رفع رایج‌ترین مشکلات سئو در سایت‌های وردپرسی

سید ایوب کوکبی جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶

رفع رایج‌ترین مشکلات سئو در سایت‌های وردپرسی

در چند سال گذشته توسط ابزار قدرتمند سمراش ( SEMrush ) مطالعات فراوانی بر روی مشکلات رایج سئو صورت گرفته است. در سال جاری، سمراش بیش از ۱۰۰ هزار سایت بالغ بر ۴۵۰ میلیون صفحه را تحت آنالیز قرار داده و رایج‌ترین مشکلات یافت شده در حوزه سئو را معرفی کرده است. از آنجایی که وردپرس یکی از مشهورترین سیستم‌های مدیریت محتوا است و سایت‌های مختلفی از آن استفاده می‌کنند سعی داریم در این مطلب به بررسی مشکلات و خطاهای رایج وردپرس در حوزه سئو و چگونگی برطرف کردن این اشکالات بپردازیم. برای فهم بهتر، این اشکالات را در سه دسته جداگانه بررسی خواهیم کرد:

  • مشکلات مربوط به پیمایش صفحات
  • مشکلات داخلی سایت
  • مشکلات فنی

 

مشکلات مربوط به پیمایش صفحات

۱- پیکربندی نادرست دامنه

در صورتی که سایت شما با هر دو آدرس WWW و بدون آن باز می‌شود با مشکل مواجه هستید. در این حالت این امکان که موتور جستجو تصور کند دو سایت با محتوای یکسان هستید زیاد است. این کار باعث امتیاز منفی و افت سئوی سایت شما خواهد شد. پیش از هر چیزی انتخاب کنید که کدام آدرس را می‌پسندید: https://skaarp.com یا www.skaarp.com. نکته جالب در مورد وردپرس این است که هر کدام از دو آدرس مورد ترجیح شما در قسمت تنظیمات پنل قابل انتخاب است. با انجام این کار آدرس دیگر به صورت خودکار به آدرس مورد ترجیح شما ریدایرکت می‌شود و در نوار آدرس مرورگر دقیقا همان چیزی که دوست داشتید نمایش داده می‌شود.

 ۲- ریدایرکت زنجیره‌ای

ریدایرکت زنجیره‌ای یعنی وقتی موتور جستجو وارد یک آدرس می‌شود به آدرس دیگری ارجاع داده ‌میشود و آن آدرس نیز به نوبه خود اسپایدر را به وبگاه دیگری می‌فرستد. اساسا ریدایرکت کردن حتی برای یک بار هم تا حدودی از اعتبار سایت هدف کم می‌کند چه بماند به اینکه اسپایدر را اینقدر دنبال نخود سیاه بفرستیم! وجود چنین مشکلی در سایت موتورهای جستجو را ناراحت می‌کند و قطعا تاثیر بدی بر روی سئو خواهد داشت. وقتی فهمیدید کدام لینک مشکل ریدایرکت زنجیره‌ای دارد کافی است تا آن را ویرایش کرده و مستقیما لینک مقصد را قرار دهید.

۳- لینک‌های داخلی شکسته

لینک‌های متصل شده به صفحات دیگر سایت ممکن است گاهی اوقات خراب شوند. مثلا صفحه‌ای که به آن لینک کرده‌اید اکنون حذف شده و یا آدرس آن چیز دیگری است. این کار ضمن اینکه تجربه کاربری بدی برای بازدیدکنندگان سایت شما خواهد داشت، به موتورهای جستجو نیز سیگنال‌های بدی ارسال می‌کند. با افزایش لینک‌های شکسته ممکن است موتورهای جستجو اعتبار کمی برای سایت شما در نظر گرفته و کمتر به آن سر بزنند. پس یکی از دلایل دیر به دیر ایندکس شدن سایت شما ممکن است زیر سر همین لینکهای شکسته باشد.

