مهم‌ترین کلیدهای میانبر در اندروید استودیو

سید ایوب کوکبی یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
مهم‌ترین کلیدهای میانبر در اندروید استودیو

یک سلاح، هرقدر هم قدرتمند باشد برای کسی که بلد نیست از آن استفاده کند، سودی ندارد. سلاح برنامه‌نویس‌ها، ابزار کار آن‌هاست و مهم‌ترین‌شان IDE است که هر روز با آن سروکار دارند. توانمندی بیشتر در استفاده از IDE یعنی بهره‌وری بیشتری در کدنویسی. اولین قدم در افزایش سرعت کدنویسی، یادگرفتن کلیدهای میانبر است. در این پست قصد داریم تعدادی از مهم‌ترین کلیدهای میانبر اندروید استودیو را معرفی کنیم.

تکمیل خودکار کد

هنگام کار با اندروید استودیو نیازی نیست همه‌چیز را تایپ کنید. مثلا بعد از نوشتن TextView اگر کلیدهای Ctrl+Space را بزنید. لیستی از پیشنهادات نشان داده می‌شود که با انتخاب هر یک، مابقی کد به صورت خودکار نوشته می‌شود. این پیشنهادات مربوط به کلاس یا layout خاصی نیست بلکه پیشنهادات در سطح پروژه هستند.

جستجو در پروژه

به دنبال هر چیزی در پروژه هستید؛ خواه یک کلاس، layout، Drawable یا مانند آن‌ها؛ کافی است دو بار کلید Shift را بزنید. این سریع‌ترین و ساده‌ترین راه جستجو در اندروید استودیو و بلکه در همۀ IDE های تولیدی شرکت JetBrain است. البته به خاطر گستردگی محدودۀ جستجو در این ابزار، فقط در مواقع ضرورت از آن استفاده کنید چون سرعت پایینی دارد. روش‌های دیگری نیز برای جستجو هست که دایرۀ جستجوی محدودتری دارند و تبعاً سرعت بیشتری دارند؛ جلوتر خواهیم گفت.

وارد کردن سادۀ کتابخانه‌ها

گاهی پیش می‌آید هنگام کپی پیست ِکدها، تعدادی از کتابخانه‌ها ایمپورت نمی‌شوند و خطا بروز می‌کند. هر وقت با این مشکل روبرو شدید، کرسر ماوس را روی قسمت خطا ببرید و کلیدهای Alt+Enter را بزنید؛ حالا هر کتابخانه‌ای که وارد نشده به طور خودکار ایمپورت می‌شود.

جستجو در تب جاری

با دکمه‌های Ctrl+F می‌توانید در تب جاری که در حال مشاهدۀ آن هستید جستجو را محدود کنید.

جایگزین کردن در تب جاری

با دکمه‌های Ctrl+R، مخفف Replace، می‌توانید ضمن جستجو عمل جایگزین کردن را هم انجام دهید. یعنی تمام کلمات یا عبارات جستجو شده را با چیزی که می‌خواهید جایگزین کنید. با کلید Tab می‌توانید بین فیلدها سوئیچ کنید.

قالب‌بندی کد

در صورتی که ظاهر کدها کمی شلوغ و درهم بود یا فواصل خالی بین خطوط زیاد بود با کلیدهای Ctrl+Alt+1 می‌توانید عمل قالب‌بندی یا Formatting را انجام دهید.

بستن تب فعال

برای بستن تب فعال یا تبی که مشغول کار در آن هستید کلیدهای Ctrl+F4 را بزنید.

رفتن به یک خط مشخص

دکمه‌های Ctrl+G برای رفتن به یک خط مشخص کاربرد دارند. کافی است شمارۀ خط را وارد کنید.

بازگشت به محیط ویرایشگر

اندروید استودیو معمولاً در پنجرۀ Tool پیشنهادهایی را نمایش می‌دهد. گاهی لازم است این پنجره را مخفی و به محیط ادیتور کدنویسی برگردید. اینجا فقط کلید Esc را بزنید.

بخوانید  5 تکنیکِ مهم اشکال‌زدایی در اندروید استودیو

پرش به سورس

در صورتی که بخواهید سورس یا منبع یک فایل رشته‌ای، drawable، رنگ یا هر چیز دیگر را در پروژه بیابید کلید Ctrl و دکمۀ چپ ماوس را فشار دهید.

جابه‌جایی بین تب‌ها

برای سوئیچ کردن بین تب‌ها، بسته به جهت حرکت، دکمۀ Alt و فلش چپ یا فلش راست را بزنید.

جابه‌جایی بین محیط طراحی و کد

برای سوئیچ کردن بین محیط طراحی (layout design) و ادیتور کدنویسی Alt+Shift+Right/Left Arrow بزنید.

پنجرۀ جدید

دکمه‌های Shift+F4 تب فعال را در یک پنجرۀ جدید باز می‌کند.

آشکار یا مخفی کردن شمارۀ خطوط

روی ستون شمارۀ خطوط کلیک راست کنید و از گزینۀ Show line number برای مخفی کردن یا نمایش شمارۀ خطوط استفاده کنید.

افزایش یا کاهش اندازۀ کاراکترها در ادیتور

بروید به File – Settings – General. قسمتی هست برای تغییر اندازۀ فونت (Zoom) با استفاده از Ctrl+Mouse Wheel؛ که اگر فعال کنید با چرخش دکمۀ وسط ماوس می‌توانید اندازۀ فونت را در هر پنجره‌ای که هستید کم یا زیاد کنید.

انتقال رشته‌ها به ریسورس

یکی تمرین خوب در کدنویسی اپ‌های اندرویدی این است که هیچ‌وقت رشته‌های متنی را داخل کدها، جاسازی نکنید (اصطلاحاً hard code)؛ بلکه همۀ رشته‌ها را باید در ریسورس نگه‌داری و مدیریت کنید و هرجایی لازم بود ارجاعی به ریسورس بدهید. این کار مزایای زیادی دارد. کمترین مزیتش این است که برای تغییر رشته‌ها نیازی نیست کل فایل‌ها را برای آن جستجو و عمل جایگزینی انجام دهید. کافی است به ریسورس مراجعه کنید و تنها یک رشته را تغییر دهید. این موضوع برای چند زبانه کردن برنامه مهم و البته ضروری است.

حالا اگر سهواً فراموش کردید این کار را انجام دهید. کرسر ماوس را به روی آن رشته ببرید و Alt+Enter بزنید؛ سپس نامی برای قرار گرفتن در بخش ریسورس‌ها انتخاب کنید. بدین‌ترتیب زحمت ساخت ریسورس به صورت دستی در فایل xml از دوش شما برداشته می‌شود.

بستن بدنۀ متد

با بزرگ شدن پروژه مسلماً تعداد خطوط برنامه هم بیشتر می‌شود. در چنین شرایطی باز بودن همۀ متدها و اسکرول کردن بین این حجم از کدها دشوار و خسته‌کننده است. راه نجات دکمۀ Ctrl و منها است که متدی که کرسر ماوس در آن است را می‌بندد و فقط نامش را نشان می‌دهد. برای بستن همۀ متدها دکمه‌های Ctrl+Shift و منها را بزنید.

باز کردن بدنۀ متدها

بالعکس حالت قبل، گاهی لازم است بدنۀ متدهای که بسته هستند را باز کنیم. اینجا دقیقاً همان کلید ترکیبی را داریم؛ منتها به جای منها از بعلاوه استفاده می‌کنیم؛ یعنی Ctrl و بعلاوه و Ctrl+Shift و بعلاوه.

