۵۰ منبع مفید برای حرفه‌ای شدن در برنامه‌نویسی اندروید

سید ایوب کوکبی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

50 منبع مفید برای حرفه‌ای شدن در برنامه‌نویسی اندروید

همیشه پیدا کردن منابع خوب برای افزایش مهارت‌های برنامه‌نویسی اندروید کار زمان‌بر و دشواری است. شاید برای یک سوال بارها در اینترنت جستجو کرده‌اید. سراغ StackOverFlow یا انواع و اقسام کتاب‌ها و مقالات اینترنتی مراجعه رفته‌اید. در این پست برای راحتی کارتان ، مجموعه‌ی بی‌نظیری از منابع ارزشمند را معرفی کرده‌ایم که هم به درد برنامه‌نویسان مبتدی و هم حرفه‌ای‌ها می‌خورد.

برای مبتدی‌ها

این منابع، نزد توسعه‌دهندگان جاوا که به تازگی قدم در دنیای اندروید گذاشته‌اند ارزش بالایی دارد.

Android Development for Beginners

دوره‌ی آموزشی آسان و مناسبی برای مبتدی‌ها است که توسط گوگل تهیه شده و هدفش آموزش سریع مبانی و اصول برنامه‌نویسی اندروید است.

Android Development with Android Studio

راهنمایی ساده و کامل برای توسعه‌دهندگان مبتدی اندروید در هر سطحی که قرار دارند. از این راهنما می‌توانید برای ساخت اولین برنامه‌ی اندرویدی خود استفاده کنید.

Android Development CodeLabs

یکی از بهترین منابعی است که تقریبا همه‌ی توسعه‌دهندگان اندروید از همان ب بسم‌الله باید با آن آشنا باشند.

Google Android Glossary

اگر تازه شروع به برنامه‌نویسی اندروید کرده باشید احتمالا مفاهیم و اصطلاحات جدید شما را حسابی گیج می‌کنند. نگران نباشید گوگل فکر اینجا را هم کرده، در لینک معرفی شده، تمامی اصطلاحات و مفاهیم برنامه‌نویسی اندروید به همراه مثال‌هایی شفاف و در محیطی زیبا توضیح داده شده است.

Official Android Training Guides

این هم راهنمای رسمی گوگل برای برنامه‌نویسان اندروید است که تقریبا تمام چیزهایی که باید در مورد توسعه‌ی اندروید بدانید در آن گنجانده شده و کاربران مبتدی می‌توانند قدم به قدم با دنبال کردن این منبع آموزشی ارزشمند که مثال‌های زیادی نیز  در آن درج شده، سطح مهارت‌های خود را افزایش دهند.

آنچه دو سال برنامه‌نویسی اندروید به من آموخت

همیشه استفاده از تجربیات دیگران سفارش شده است. اطلاعاتی که در این لینک درج شده، تجربیات دو ساله‌ی یک توسعه‌دهنده‌ی اندروید است که قطعا با مطالعه‌ی آن اطلاعات زیادی دستگیرتان می‌شود. این مقاله را حتما بخوانید.

XML Basics

با XML آشنا نیستید؟ پس احتمالا در ساخت واسط گرافیکی برنامه با مشکل مواجه هستید. در این راهنما، اطلاعات خوبی در این باره آمده است.

A Beginner’s Guide to HTTP and REST

در صورتی که تمایل به ارتباطات اینترنتی، اتصال به وب‌سرویس‌ها و ساخت API برای اپلیکیشن‌تان دارید ضروری است پیش از هر کاری درک خوبی از HTTP و REST پیدا کنید.

برای توسعه‌دهندگان باتجربه

اگر چندسالی مشغول برنامه‌نویسی اندروید بوده‌اید و چند برنامه هم ساخته‌اید بد نیست با مطالعه منابع ذکر شده در این بخش، دانش و مهارت‌های خود را در شاخه‌های مختلف توسعه‌ی اندروید ارتقاء دهید.

Developing Android Apps

یکی از بهترین دوره‌های آموزشی گوگل است که مهارت و دانش برنامه‌نویسان متوسط را وارد سطح جدیدی می‌کند.

Common Design Patterns for Android

اگر چندین سال است که توسعه‌دهنده اندروید هستید و گهگاهی در پیدا کردن بهترین راهکارها برای برخورد با مشکلات به بن‌بست می‌خورید وقت استفاده از الگوهای طراحی است. در این لینک با اغلب الگوهای طراحی رایج آشنا خواهید شد که در سختی‌ها به کمکتان می‌آیند.

درس‌هایی از ۲۱ برنامه‌ی اندرویدی

در دنیای اندروید، برنامه‌های متن‌باز زیادی وجود دارند. ولی اینکه کدام یک را برای بهبود مهارت‌های برنامه‌نویسی انتخاب کنید کار سختی است. در این مقاله چندین برنامه‌ی با کیفیت برای افزایش سطح مهارت‌هایتان معرفی شده است.

بخوانید  آموزش زبان کاتلین – درس 28 (اشیاء Companion)

MVC vs. MVP vs. MVVM on Android

آموزش استفاده از بهترین معماری‌ها برای برنامه‌های اندرویدی به منظور توسعه، تست، اشکال‌زدایی و نگهداری بهتر.

Modern Android: Ditching Activities and Fragments

اکتیویتی و فرگمت‌ها دو مفهوم رایج در برنامه‌نویسی اندروید هستند که گاهی اوقات چرخه‌ی زندگی آن‌ها حسابی شما را سردرگم می‌کند. در این مقاله با روشی مدرن و جدید آشنا خواهید شد که به کمک آن استفاده صحیح و اصولی از این مفاهیم را خواهید آموخت.

RxAndroid Tutorial

برای آشنایی سریع با برنامه‌نویسی واکنش‌گرا (Reactive Programming) از این راهنمای ساده و سریع استفاده کنید.

A Deep Dive into Android View Constructors

درک عمیقی از سازنده‌ی (constructor) ویوهای اندرویدی داشته باشید. با عملکرد سازنده‌ها و اینکه چگونه نهایت استفاده را از آن‌ها ببرید، آشنا شوید.

Understanding Android Core: Looper, Handler, and HandlerThread

اگر خواستار یادگیری دقیق برنامه‌نویسی ناهمزمان در برنامه‌نویسی اندروید و ساخت برنامه‌هایی سریع، روان و باکیفیت هستید، این راهنما برای شماست.

Measure, Layout, Draw, Repeat: Custom Views and ViewGroups

این تور آموزشی درک عمیقی از چگونگی عملکرد ویوها و ویوگروپ‌ها و اینکه چطور می‌توانید کامپوننت‌های سفارشی برای واسط کاربری برنامه بسازید را فراهم کرده است.

Understand Android Activity’s Launch Modes

بسیاری از توسعه‌دهندگان اندروید، درک درستی از حالت‌های مختلف اجرای برنامه ندارند. در این راهنما آموزش کاملی ارائه شده است تا بهترین ناوبری را در برنامه‌ی خود پیاده کنید.

How to Distribute Your Own Android library

احتمالا تا الان از کتابخانه‌های اندرویدی زیادی در برنامه‌های خود استفاده کرده‌اید. حال می‌خواهید خودتان کتابخانه بسازید و در اختیار دیگران قرار دهید ولی نمی‌دانید چطور شروع کنید. این راهنما برای شماست. به صورت عمیق و کاملی این مبحث را آموزش داده است.

The Essential Google Play Store App Pre-Release Checklist

انتشار موفق برنامه در پلی‌استور از جمله کارهایی است که نیازمند رعایت نکات فراوانی است. در راهنمای فوق چک‌لیستی از این نکات فهرست شده است که با رعایت آن، انتشار موفقی خواهید داشت.

Android Architecture Blueprints

این صفحه از گیت‌هاب، در واقع مرجعی از الگوها، معماری‌ها و ابزارهای مختلف برنامه‌نویسی اندروید است که برای هر کدام یک مثال هم ذکر شده است.

How to Deploy Android Instant Apps: Web Apps Take on Native Apps

اگر سر دوراهی مانده‌اید که برنامه‌ی تحت وب یا برنامه Native اندرویدی بسازید بررسی اطلاعات این راهنما کمک‌کننده است.

The Best Productivity Tools for Android Developers

در صورتی که مدت‌ها به برنامه‌نویسی اندروید مشغول بوده‌اید و اکنون دنبال راهی برای افزایش بهره‌وری و سرعت بخشیدن به فرایند توسعه هستید، راهنمای فوق را بررسی کنید تا با بهترین ابزارها برای این کار آشنا شوید.

Use Android Studio Like a Pro

توسعه‌دهندگان اندروید تقریبا هر روز با اندروید استودیو سروکار دارند ولی جالب است بدانید که خیلی از آن‌ها از تمام توانایی‌های این ابزار سودمند استفاده نمی‌کنند. در این لینک اطلاعات ارزشمندی از قابلیت‌های مختلف اندروید استودیو آمده است که توصیه می‌کنیم حتما بخوانید.

بخوانید  منابع آموزشی برنامه‌نویسی اندروید

بهترین روش‌ها در برنامه‌نویسی اندروید

در ادامه قصد داریم بهترین روش‌ها یا بهترین تمرین‌های (Best Practice) در برنامه‌نویسی اندروید را به منظور توسعه‌ی برنامه‌هایی بهتر، تمییزتر و قاعده‌مندتر معرفی کنیم. استفاده از این روش‌ها بخصوص در تیم‌های برنامه‌نویسی که تمییز بودن کدها و نگهداری آسان آن برای تمام اعضا از اهمیت بالایی برخوردار است، به کارتان خواهد آمد.

Android Development Best Practices

در این لینک کلی روش‌های خوب به همراه منابع آن که چندین جنبه از برنامه‌نویسی اندروید را شرح داده است، گردآوری شده است.

Android strings.xml — Things to Remember

بهترین تکنیک‌ها و روش‌های استفاده از فایل strings.xml را آموزش می‌دهد.

Android Guidelines

یکی از بهترین و کامل‌ترین منابعی است که بهترین تمرینات برنامه‌نویسی را برای جنبه‌های مختلف اندروید ارائه کرده است. این راهنما تقریبا هر چیزی که به دنبال آن باشید را شامل می‌شود.

Best Practices for Android for Work in the Enterprise

در این راهنما تمام چیزهایی که برای ساخت اپلیکیشن‌های اندرویدیِ مناسب شرکت‌ها و محیطهای تجاری بزرگ لازم است، توضیح داده شده است.

Android Development — Some of the Best Practices

لیستی فشرده و مفید از از بهترین روش‌هایی که برای ارائه برنامه‌های باکیفیت اندرویدی لازم دارید.

(Effective Java for Android (Cheatsheet

کتاب Effective Java نوشته‌ی جوشیا بلاک یکی از کتاب‌های مشهور آموزش زبان جاوا است که روش نوشتن کدهای باکیفیت جاوا را آموزش می‌دهد. لینک فوق همان نکات را برای کدنویسی در دنیای اندروید توضیح داده است.

Top 7 Tips for RxJava on Android

اگر تصمیم گرفته‌اید از برنامه‌نویسی واکنش‌گرا برای ساخت برنامه‌های اندروید استفاده کنید بهتر است به اطلاعات مندرج در این لینک توجه ویژه‌ای داشته باشید. این راهنما کمک می‌کند تا از اشتباهات رایج در این راه بپرهیزید.

Hiding Secrets in Android Apps

مقاله‌ای عمیق و دقیق در مورد تکنیک‌های رایج ذخیره‌سازی اطلاعات حساس نظیر پسورد، API Key و … در برنامه به همراه ذکر منافع و معایب هر کدام.

ساخت برنامه‌های زیبا

برنامه‌ی شما هرچقدر هم به‌دردبخور باشد ولی رابط گرافیکی خوبی نداشته باشد محکوم به شکست است. یک اینترفیس زیبا باعث جذب کاربران شده و در بعضی از موارد، تاحدودی نقاط ضعف احتمالی برنامه را هم پوشش می‌دهد.

Material Design: An In-Depth Look

یک مقاله‌ی تمییز در مورد طراحی متریال در اندروید که درک عمیقی از این شیوه طراحی به شما منتقل خواهد کرد.

Animate All The Things. Transitions in Android

جلوه‌های انیمیشنی یکی از مهم‌ترین جذابیت‌هاست که با استفاده صحیح از آن در برنامه‌های اندرویدی می‌توانید نظر کاربران را جلب کنید. در این راهنما هرآنچه در مورد ساخت انیمیشن‌های زیبا در اندروید لازم باشد ذکر شده است.

Building Interfaces with ConstraintLayout

یکی از Layoutهای مشهور اندروید، ConstraintLayout است. در این راهنما روش استفاه از این Layout برای ساخت واسط کاربری آموزش داده شده است.

Eight Don’ts For Your Material Design App

با پرهیز از ۸ اشتباه رایج در طراحی متریال، کیفیت طراحی خود را افزایش دهید.

Material Design is Design Science

مقاله‌ای ارزشمند بوده که از دید علمی به طراحی متریال نگاه می‌کند. در این مقاله اطلاعات ارزشمندی وجود دارد که با رعایت آن در ساخت واسط گرافیکی، بازخورد خوبی شاهد خواهید بود.

بخوانید  پیش گفتار:چرا من باید برنامه نویس اندروید بشم؟!

سایر منابع

تعداد دیگری از مقالات ارزشمند که نمی‌شود آن‌ها را نادیده گرفت.

۴۰ Leading Android Developers to Follow on Twitter

اگر می‌خواهید دانش برنامه‌نویسی اندرویدتان را بروز نگه دارید، ۴۰ تن از متخصصین اندروید را در توییتر دنبال کنید تا از جدیدترین رویدادهای دنیای اندروید بی‌خبر نمانید.

Get Started with Android Things Today!

آیا علاقه‌مند برنامه‌نویسی برای اینترنت اشیاء از طریق چارچوب اندروید هستید؟ این راهنمای خوبی برای شروع کار است.

Android Wear Tutorial — A Comprehensive Introduction

اگر تمایل به ساخت برنامه برای دیوایس‌های پوشیدنی اندروید دارید حتما مقدمه‌ی کاملی که در این لینک آمده را بررسی کنید.

Android Resources and Attributes Cheatsheet

مقاله‌ای بسیار جالب در مورد resource و attribute در اندروید. در این مقاله چیزهایی وجود دارد که ممکن است تا الان از ان بی‌خبر بوده باشید.

An Introduction to Android TV

آیا تمایل به ساخت برنامه برای صفحات بزرگ تلویزیون اندروید (Android TV) دارید؟ این یک مقاله‌ی جمع‌وجور و فشرده است که مقدمات این کار را توضیح داده است.

سایت‌های مفید

آیا دوست دارید در جریان جدیدترین اخبار، آموزش‌ها و رویدادهای دنیای اندروید باشید؟ لینک‌های پایین را ببینید.

Android Weekly

هیچگاه اخبار داغ دنیای برنامه‌نویسی اندروید، مقالات و ویدیوهای جدید را از دست ندهید. این سایت هر هفته جدیدترین اخبار را به ایمیل شما می‌فرستند.

Fragmented Podcast

اگر عاشق گوش دادن به پادکست هستید پس نباید این پادکست را که هر هفته در مورد جدیدترین ابزارها، الگوها و بهترین تمرین‌های برنامه‌نویسی اندروید صحبت می‌کند از دست بدهید.

CodePath Android Cliffnotes

یکی از بهترین و بروزترین منابع اندروید است که در آنجا می‌توانید راهنما و تورهای آموزشی فراوانی در مورد هر چیزی در برنامه‌نویسی اندروید پیدا کنید. نکته‌ی جالب در مورد این سایت، متن‌باز بودنش و امکان همکاری همه‌ی افراد در توسعه‌ی آن است.

Caster IO

مجموعه‌ای از فیلم‌های با کیفیت که در موضوعات مختلف اندروید هر هفته منتشر می‌شود.

Styling Android

همانطور که از نامش پیداست، مکانی مناسب برای پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز درباره‌ی طراحی واسط و تجربه‌ی کاربری در برنامه‌های اندرویدی است.

The Commons Blog

مارک مورفی که شهرتش، بیشتر به خاطر کتاب معروف او تحت عنوان Busy Coder’s Guide to Android Development است در این سایت چیزهای جالبی در مورد برنامه‌نویسی اندروید نگاشته است.

Vogella

در این سایت تورهای آموزشی زیادی درباره‌ی موضوعات مختلف در توسعه‌ی اندروید وجود دارد که هم برای کاربران مبتدی و هم حرفه‌ای مفید است.

Android Developers Community on Reddit

جامعه‌ای بسیار فعالی از توسعه‌دهندگان اندروید که درباره‌ی موضوعات مختلفِ برنامه‌نویسی اندروید بحث و گفتگو کرده و اطلاعاتشان را به اشتراک می‌گذارند.

Official Android Developers Blog

وبلاگ رسمی گوگل که از طریق آن مستقیما با توسعه‌دهندگان اندروید در ارتباط است. بسیاری از خبرهای دنیای برنامه‌نویسی اندروید و وعده‌های گوگل پیش از آنکه جای دیگری درز کند در اینجا منتشر می‌شود.

امیدوارم منابع معرفی شده کمک کند تا برنامه‌های باکیفیت‌تری بسازید. اصولی‌تر کدنویسی کنید و همواره بروز باشید. اگر شما هم منبعی داشتید، کامنت بگذارید.

دیدگاه شما :

1 دیدگاه

  • مهدی ۲۸ آبان ۱۳۹۸

    عالی. خسته نباشید و با قدرت ادامه بدید :))

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.