راهنمای کامل سئو در سال ۲۰۱۸

سید ایوب کوکبی سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶

راهنمای کامل سئو در سال 2018

گوگل با دارا بودن سهم ۷۸ درصدی جستجوها، کماکان پادشاه بلامنازع عرصه موتورهای جستجو است بنابراین طبیعی است که هر کسی دوست داشته باشد جایگاه بهتری در نتایج این موتور جستجو کسب کند. اما گوگل همواره تلاش می‌کند با بهبود الگوریتم و توانمندی‌های موتور جستجویش، سایت‌هایی که شایسته‌تر هستند را در صدر نتایج نمایش دهد نه آن‌هایی که با ترفندهای سیاه سئو سعی در گول زدن آن دارند. در این مطلب قصد داریم با تکیه بر آخرین تغییرات صورت گرفته در این موتور جستجو، سایت خود را برای سال ۲۰۱۸ سئو کنیم.

گفتنی است هدف این مطلب پیشگویی در مورد الگوریتم‌های جدید گوگل در سال جاری میلادی (۲۰۱۸) نیست بلکه مطالبی را عنوان می‌کنیم که تاکنون تاثیر خوبی از آن گرفته‌ایم و اعقاد داریم در سال ۲۰۱۸ نیز اثرات بیشتری از آن دریافت خواهیم کرد. بنابراین اگر دنبال راهنمای جامع و کاربردی سئو و آماده‌سازی سایت خود برای سال ۲۰۱۸ هستید جای درستی آماده‌اید.

برای طبقه‌بندی بهتر، مطالب را در ۸ بخش مجزا ارائه خواهیم داد:

 • بخش اول: الگوریتم RankBrain و تاثیر مثبت تجربه کاربری (UX) بر سئو.
 • بخش دوم: CTR (نرخ کلیک به نمایش) بالاتری داشته باشید.
 • بخش سوم: پیروزی از آنِ محتوایی است که جامع، عمیق و مفهومی باشد.
 • بخش چهارم: آمادگی جهت ایندکس اول موبایل گوگل
 • بخش پنجم: ویدئو را وارد چرخه محتوایی خود کنید (این کار را نکنید عقب می‌افتید).
 • بخش ششم: توجه ویژه‌ای معطوف جستجوی صوتی کنید.
 • بخش هفتم: نقش کلیدی محتوا و لینک‌ها را فراموش نکنید.
 • بخش هشتم: ترفندهای کاربردی سئو برای سال ۲۰۱۸

بخش اول: الگوریتم RankBrain و تاثیر مثبت تجربه کاربری (UX) بر سئو

RankBrain

سال قبل گوگل اعلام کرد که RankBrain سومین فاکتور مهم در رتبه‌بندی سایت‌هاست:

«چند ماهی است که الگوریتم RankBrain به سومین فاکتور مهم در نتایج موتور جستجو تبدیل شده است». و از آنجایی که گوگل بر روی این الگوریتم بیشتر کار خواهد کرد بعید نیست که در سال ۲۰۱۸ شاهد اهمیت گسترده‌تر آن نیز باشیم. حتما می‌پرسید این RankBrank چیست و چطور می‌توانم وب‌سایت خود را برای آن بهینه کنم.

Google RankBrain: به زبان ساده

الگوریتم RankBrain، سیستمی است که با استفاده از یادگیری ماشینی نتایج ظاهر شده در صفحه جستجو را بر اساس اهمیت و ارزش آن‌ها مرتب می‌کند. شاید این کار پیچیده به نظر برسد ولی واقعا اینطور نیست. این الگوریتم به تعامل کاربران با نتایج ظاهر شده نگاه می‌کند و بر همین اساس به آن‌ها رتبه می‌دهد. مثلا فرض کنید عبارت «cold brew coffee» (به معنی: قهوه دم‌سرد) را در گوگل جستجو می‌کنید.

جستجوی cold brew coffee در گوگل

نتیجه چهارم عنوان جذاب‌تری دارد بنابراین فورا روی آن کلیک می‌کنید و وقتی صفحه باز می‌شود. بله، دقیقا همان چیزی است که به دنبال آن بودید پس شروع می‌کنید به خواندن آن مطلب. RankBrain از حضور طولانی شما در این سایت پی به این موضوع می‌برد که شما از محتوا خوشتان آمده بنابراین امتیاز بیشتری به آن صفحه خواهد داد. حالا بیایید فرض کنیم شما روی نتیجه اول کلیک می‌کنید ولی خوشتان نمی‌آید، سریعا آن را ترک کرده و روی لینک چهارم کلیک می‌کنید و مشاهده می‌کنید که مطلب مورد علاقه شما آنجاست؛ نرخ فرار نتیجه اول، سیگنالی منفی به RankBrain ارسال می‌کند که ارزش این صفحه ظاهرا بالا نیست و اشتباها در جایگاه اول قرار گرفته چرا که کاربر سریعا از آن خارج شده است. از سوی دیگر اهمیت کاربر به لینک چهارم ارزش بالاتری برای آن به ارمغان خواهد آورد.