بخوانید  قسمت اول :معرفی بخش های اندروید استودیو

استفاده از Region در اندروید استودیو

با بستن بدنۀ کدها تنها تا حدودی می‌توانید کدها را از شلوغی در بیاورید اما با کمک Region می‌توانید کدها را دسته‌بندی کنید. مثلاً همۀ متغیرها را در یک ریجن به اسم Variable قرار دهید:

//region Variables

...

//endregion

کلمات region و endregion برای نام‌گذاری و بستن ریجن به کار می‌روند.

مدیریت کلیپ‌بورد

دکمه‌های Ctrl+Shift+V پنجره‌ای پاپ‌آپ نشان می‌دهد که تاریخچۀ کپی‌پیست‌های انجام شده را تا ۵ آیتم نمایش می‌دهد. می‌توانید هر یک از آن‌ها را مجددا استفاده کنید. البته این تعداد آیتم پیش‌فرض بوده و در تنظیمات اندروید استودیو قابل تغییر است.

Override کردن متدها

کرسر ماوس را روی آبجکت موردنظر قرار دهید و Ctrl+O بزنید تا متدهای یک کلاس خاص را override کنید.

رفتن به یک کلاس

در اندروید استودیو هرجایی Ctrl+N بزنید، پنجره‌ای باز می‌شود که با وارد کردن نامِ کلاس، اینترفیس، Enum یا هر تایپ دیگری یک‌راست به همانجا می‌روید. حتی می‌توانید شمارۀ خط را هم وارد کنید تا به خط مشخصی از آن تایپ بروید یا با وارد کردن حروف ابتدایی کلمات به فرم Camel case می‌توانید کمتر تایپ کنید. مثلاً MLA:45 شما را به خط ۴۵ کلاس MovieListActivity می‌برد.

رفتن به یک فایل

با دکمه‌های Ctrl+Shift+N می‌توانید فایل مورد نظر را پیدا کنید. این با جستجوی درون‌متنی فایل‌ها فرق می‌کند. اینجا فقط در نام فایل‌ها جستجو می‌شود.

رفتن به یک خط مشخص

برای رفتن به یک خط مشخص دکمه‌های Ctrl+G را بزنید؛ سپس شمارۀ خط را وارد کنید. با علامت دونقطه می‌توانید شمارۀ ستون را هم بدهید؛ مثلاً: ۱۴۸:۲۵ یعنی خط ۱۴۸، ستون ۲۵٫

دسترسی به فایل‌های اخیر

برای دیدن فایل‌هایی که اخیراً با آن‌ها کار کرده‌اید دکمه‌های Ctrl+E را بزنید.

دسترسی به آخرین فایل‌های ویرایش شده

گاهی همزمان روی چندین فایل کار می‌کنید و مدام بین آن‌ها سوییچ می‌کنید. در چنین اوضاعی با کلید‌های Ctrl+Shift+E می‌توانید آخرین فایل‌هایی که ویرایش شده را ببینید.

جابه‌جایی بین متدها

اگر خواستار حرکت بین متدها بودید با کلیدهای Alt+Up/Down – یعنی فلش بالا و پایین روی صفحه کلید – می‌توانید مابین آن‌ها حرکت کنید. از یک متد به متد بالاتر یا پایین‌تر جابه‌جا شوید. در صورتی که به جای Alt دکمۀ Ctrl را بزنید، بدون جابه‌جا شدن کرسر، صفحه اسکرول می‌شود.

دسترسی به آخرین جایی که ویرایش شده

فرض کنید در حال کدنویسی هستید که ناگهان کار مهم‌تری در بخش دیگری از پروژه نیازمند رسیدگی است. به آن بخش مراجعه می‌کنید و کارتان را انجام می‌دهید؛ ولی بعد از اتمام کار یادتان نیست که قبلا کجا بودید. اینجا با کلیدهای Ctrl+Shift+Backspace به صورت خودکار به همانجایی که بودید برمی‌گردید.

