ویندوز نه. سطل زباله وردپرس:) )

به قسمت نوشته‌ها مراجعه کنید و پست‌هایی که به سطل زباله منتقل کرده‌اید یا جفنگ‌های ارسال شده را تعیین تکلیف کنید. بالاخره یا حذفشان کنید یا اگر اشتباها حذف شده‌اند بازگردانید.

به‌روزرسانی وردپرس و افزونه‌ها

ببینید اگر نسخه جدیدی از وردپرس به شما چشمک می‌زند آن را بروز کنید. همین کار را برای تمام افزونه‌ها و حتی پوسته‌های نصب شده انجام دهید. البته در مورد پوسته‌ها، معمولا آن‌هایی که رایگان و مشهور هستند و توسط افراد زیادی استفاده می‌شوند هر از چند گاهی برایشان بروز رسانی منتشر می‌شود. معمولا پوسته‌های اختصاصی به صورت دستی به‌روزرسانی می‌شوند.

حذف کردن تصاویر غیر ضروری

تصاویر بخصوص تصاویری که سنگین باشند به راحتی می‌توانند حجم صفحات را افزایش داده و سرعت سایت را کاهش دهند. گاهی اوقات در هنگام نوشتن پست، تصویری ارسال می‌کنیم، خوشمان نمی‌آید، تصویر دیگری آپلود می‌کنیم و عکس قبلی هم به حال خود رها می‌کنیم. این کار درست نیست؛ باید همان لحظه آن تصویر اضافه را پاک کنیم ولی خب گاهی یادمان می‌رود و خیلی وقت‌ها هم به بعدا موکولی می‌کنیم. بعدهایی که معمولا هیچ‌گاه هم از راه نمی‌رسد. اما اگر اکنون دچار عذاب وجدان شده‌اید نیازی نیست به صورت تکی‌تکی در بخش مدیا این کار را انجام دهید. افزونه‌های زیادی برای حذف تصاویر غیر ضروری در وردپرس عرضه شده‌اند که با یک جستجوی کوچولو می‌توانید به انبوهی از آن‌ها دست پیدا کنید. نمونه آن Media Cleaner.

حل مشکل لینک‌های شکسته و خراب

لینک‌های خراب و شکسته – لینک‌هایی که وقتی روی آن کلیک می‌کنیم با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شویم – که یا در اثر اشتباه تایپی یا حذف شدن آدرس مقصد و دلایل دیگر پدید می‌آیند؛ تاثیری بدی هم بر روی بازدیدکنندگان و هم سئوی سایت شما خواهند گذاشت. در بازدیدهای دوره‌ای جهت نگهداری از وردپرس حتما بایستی این لینک‌ها را شناسایی و تعیین تکلیف کنید. برای این کار افزونه Broken Link Checker به صورت خودکار بررسی تمام لینک‌های سایت را بر عهده گرفته و به صورت مرتب لینک‌های مشکل‌دار را به شما گزارش می‌دهد. حتی بدون مراجعه به پست می‌توانید با خود این افزونه لینک مورد نظر را تعمیر و جایگزین کنید.

بخوانید  قسمت یک : نصب وردپرس بر روی دایرکت ادمین

چک کردن خطاهای سیستم

تشخیص خطاهای سیستمی (منظورمان سیستم وردپرس است)، کار ساده‌ای نیست و بدون فرایند تست نمی‌توان به وجود این خطاها پی برد. در این رابطه نیز می‌توانید از افزونه Error Log به منظور دریافت راهنمایی‌هایی ارزشمند جهت تشخیص این نوع خطاها کمک بگیرید. این افزونه بعد از تشخیص خطا یا به صورت خودکار و یا در بعضی از موارد با توصیه‌هایی شما را در یافتن ریشه مشکل و حذف آن کمک می‌کند.

رسیدگی و نگهداری از وردپرس تنها محدود به این موارد نمی‌شود و بسته به سطح دانسته‌هایتان می‌تواند موارد دیگری را نیز در بر گیرد ولی برای کاهش ریسک خرابکاری توسط افراد مبتدی تنها به مواردی اشاره کردیم که حداقل‌های نگهداری از وردپرس را شامل شود. امیدواریم با رعایت این نکات سایت سریعتر و وردپرس تازه‌نفس‌تری داشته باشید.

 

 

سید ایوب کوکبی

نویسنده و مترجم...

0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *