هسته‌ی معنایی قدرتمند؛ راه بهبود جستجوی اپلیکیشن در مارکت‌ها

سید ایوب کوکبی دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷

هسته‌ی معنایی قدرتمند؛ راه بهبود جستجوی اپلیکیشن در مارکت‌ها

هسته‌ی معنایی

بهینه‌ سازی اپ‌ استور (ASO: App Store Optimization) به فرایند بهینه‌سازی اپلیکیشن‌های موبایل در مارکت‌ها جهت دیده شدن و دانلود بیشتر گفته می‌شود. در سئو، مبنای بهینه‌سازی، موتورهای جستجو است ولی در ASO جستجوی داخلی در مارکت‌ها (مثل پلی‌استور، اپ‌استور و …) مبنای کار است. در سئو همین که سایت شما در صفحه‌ی اول قرار بگیرد کافی است ولی در ASO هدف، افزایش تعداد دانلودها و مشتری‌ها نیز هست. یکی از اولین و مهم‌ترین قدم‌ها در ASO انتخاب هسته‌ی معنایی مناسب برای اپلیکیشن است. هسته‌ی معنایی (Semantic Core)، مجموعه‌ای از کلیدواژه‌ها و عبارت‌های کلیدی است که در کوتاه‌ترین عبارت، برنامه‌ی شما را شرح می‌دهد. این کلیدواژه‌ها و عبارت‌های کلیدی در متن توضیحات اپلیکیشن و هر جایی در صفحه‌ی محصول که بشود چیزی نوشت، استفاده می‌شود تا هنگام جستجوی کاربران در لیست پیشنهادی قرار بگیریم.

قبل از هر چیزی لازم است بگوییم که ساخت هسته‌ی معنایی، یکی از وقت‌گیرترین و البته ضروری‌ترین کارهایی است که در ASO متحمل خواهید شد. هسته‌ی معنایی به ما می‌گوید از چه کلمات کلیدی استفاده کنیم. در واقع با اولویت‌بندی کلیدواژه‌ها، مواردی که از اهمیت بالاتری برخوردار هستند را به ما پیشنهاد می‌دهد. این کلیدواژه‌ها ممکن است پرتکرار باشند، تکرار متوسط یا کمی داشته باشند. برخلاف توسعه‌دهندگان وب، برنامه‌نویسان موبایل اطلاع دقیقی در مورد تعداد تکرار کلیدواژه‌ها و میزان محبوبیتشان در مارکت‌ها ندارند. حتی تبلیغات درون‌برنامه‌ای اپل هم چنین اطلاعاتی را به صورت واضح در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد. بنابراین تنها کاری که می‌توان کرد حدس زدن درخواست‌های جستجو (Search Requests) است.

برای اینکه توضیحات این مقاله جنبه‌ی عملی‌تری داشته باشد، مراحل لازم جهت ساخت هسته‌ی معنایی اپلیکشنی تحت عنوان Travel Quests را توضیح می‌دهیم. این برنامه در حوزه‌ی راهنمای سفر و گردشگری و … فعالیت می‌کند.

قبل از شروع

پیش از اینکه شروع به ساخت هسته‌ی معنایی برنامه کنید، لازم است تا پاسخ روشنی به سولات پایین داشته باشید:

مخاطبان هدفتان چه کسانی هستند؟

باید به صورت واضح کاربران برنامه‌ی خود را بشناسید. برای نمونه، اگر اپلیکیشن شما فروشگاهی برای عرضه‌ی لباس‌های عروسک باشد قطعا جامعه‌ی هدف دختربچه‌های زیر ۱۲ سال هستند. دخترها و پسرهایی بزرگتر بعید است علاقه‌ای به این چیزها داشته باشند. قبل از ساخت هسته‌ی معنایی، کاربران را تقسیم کرده و مخاطبان هدفتان را شناسایی نمایید.

اپلیکیشن شما چه چیزی برای ارائه به کاربران دارد؟

برنامه‌ی شما در چه حوزه‌ای است؟ هدفش چیست؟ کاربران چرا باید آن را نصب کنند؟ اولین کلیدواژه‌های مرتبط با اپلیکیشن در هنگام پاسخ دادن به این سوالات سروکله‌شان پیدا می‌شود.

مزیت برنامه‌ی شما نسبت به رقبا چیست؟

سعی کنید چیزی که برنامه‌ی شما را متمایز از دیگر رقبا می‌کند بیابید (البته مزیت رقابتی یافتنی نیست، ساختی است؛ چیزی است که قبل از ساخت برنامه باید به فکرش باشید!) پاسخ به این سوال، تعدادی درخواست‌ جستجو (Search Request) با حجم جستجوی متوسط یا پایین مطرح می‌کند. این عبارت‌ها شاید خیلی پرتکرار نباشند ولی بی‌ارزش هم نیستند. رقبای شما معمولا دست می‌گذارند روی کلیدواژه‌های محبوب و تاپ، شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و با سرمایه‌گذاری روی کلیدواژه‌ها و درخواست‌هایی با محبوبیت کمتر ولی دقیق‌تر جایگاه خوبی به دست آورید. مثلا رقیب‌تان روی عبارت «راهنمای سفر» که جستجوی بالاتری دارد تمرکز کرده، شما روی عبارت «راهنمای سفرهای زیارتی» یا «راهنمای اماکن گردشگری ایران» سرمایه‌گذاری کنید.

بخوانید  16 ترفند مفید در بازاریابی اپلیکیشن‌های اندروید

رقبایتان چه افرادی هستند؟

رقبایی که همین الان به یاد آوردید کافی نیست. جستجوی کاملی در اینترنت انجام دهید و تمام رقبای مستقیم و غیر مستقیمتان را پیدا کنید. سپس کلمات کلیدی مورد استفاده‌یشان را به صورت مرتب در یک لیست قرار دهید. این کلیدواژه‌ها می‌توانند در ساخت کلمات کلیدی برنامه‌ی شما کمک کنند.

بازار اصلی برنامه‌، کجا است؟

ببینید بازار هدف شما کجاست؟ یک اپلیکیشن سفارش غذا مخاطبانش شهری خاص مثلا مشهد یا تهران است (کسی از جنوب غرب ایران سفارش کباب برگ از مشهد نمی‌دهد!) ولی یک اپلیکیشن آموزشی به زبان فارسی، کاربرانش نه‌تنها ایران بلکه ممکن است سایر فارسی‌زبان‌های دنیا هم باشند و نهایتاً اپلیکیشن‌هایی مثل تلگرام و واتس‌اَپ بازارشان کل دنیا است. این موضوع روی بهینه‌سازی متن و ساخت هسته‌ی معنایی متناسب با فرهنگ و محدودیت‌های اپ‌استور در آن منطقه حائز اهمیت است.

شاید، از قبل و حتی پیش از ساخت اپلیکشن موبایل، پاسخ این سوالات را می‌دانستید. خب چه بهتر، این اطلاعات برای ایجاد یک هسته‌ی معنایی قوی و انتخاب کلیدواژه‌های مناسب ضروری است.

روش انتخاب کلیدواژه‌ها

انتخاب کلمات کلیدی، پایه و اساس ساخت هسته‌ی معنایی است. هرچقدر کلیدواژه‌های مرتبط‌تری انتخاب کنید، شانس دیده شدن شما بیشتر است. به مثالمان – اپلیکیشن Travel Quests – برگردیم. از نام برنامه به سادگی می‌توان فهمید که در ارتباط با مسافرت و ماجراجویی است. این یعنی تلاش‌های ASO خود را باید معطوف به افرادی کنیم که عاشق سیر و سفر و سیاحت هستند. افرادی که می‌خواهند با مسافرت به جاهای جدید، خوش بگذرانند.

برای این منظور جستجوهای رایج، چیزهایی مثل «travel»، «guide»، «trip» هستند. بعلاوه بهتر است به درخواست‌های مشابهی که ارتباط غیرمستقیمی با برنامه دارند نیز توجه کنید. کلماتی مثل «museums», «tours», «sightseeings». این کلمات ترافیک نهفته‌ای برای اپلیکیشن شما فراهم می‌کنند. اپلیکیشن یاد شده یک آژانس مسافرتی نیست ولی با این حال کاربرانی که دنبال برنامه‌ریزی برای سفرشان هستند نیز می‌توانند مشتریان آن باشند. میزان ارتباط درخواست‌های جستجو موضوعی سلیقه‌ای است. هر چقدر کلیدواژه‌ها و عبارات کلیدی بیشتری حول‌وحوش فعالیت برنامه تهیه کنید هسته‌ی معنایی قوی‌تری خواهید داشت.

روش‌هایی برای پیدا کردن کلمات و عبارات کلیدی مرتبط با برنامه:

  • از مشتریان فعلی یا آن‌هایی که مشتریان بالقوه‌ی شما هستند از طریق ایمیل، چت، تماس تلفنی و … بپرسید چطور برنامه شما را یافته‌اند؛ یعنی با چه کلمات و عبارت‌هایی، اپلیکیشن شما را پیدا کرده‌اند. در این زمینه با دوستان، هم‌کلاسی‌ها و افرادی که فکر می‌کنید بتوانند کمک کنند، مشورت کنید.
  • نام و توضیحات اپلیکیشن رقبا بخصوص آن‌هایی که اسم و رسمی دارند را بررسی کنید. این کار تکنیک خوبی برای ایده گرفتن است. پس زمان کافی روی آن بگذارید.
  • استفاده از ابزارهای تحلیلی که تمرکز خود را بازار موبایل قرار داده‌اند فراموش نکنید: App Annie, Mobile Action, Sensor Tower و … . این ابزارها کمک می‌کنند تا بفهمید رقبای شما با چه کلیدواژه‌هایی توانسته‌اند به جستجوی بالایی دست پیدا کنند.
  • اگر برنامه‌ی شما در مارکت منتشر شده، نظرات کاربران را بررسی کنید. اطلاعات ارزشمندی داخل کامنت‌ها وجود دارد.
  • از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مثل گوگل کیوُرد پلنر، گوگل ترند، Yandex.Wordstat استفاده کنید. آخری برای اپلیکیشن‌هایی با بازار هدف روسیه، بسیار مفید است. با این حال، بیش از حد روی واژه‌های پرتکرار تمرکز نکنید. به تجربه می‌گوییم که بین وب و موبایل تفاوت زیادی وجود دارد.
  • در صورتی که می‌خواهید بازارهای خارجی را هدف قرار دهید، از کلمات مترادف و هم‌معنی در آن زبان‌ها استفاده کنید. Multitran ابزاری خوبی برای این کار است. ابزارهای دیگری نیز هست که با جستجو در گوگل می‌توانید پیدا کنید.
بخوانید  پیش گفتار:چرا من باید برنامه نویس اندروید بشم؟!

تخمین نرخ جستجوی کلمات و عبارات کلیدی

همانطور که قبلا هم گفتیم، اپ‌استور و پلی‌استور هیچ‌گونه آماری از کلیدواژه‌ها و عبارت‌های جستجو شده نمی‌دهند. اما با روش‌هایی می‌توان دست به تخمین زد. ابزار اصلی این کار، پیشنهادهایی است که در هنگام جستجو داخل مارکت نمایش داده می‌شود. به محض اینکه در کادر جستجوی مارکت شروع به نوشتن می‌کنید، لیستی از کلیدواژه‌ها و عبارات مرتبط پیشنهاد می‌شود. عبارت‌ها و کلمات کلیدی مهم در بالای لیست قرار می‌گیرند. اگر اثری از کلمات مورد نظر شما در این بخش وجود نداشته باشد بعید است ترافیکی از آن کلمه نصیب شما شود.

ابزار دیگری نیز هست که برای اپ‌های iOS کاربرد فراوانی دارد و آن قابلیت Search Ads فروشگاه اپ‌استور بوده که چند وقتی است توسط اپل برای بهبودِ دیده شدن برنامه در جستجوها ارائه شده است. با استفاد از این ابزار، امکان تخمین ترافیک برای هر یک از کلیدواژه‌ها و عبارت‌های جستجو وجود دارد. این ابزار در حال حاضر فقط برای بازار آمریکا قاب استفاده است. بنابراین در صورتی که اپلیکیش شما کاربران آمریکایی را هدف گرفته، از مزایای آن بهره‌ی لازم را ببرید.

جمع‌آوری جستجوهای پیشنهادی به صورت دستی آن هم داخل تبلت یا اسمارت‌فون کار بسیار خسته‌کننده‌ و زمان‌بری است. AppFlow این فرایند را ساده کرده است. در نسخه‌ی پرمیوم این ابزار، امکان ساخت لیستی از پیشنهادها به صورت خودکار وجود دارد. اگرچه این ابزار رایگان نیست ولی بد نیست طرز استفاده از آن را برای مثالمان یعنی اپلیکیشن Travel Quests یاد بگیرید.

جستجو و پیشنهاد

جمع‌آوری پیشنهادات ارائه شده در مارکت‌، مناسب‌ترین روش برای ساخت هسته‌ی معنایی است.

بعد از ثبت‌نام در AppFlow.io از بخش ASO Tools واقع در بالای صفحه روی گزینه Suggest & Search کلیک کنید. چنین صفحه‌ای ظاهر می‌شود:

بخوانید  آنچه دو سال برنامه نویسی اندروید به من آموخت

پلتفرم مورد نظر مثلا آیفون، آیپد یا اندروید را انتخاب کنید. در فیلد جستجو کلیدواژه‌ای وارد کنید و از سمت راست کشور مقصد یا همان بازار هدفتان را انتخاب نمایید. به صورت خودکار لیستی از عبارات و کلمات کلیدی مرتبط ظاهر می‌شود که دقیقا مطابق چیزی است که در پلی‌استور گوگل پیشنهاد می‌شود. در ستون سمت راست اپلیکیشن‌هایی که در پاسخ به کلیدواژه‌ی وارد شده نمایش داده می‌شوند لیست شده است.

قابل ذکر است که در پلتفرم اندروید، گوگل بر اساس آدرس آی‌پیِ کاربر نتایج جستجو را نمایش می‌دهد. این یعنی اگر ایرانی هستید و بخواهید پیشنهادات روسیه را مشاهده کنید، حتما بایستی با آی‌پی روسیه در پلی‌استور جستجو نمایید. برای این کار ناگزیر به استفاده از VPN یا سایر راهکارهای تغییر آی‌پی هستید؛ در غیر این صورت نتایج فقط برای کشور شما نمایش داده خواهد شد.

این ابزار تمام پیشنهاداتی که با تکرار قابل توجهی در پلی‌استور ظاهر می‌شوند را نمایش می‌دهد. کلیدواژه یا عبارت کلیدی ابتدای لیست نرخ جستجو بالاتری را در مارکت گوگل داشته است.

نمایش پیشنهادات در گوگل شیت

AppFlow افزونه‌ی مفیدی نیز برای گوگل‌شیت تدارک دیده که به سادگی می‌توانید لیست پیشنهادات را در داخل همان گوگل شیت دریافت کنید. برای دریافت پیشنهادات کافی است در داخل هر سلولی که دوست داشتید فرمول (“getSuggest(“request= را وارد نمایید. به جای request کلیدواژه یا عبارت کلیدی مورد نظرتان را وارد کنید. کوتیشن مارک را فرمواش نکنید. فرمول‌های دیگری نیز وجود دارد که در صفحه معرفی افزونه می‌توانید ببینید.

انتخاب مهم‌ترین عبارات برای ساخت هسته‌ی معنایی

به هر طریقی که کلمات و عبارات کلیدی پیشنهاد شده توسط مارکت مورد نظر را جمع‌آوری کرده باشید نهایتاً با جدولی روبرو هستید که ذیل هر درخواست جستجو، کلی پیشنهاد برایش ردیف شده است.

کلید واژه‌های پیشنهادی برای تشکیل هسته‌ی معنایی

بعد از تهیه لیست، هر پیشنهادی را بر اساس میزان ارتباطش با برنامه علامت بزنید. مثلا در تصویر بالا عبارت‌های مرتبط‌تر با رنگ سبز و آن‌هایی که ارتباط دورتری دارند با رنگ زرد مشخص کرده‌ایم. اکنون کلیدواژه و عبارت‌هایی علامت‌گذاری شده را به ترتیب اولویت در یک لیست نهایی قرار دهید. خب تبریک می‌گوییم. هسته‌ی معنایی شما آماده است. اکنون می‌توانید این کلمات را بر اساس اولویتشان در عنوان برنامه و توضیحات صفحه‌ی برنامه پخش کنید. البته خلاقیت به خرج دهید و از کلیدواژه‌ها طوری در متن استفاده کنید که به خوانایی آن نیز لطمه‌ای وارد نکند. این کار کمی زمان‌بر ولی اثربخش است.

دیدگاه شما :

بدون دیدگاه

    هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.