بخوانید  امکانات مخفی اندروید استودیو

رفتن به محل پیاده‌سازی

برای دیدن پیاده‌سازی یک متد، کرسر را به روی آن ببرید و Ctrl+Alt+B بزنید. اندروید استودیو شما را مستقیماً به محل پیاده‌سازی آن متد می‌برد.

رفتن به محل تعریف

می‌خواهید به محل تعریف متغیر، متد یا … بروید. روی آن بروید و دکمه‌های Ctrl+B بزنید.

رفتن به متد یا کلاس مادر

کرسر را روی نام متد یا کلاس قرار دهید و Ctrl+U بزنید؛ به متد یا کلاس مادر می‌روید.

رفتن به خطای بعدی یا قبلی

در حین اشکال‌زدایی ممکن است خطاهای زیادی گزارش شود. اینجا با کلیدهای F2 و Shift+F2 به ترتیب به خطای بعدی و قبلی خواهید رفت. قابلیت بسیار مفیدی است بخصوص وقتی خطاها در فایل بزرگی بروز کند که پیمایش بین آن‌ها نیازمند چندین متر اسکرول کردن فایل است!

نمایش ساختار فایل

گاهی متدهای زیادی درون فایل تعریف می‌کنید که جابه‌جایی میان آن‌ها حتی با روش‌های قبلی دشوار است. راه بهتری هم هست: استفاده از کلیدهای Ctrl+F12. پنجره‌ای حاوی فهرست کامل متدها باز می‌کند که سریع می‌توانید به متد موردنظر بروید.

وقتی پنجره بازشد شروع کنید به تایپ کردن نام متد. اندروید استودیو اسامی متدهایی را که با جستجوی شما مطابقت داشته باشد هایلایت می‌کند. روی هر کدام کلیک کنید دقیقاً به همان قسمت از فایل خواهید رفت. جالب اینکه اگر متدی در کلاس جاری وجود نداشت آن را در کلاس مادر (Super Class) جستجو می‌کند.

رفتن به ابتدا یا انتهای فایل

معمولاً در همۀ ادیتورها می‌توانید با کلیدهای Ctrl+Home و Ctrl+End به ترتیب به ابتدا و انتهای فایل بروید. اندروید استودیو نیز از این قاعده مستثنا نیست.

کلیدهای میانبر برای پیمایش میان پنجره‌ها

 • Ctrl+1: پنجرۀ پروژه را باز می‌کند. بعد از زدن این کلید می‌توانید با تایپ کردن نام فایل یا فولدر به آنجا بروید؛
 • Alt+Insert: لیستی از تایپ‌ها نمایش می‌دهد که می‌توانید فایلی با هر نوع دلخواه بسازید؛
 • Alt+6: پنجرۀ Android Monitor را باز می‌کند؛
 • Shift+F10: برنامه را اجرا می‌کند؛
 • Alt+9: در صورتی پروژه متصل به یک سیستم کنترل نسخه مثل گیت باشد، پنجرۀ آن را باز می‌کند؛
 • Alt+5: پنجرۀ دیباگ را نمایش می‌دهد؛
 • Alt+7: ساختار فایل را نمایش می‌دهد که بالاتر توضیحش را دادیم؛
 • Ctrl+Shift+F12: همۀ پنجره‌ها را به جز ادیتور مخفی می‌کند تا تمرکزتان روی کدنویسی باشد. با فشردن دوبارۀ این کلیدها، آن پنجره‌ها نمایش داده می‌شوند؛
 • Ctrl+Shift+Left/Right: با ترکیب کلیدهای Ctrl+Shift و بسته به محل قرارگیری پروژه، فلش‌های چپ یا راست، می‌توانید اندازۀ پنجره‌ها را کم یا زیاد کنید.

دیدگاه شما :

1 دیدگاه

 • پژمان ۹ خرداد ۱۳۹۸

  در یک کلام عالی

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.