اگرچه روش‌های مختلفی برای تشخیص لینک‌های شکسته وجود دارد ولی برای کاربران وردپرسی بهترین روش استفاده از افزونه‌هایی است که برای همین منظور ساخته شده‌اند مثلا یکی از پلاگین‌های خوب برای این کار Broken Link Checker است. بعد از نصب و فعال‌سازی این افزونه آیتم جدیدی تحت عنوان بررسی کننده پیوند به قسمت تنظیمات اضافه خواهد شد که با کلیک بر روی آن عملیات جستجو برای لینک‌های شکسته به صورت خودکار آغاز شده و در بالای صفحه نشان داده می‌شود. طبیعتا هر چه وب‌سایت شما مطالب و لینک‌های زیادتری داشته باشد زمان بیشتری برای بررسی لینک‌های شکسته لازم است.

با کلیک بر روی لینک بالا، تمامی لینک‌های شکسته به تفکیک به همراه متن و آدرس آن نمایش داده می‌شود.

نکته جالب در مورد این افزونه این است که بدون مراجعه تکی تکی به هر پست همینجا می‌توانید آدرس‌های خراب را تصحیح کنید و یا کلا لینک مورد نظر را حذف کنید.

نکته: این افزونه منابع زیادی مصرف می‌کنید بنابراین بهتر است بعد از تمام شدن کارتان آن را غیرفعال کرده و سعی کنید فقط هر یکی دوماه از آن استفاده کنید.

بخوانید  نویسنده پست را در وردپرس تغییر دهید

۴- نداشتن نقشه سایت

نقشه سایت یک فایل xml ساده است که تمامی صفحات مهم داخل آن لیست شده است. این فایل در حکم یک نقشه راه برای گوگل است. خزنده گوگل با مراجعه به این فایل به راحتی با معماری لینک‌های داخلی سایت شما آشنا شده و به سرعت می‌تواند مطالب جدید را ایندکس کند. طبیعتا نداشتن این فایل یک فقدان بزرگ برای سئو محسوب شده چرا که گوگل ناچار است خودش بعد از پیمایش تمامی صفحات سایت چنین فایلی را بسازد. شما به یک نقشه سایت داینامیک نیاز دارید که با اضافه شدن مطالب جدید به صورت خودکار آپدیت شود.

افزونه‌های زیادی برای این کار توسعه داده شده ولی یکی از موارد عالی که خیلی از کاربران از آن استفاده می‌کنند با نصب افزونه Yoast در دسترس شما قرار می‌گیرد. با اطمینان از فعال بودن حالت پیشرفته این افزونه طبق تصویر گزینه نقشه‌های XML سایت را انتخاب کنید. این کار به صورت خودکار فایل نقشه سایت را ایجاد کرده که با کلیک بر روی قسمتی که با پیکان قرمز مشخص شده می‌توانید محتویات این فایل را مشاهده کنید. هیچ کار دیگری لازم نیست؛ افزونه خودش این فایل را مدیریت و در هنگام انتشار مطالب جدید محتویات آن را بروزرسانی می‌کند.

نقشه سایت

۵- ساختار نامناسب URL

وقتی آدرس صفحات سایت از ساختار خوبی برخوردار نباشد از دید سئو نیز جایگاه خوبی نخواهد داشت. معمولا استفاده از آدرس‌های کوتاه، تمییز و با خوانایی خوب توصیه شده است. از به کار بردن آدرسهای داینامیک و URLهایی متشکل از رشته‌ها و اعداد طولانی خودداری کنید. خوشبختانه تعیین ساختار آدرس پست‌ها در وردپرس به راحتی امکان‌پذیر است. از قسمت تنظیمات، گزینه پیوند‌های یکتا را انتخاب کنید. بهترین تنظیمات انتخاب یک ساختار دل‌خواه است. متغیر %postname% در اینجا همان عنوان پست است.

شما می‌توانید متغیرهای دیگری نیز از پایین صفحه انتخاب کنید که بر اساس تاریخ و گروه و نویسنده و ساعت و … هم آدرس صفحه را تنظیم کنید ولی توصیه می‌کنیم برای سئوی بهتر تا حد امکان این آدرس را مطابق تصویر پایین کوتاه انتخاب کنید.اکنون برای هر پستی که آدرس آن بلند و بدقواره شده به صفحه ویرایش پست مراجعه کرده و در بخش نامک عبارت کوتاه‌تری انتخاب کنید. شما می‌توانید این فایل را بعدا به حساب گوگل سرچ کنسول معرفی کنید تا خزنده گوگل به سرعت جدیدترین مطالب سایت را پیمایش کند.

۶- نبود فایل Robots.txt

با استفاده از این فایل می‌توانید به موتورهای جستجو بگویید که چه صفحاتی را پیمایش کرده و از پیمایش و ایندکس چه صفحاتی خودداری کنند. شاید به دلایلی دوست نداشته باشید بعضی از صفحات سایت یا حتی کل یک سایت (مثلا سایت‌های مربوط به سازمان‌های امنیتی) در نتایج گوگل در اختیار عموم قرار بگیرد. فقدان این فایل یعنی دادن اختیار تام به ربات‌ها که هر جایی را دوست داشته باشند پیمایش و ایندکس کنند. این فایل را هم به صورت دستی می‌توانید بسازید و هم با افزونه‌هایی مثل Yoast SEO. برای این کار ابتدا مطمئن شوید که حالت پیشرفته این افزونه فعال شده باشد سپس مطابق تصویر گزینه ابزارها را انتخاب کنید. و در صفحه ظاهر شده ویرایشگر فایل را کلیک کنید. در صفحه بعدی اگر از قبل این فایل را داشته باشید محتوای آن نمایش داده می‌شود در غیر این صورت با دکمه‌ای مطابق تصویر امکان ساخت فایل وجود دارد.

ابزارهای Yoast

 مشکلات داخلی سایت

۱- محتوای تکراری و ضعیف

در صورتی که کل محتوا یا بخش چشمگیری از آن در سایت‌های دیگر و یا حتی در سایر صفحات سایت خودتان وجود داشته باشد از دید موتورهای جستجو محتوای تکراری تلقی شده و منجر به کاهش امتیاز آن صفحه شده و در موارد شدید حتی امکان پنالتی شدن و حذف شما از صفحه نتایج گوگل نیز وجود دارد. در واقع وقتی یک موتور جستجو تشخیص می‌دهد که صفحه‌ای دارای محتوای تکراری است در خوشبینانه‌ترین حالت چندان علاقه‌ای به ایندکس کردن و رتبه دادن به آن نشان نمی‌دهد و بالعکس برای محتوای منحصر به فرد ارزش بیشتری قائل شده و طبیعتا امتیاز بیشتری نیز نزد موتورهای جستجو خواهد داشت.

بخوانید  وردپرس را مخفی کنید

از سوی دیگر بمباران سایت با محتوای کوتاه از دید الگوریتم پاندای گوگل محتوای بی‌ارزش محسوب شده و مشمول مجازات خواهد شد. (مجازاتی که گاهی سایتی را چندین صفحه در نتایج گوگل به عقب می‌راند). برای حل این مشکل در درجه اول سعی کنید از نوشتن محتوای کوتاه دوری کنید. طبق چیزی که به تجربه در علم سئو به دست آمده و افزونه‌هایی مثل Yoast نیز بدان توصیه می‌کنند یک محتوای خوب حداقل بایستی ۳۰۰ کاراکتر طول داشته باشد. اغلب وب‌سایت‌هایی که در نتایج گوگل رتبه‌های خوب می‌گیرند مخصوصا آن‌هایی که در حوزه آموزش و تولید پست‌های اطلاع‌رسانی هستند بیش از ۱۰۰۰ کاراکتر محتوا دارند.

۲- فراموش کردن توضیحات متا و یا تکراری بودن آن

هر صفحه‌ای در سایت بایستی یک توضیح متای منحصر به فرد داشته باشد. توضیح متا همان عبارت کوتاهی است که در هنگام گوگل کردن در صفحه نتایج برای هر لینک مشاهده می‌کنید و شما بر اساس آن پی به محتوای صفحه خواهید برد. با افزونه Yoast امکان نوشتن توضیحات متا به سادگی میسر است. کافی است تا در جایگاه مخصوص این توضیحات را به صورت فشرده و گویا قرار دهید. توصیه می‌کنیم در هنگام نوشتن این توضیحات کلیدواژه کانونی صفحه را هم درج کنید. نکته قابل توجه در مورد توضیحات متا این است که با یک تیر بایستی دو نشان بزنید؛ هم خوانایی و فهم جمله را در نظر بگیرید و هم با درج کلمه کلیدی، امتیاز صفحه را نزد موتورهای جستجو افزایش دهید.

۳- عنوان تکراری یا خیلی بلند

هر صفحه‌ای از سایت باید یک عنوان (Title) منحصر به فرد داشته باشد (مانند عنوان همین صفحه‌ای که در حال خواندن آن هستید). تگ عنوان، موضوع اصلی آن را بیان می‌کند. یکی از مهمترین قسمت‌هایی که باید کلمه کلیدی سئو را در آن جای دهید تگ عنوان است. سعی کنید طول عنوان را خیلی بلند انتخاب نکنید تا در هنگام نمایش نتایج در گوگل ادامه عنوان با سه نقطه نمایش داده نشود. در هنگام نوشتن پست‌های جدید در وردپرس ضمن وارد کردن عنوان اصلی پست، امکان وارد کردن مجزای عنوان سئو را نیز توسط افزونه Yoast خواهید داشت البته توصیه می‌کنیم همان عنوان اصلی پست را به همراه کلمه کلیدی بهینه‌سازی کنید و تنظیمات پیش‌فرض افزونه را بپذیرید. در حالت پیش‌فرض عنوان سئو مشابه عنوان اصلی صفحه در نظر گرفته می‌شود. به پست‌های سایت مراجعه کرده و مطمئن شوید عناوین تکراری ندارید و در انتخاب عنوان، استفاده از کلمه کلیدی و محدودیت ۶۰ کاراکتری طول آن را فراموش نکنید.

۴- وجود نداشتن تگ H1 یا استفاده تکراری از آن

تگ H1 به صورت معمول برای سرصفحه و عنوان اصلی هر صفحه از سایت استفاده می‌شود. به دلیل اهمیت بیشتر این تگ، گوگل و اغلب موتورهای جستجو، تنها وجود یک تگ H1 را برای هر صفحه می‌پسندند و نه بیشتر. برای انتخاب تگ H1 در ویرایشگر وردپرس مطابق تصویر زیر می‌توانید این کار را انجام دهید. سعی کنید در هر صفحه فقط یک تگ H1 داشته باشید و برای سایر سرفصل‌ها از تگ‌های دیگر H2, H3 و غیره استفاده کنید. تگ‌های غیر از H1 را چندین بار می‌توانید با خیال راحت استفاده کنید.

 

۵- تصاویر خراب و فراموش کردن تگ Alt یا متن جایگزین

یک تصویر شکسته یا خراب به تصویری گفته می‌شود که به هر دلیلی به همراه صفحه لود نشده و جای آن در صفحه خالی نشان داده می‌شود. از سویی هر تصویر دارای یک تگ alt یا متن جایگزین است که در مورد محتوای تصویر توضیح می‌دهد. این تگ مخصوصا برای افراد کم‌بینا یا نابینا که از صدای ماشینی برای درک محتوای صفحات استفاده می‌کنند بسیار حائز اهمیت است. ضمنا محتوای این تگ است که تصاویر شما را هنگام جستجوی تصاویر در گوگل یا سایر موتورهای جستجو نشان می‌دهد. سئو چیز عجیبی نیست؛ گاهی اوقات با تغییرات جزئی نتایج بسیار خوبی خواهید گرفت. پس همین الان به قسمت رسانه‌ها در پنل وردپرس سایت خود مراجعه کرده و برای تمامی تصاویر، متن جایگزین مناسبی انتخاب کنید.

بخوانید  ویژگی های وردپرس 4.6

مشکلات فنی سئو

۱- سرعت پایین لود صفحه

توجه به سرعت لودینگ صفحه هم به لحاظ تجربه کاربری و هم سئو بسیار حائز اهمیت است. وقتی صفحه‌ای بیش از حد کند باز شود بازدیدکننده منصرف شده و به سایت دیگری مراجعه می‌کند و موتورهای جستجو هم وقت زیادی صرف پیمایش این سایت‌ها نمی‌کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند وقت خود را صرف سایت‌های سریع‌تر کنند. علاوه بر اینکه کدنویسی سایت، قالب و سیستم مدیریت محتوا در سرعت لود صفحه تاثیر گذار است افزونه‌های زیادی نیز ارائه شده‌اند که با اعمال پاره‌ای از تنظیمات، تاثیر محسوسی بر سرعت لود صفحات سایت می‌گذارند. از این میان سه افزونه، مشهورتر از بقیه هستند و تاثیر بسیار خوبی بر روی سرعت لود صفحات شما می‌گذارند.

  • W3 Total Cache: یکی از بهترین افزونه‌های کش وردپرس می‌باشد که بعد از نصب اغلب مشکلات گزارش شده توسط Google PageSpeed را برطرف می‌کند و حجم صفحات را تا حد امکان کاهش می‌دهد.
  • Autoptimze: این افزونه نیز وظیفه فشرده سازی فایلهای CSS, HTML و جاوا اسکریپت را بر عهده داشته و به صورت ویژه بر روی مشکلات لود صفحه که مرتبط با اسکریپت‌ها هستند تمرکز کرده است.
  • EWWW Image Optimization: این افزونه نیز کار بهینه‌ سازی تصاویر را بر عهده گرفته و با فشرده کردن حجم عکس‌ها بهبود بی‌نظیری در سرعت لود صفحات ایجاد می‌کند. (بخصوص اگر اهل مراعات کردن حجم تصاویر نیستید!). البته طبق تجربه نسخه پولی این افزونه کارایی بهتری دارد.

نکته: یکی دیگر از دلایل کندی سایت، هاست شماست. اگر هاست شما از سرعت پاسخگویی خوبی برخوردار نباشد به درخواست‌ها دیر پاسخ خواهد داد و این کار سرعت کم صفحات را در پی دارد. متاسفانه برای این مورد هیچ پلاگینی در دسترس نیست! و بایستی از هاست دیگری خدمات بگیرید. گاهی اوقات نیز پلنی که انتخاب کرده‌اید پاسخگوی نیازهای شما نیست و ناچار به ارتقای پلن فعلی خود خواهید بود.

۲- مناسب نبودن قالب سایت برای موبایل

با همه‌گیر شدن اسمارت‌فون‌ها، وب‌سایت‌ها نیز بایستی خود را با صفحه‌ نمایش کوچک این دستگاه‌ها تطبیق دهند. این روزها اکثر سایت‌های مطرح، نسخه موبایلی مناسبی نیز دارند. جستجوگر گوگل نیز حساب ویژه‌ای روی سایت‌هایی که نسخه موبایلی دارند باز کرده و محتوای آن را سریعتر از دیگر سایت‌ها ایندکس می‌کند. دور از ذهن نیست که الگوریتم جدید گوگل به زودی سایت‌هایی که نسخه موبایلی نداشته باشند را در نتایج گوگل نشان ندهد!

برای این کار دو انتخاب دارید: اولی ریسپانسیو کردن سایت است که مزیت آن داشتن تنها یک قالب مناسب برای تمامی دستگاه‌هاست. شما می‌توانید سایت خود را به یک طراح ماهر وب بدهید تا آن را ریسپانسیو یا واکنش‌گرا کند. دومین انتخاب شما نسخه ویژه موبایل است. در این حالت سایت در دو نسخه معمولی و موبایلی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. البته ترجیح بیشتر طراحان و اهالی سئو همان انتخاب اول است. به هر روی اگر مایل بودید نسخه موبایلی مجزا داشته باشید با استفاده از افزونه وردپرسی WPtouch به راحتی می‌توانید یک نسخه موبایلی داشته باشید.

دیدگاه شما :

بدون دیدگاه

    هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.