چند نکتۀ مهم در ساخت بازی های موبایلی

سید ایوب کوکبی چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷

رقابت بر سر بازی‌های اندرویدی بسیار شدید بوده و به همین دلیل کار توسعه‌دهندگان در این عرصه دشوارتر است. در ساخت یک بازی باید تمام تلاش خود را بکنید تا بهترین باشید. برای موفقیت بازی، نکاتی هست که باید رعایت کنید. در ادامه این نکات را بیان می‌کنیم:

شناخت خوب نیاز کاربران

اولاً توسعه‌دهندگان باید نیاز کاربران را به خوبی شناخته و ترندهای روز را بشناسند تا بتوانند یک بازی کاربرپسند و جذاب بسازند.

گرافیک، گرافیک، گرافیک!

گرافیک اهمیت زیادی نزد گیمرها دارد و به همین خاطر رقابت گرافیستها نیز شدید است. روی گرافیک و جلوه‌های بصری بازی تمرکز ویژه‌ای داشته باشید. به عنوان مثال کاربران ایرانی با عناصر و سمبل‌های وطنی ارتباط بسیار خوبی برقرار می‌کنند. اگر بازی برای مخاطبان داخلی است، سعی کنید از سمبل‌ها و گرافیکی متناسب با روحیۀ کاربران ایرانی استفاده کنید.

تجربۀ کاربری خوب

تجربۀ کاربری نیز اهمیت زیادی دارد. دقت کنید تجربۀ کاربری یا UX بحثی فراگیر بوده و منظور از آن تنها رابط گرافیکی یا گرافیک برنامه نیست. اگر بازی شما بخشی به عنوان پشتیبانی داشته باشد. شیوۀ ارتباط تیم پشتیبانی شما هم جزئی از تجربۀ کاربری است. روند خرید، پرداخت، شارژ یا هر چیز دیگری که روی تجربۀ کاربر در استفاده از برنامه یا بازی تاثیر می‌گذارد جزئی از تجربۀ کاربری است. شاید باورتان نشود؛ حتی طراحی پیغام‌های خطا هم روی تجربۀ کاربران موثر است.

جدید بودن ایده

در پلی‌استور و مارکت‌های داخلی، هزاران و میلیون‌ها بازی وجود دارند که هر یک با شیوۀ جدیدی تلاش می‌کنند کاربر را به خود جذب کنند. شاید جدید بودن ایده، هیچ جایی به اندازۀ بازی‌های موبایلی اهمیت نداشته باشد. سعی کنید در ساخت بازی خلاقیت خود را به کار بندید و کاربران را با ایده‌های جدید جذب بازی کنید.

بخوانید  آنچه دو سال برنامه نویسی اندروید به من آموخت

عرضۀ آپدیت‌های جدید

بعد از ساخت بازی کار شما تمام نشده؛ بلکه تازه آغاز شده است. به صورت مرتب کاربران را با عرضۀ آپدیت‌های جدید خوشحال کنید.  مثلاً شخصیت‌های جدید به بازی اضافه کنید. در بازی‌های استراتژیک می‌توانید نیروها، نقشه‌ها و مسیرهای جدید اضافه کنید. در بازی‌های ریسینگ می‌توانید خودروهای جدید اضافه کنید و … .

قیمت مناسب

قیمت‌گذاری یکی از چالش‌برانگیزترین مراحل انتشار برنامه است که در حوزۀ پررقابت بازی‌های موبایلی این چالش سخت‌تر هم هست. سعی کنید در قیمت‌گذاری بازی جانب انصاف را رعایت کرده و طوری قیمت بدهید که برای کاربران صرفۀ اقتصادی داشته باشد. در واقع از سیاست برد-برد پیروی کنید. مثل برخی از دلال‌ها نباشید که میوه‌ را با قیمت مفت از کشاورز بیچاره بخرید و با چندین برابر قیمت به مشتری بفروشید.

تنوع در قیمت‌گذاری

بد نیست در قیمت‌گذاری تنوع هم داشته باشید. مثلاً برخی از کاربران دوست ندارند پول پرداخت کنند. سعی کنید از راهکارهای تبلیغاتی یا سایر روش‌ها برای جذب این دسته از کاربران استفاده کنید. به عنوان مثال در اپلیکیشن آموزش زبان iLingo از همین روش استفاده شده است.

بازاریابی فعال

ساخت یک اپلیکیشن یا بازی، تنها بخش کوچکی از کار است. برای موفقیت در بازار رقابتی امروز به بازاریابی نیاز دارید. شما بایستی در زمان، مکان و با شیوۀ مناسبی اقدام به معرفی محصول خود کنید. به صورت منطقی دو الی سه هفته بعد از لانچ کردن محصول، باید دنبال تبلیغ و بازاریابی آن بروید. البته هیچگاه دست به دامان روش‌های کثیف بازاریابی نشوید. طوری عمل نکنید که با هر ترفندی شده کاربران را به محصول خود جذب کنید. این روش‌ها اگرچه گاهی اثربخش بوده ولی اغلب مواقع نتیجۀ بالعکس داده یا نتیجۀ مورد نظر را نمی‌دهد. اگر بازی خود را در گوگل‌پلی منتشر می‌کنید از قابلیت‌های خوب گوگل پلی کنسول در حوزۀ بازاریابی غافل نباشید.

بخوانید  داستان موفقیت بازی 2048

تست بازی قبل از انتشار

بازی را قبل از انتشار تست کنید. معمولاً با انتشار عمومی برنامه، کاربران زیادی آن را دانلود می‌کنند که این تعداد برای بازی‌ها دوچندان است. بنابراین با روش‌های حرفه‌ای اقدام به انتشار بازی کنید.

پشتیبانی قوی

پشتیبانی قوی، بحث مهمی در توسعۀ اپلیکیشن‌های موبایلی است. با رصد نظرات کاربران در مارکت‌ها، موارد مهم را استخراج، اولویت‌بندی ور در دستور کار خود قرار دهید. صلاح نیست قبل از رفع مشکلات و پایدار کردن محصول، سراغ اضافه کردن قابلیت‌های جدید بروید.

انتخاب مناسب پلتفرم

به پلتفرم هم توجه کنید. شاید ساخت یک بازی در شرایطی برای iOS بهتر از اندروید باشد یا بالعکس. نیاز بازار را شناسایی و در همان بازار اقدام به عرضۀ محصول کنید. مثلاً ممکن است کاربران iOS یا حتی ویندوزفون دنبال بازی باشند که هنوز ساخته نشده ولی همان بازی در سکوی اندروید توسط چندین و چند رقیب قدرتمند وجود داشته باشد. در چنین شرایطی اگر توانمندی کافی برای توسعۀ بازی در پلتفرم iOS داشته باشید قطعاً موفقیت بالایی خواهید داشت.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

برای موفقیت در بازاریابی محصول، سطح ارتباطات خود را افزایش دهید. شبکه‌های اجتماعی محل خوبی برای ارتباط با مخاطبان و ارائۀ جدیدترین اخبار بازی است. مارکت‌ها برای افزایش فروش خود در ابتدا یاریتان می‌کنند ولی با عرضۀ بازی‌های جدیدتر، اولویت را از بازی شما برداشته و سراغ آن‌ها می‌روند. در چنین شرایطی استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای جذب کاربران جدید ضروری است. از آنجایی که در حوزۀ بازی تصاویر حرف اول را می‌زند، استفاده از اینستاگرام به عنوان یک شبکۀ اجتماعی مبتنی بر تصاویر، انتخاب عاقلانه‌ای است. سایر شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، فیسبوک یا حتی بسته به موضوع و شرایط بازی استفاده از شبکه‌های داخلی هم توصیه می‌شود.

بخوانید  آموزشِ زبانِ کاتلین (درس 2: مبانی)

رصد رقبای بالقوه

رقبا را رصد کنید. معمولاً قبل از ساخت بازی رقبایی دارید یا بعد از ساخت بازی رقبای جدیدی سروکله‌شان پیدا می‌شود. سعی کنید چهارچشمی حواستان به فعالیت رقبای مهم باشد تا در مواقع ضرور، اقدام یا واکنش مناسبی بروز دهید. به عنوان مثال شاید یکی از رقبا با بی‌انصافی، دهان به انتقاد از شما گشوده باشد. شما می‌توانید به عنوان توسعه‌دهندۀ بازی از خودتان دفاع کنید.

موارد بیان شده تنها سرنخ‌هایی برای شروع پژوهش در این زمینه است. اینکه چه قیمتی بگذارید؛ چگونه بازاریابی کنید؛ نیازسنجی کنید؛ با چه روش‌هایی کاربرانتان را پشتیبانی کنید و … چیزهایی هستند که با جستجو در اینترنت می‌توانید اطلاعات خوبی دربارۀ آن‌ها پیدا کنید. هیچگاه در ساخت بازی تیر در تاریکی نیندازید. بسیاری از بازی‌‌ها و اپلیکیشن‌های خوب به خاطر رعایت نکردن همین مسائل به ظاهر ساده با مشکل مواجه می‌شوند. کار را یا درست انجام دهید یا اصلاً انجام ندهید.

دیدگاه شما :

بدون دیدگاه

    هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.