همانطور که می‌بینید، این الگوریتم بر روی دو چیز تمرکز کرده است:

 1. کاربر چقدر در صفحه شما باقی می‌ماند (Dwell Time به فارسی: مدت زمان حضور)
 2. و درصد افرادی که بر روی نتیجه شما کلیک می‌کنند (CTR)

الگوریتم RankBrain و مدت زمان حضور

مدت زمان حضور یعنی کاربر پس از کلیک رو نتیجه مورد نظر چه مدتی در آن صفحه باقی می‌ماند. آنطور که معلوم است RankBrain اهمیت زیادی به مدت زمان حضور کاربر می‌دهد. در حقیقت یکی از سردمداران Google Brain در کانادا اخیرا تایید کرد که گوگل از مدت زمان حضور کاربر به عنوان سیگنالی جهت رتبه‌بندی نتایج استفاده می‌کند. بررسی‌ها و گزارش‌های تحلیلی نیز، صحت این گفته‌ها را تایید می‌کنند. طبق این گزارش‌ها، میانگین زمان حضور برای ۱۰ نتیجه اول گوگل چیزی حدود ۳ دقیقه و ۱۰ ثانیه است. اگر به صفحه گوگل آنالیتیکس خود مراجعه کنید در خواهید یافت که برای Dwell Time یا مدت زمان حضور ۳ دقیقه به بالا مبنا قرار گرفته است.

بر اساس این گفته‌ها بدیهی است که صفحاتی با مدت زمان حضور بیشتر نزد گوگل رتبه و جایگاه بالاتری دریافت خواهند کرد که البته منطقی هم به نظر می‌رسد. وقتی یک کاربر مدت زمان زیادی را در یک صفحه می‌ماند لابد از محتوای آن صفحه خوشش آمده که مانده است والا چه دلیلی برای این کار وجود دارد. البته برای جلوگیری از خطا، تنها در صورتی این رتبه‌بندی لحاظ خواهد شد که حجم مناسبی از کاربران چنین رفتاری را در قبال آن نتیجه از خود نشان دهند. وقتی کاربران انبوهی از سیگنال‌های مثبت به سمت گوگل روانه می‌کنند، آیا آن نتیجه لایق رتبه بالاتر نیست؟!

RankBrain و نرخ کلیک به نمایش (CTR)

پاول هاهر (Paul Haahr)، یکی از مهندسان گوگل در جریان یک کنفرانس، اسلایدی را به نمایش گذاشت که دنیای سئو را آشفته ساخت:

تفسیر آزمایش‌های زنده گوگل

این اسلاید اساسا می‌خواهد این را بگوید که: «RankBrain گاهی اوقات به صفحات، بیش از چیزی که هستند رتبه می‌دهد و اگر نرخ CTR این صفحات بالاتر از میانگین باشد ما از آن به منظور تقویت بیشتر رتبه آن صفحه استفاده می‌کنیم.» چیز عجیبی نیست؛ بالاخره وقتی هیچ کلیکی روی نتیجه شما نمی‌شود چه دلیلی برای ماندن در صفحه اول گوگل وجود دارد و بالعکس اگر میزان کلیک روی نتیجه جایگاه نهم بیشتر از همیشه باشد چه دلیلی وجود دارد که گوگل آن را در همان جایگاه سابق نگه داشته و بالاتر نیاورد؟

بخوانید  چرا باید از وردپرس استفاده کرد؟

 

بخش دوم:  CTR (نرخ کلیک به نمایش) سایت خود را افزایش دهید.

اگر به دنبال کسب جایگاه سئو در سال ۲۰۱۸ هستید بایستی فکری به حال CTR بکنید. البته نه فقط به خاطر الگوریتم RankBrain.

بلکه برای تبلیغات ثابت گوگل:

تبلیغات گوگلی

باکس‌های اطلاعاتی متمایز:

باکس‌های اطلاعاتی گوگل

و یا نتایجی مثل این که حتی نیازی به باز کردن صفحه هم نیست:

اسنیپت‌های گوگل

در حقیقت، طبق مطالعات انجام شده میزان کلیک‌های ارگانیک (یعنی کلیک‌هایی که واقعا توسط انسان صورت گرفته باشد) نسبت به سال ۲۰۱۵، به میزان ۳۷ درصد افت پیدا کرده است. کاملا پیداست که این موضوع ناشی از تبلیغات گوگل، باکس‌های اطلاعاتی و اسنیپت‌های مختلفی است که گوگل به صفحه نتایج اضافه کرده است. مثلا همین الان بزنید «آب و هوا»؛ اصلا نیازی به باز کردن هیچ لینکی نیست، گوگل به صورت خودکار در همان صفحه نتایج، آب و هوای شهر شما را نشان می‌دهد. اینجاست که کلیک شدن روی یک نتیجه با رقابت سنگینی مواجه می‌شود.  بنابراین تمرکز زیادی روی انتخاب عنوان و توضیحات متا صرف کنید. این دو مورد ظاهرا ساده گاهی اوقات کلی وقت شما را می‌گیرند.

 

بخش سوم: پیروزی از آنِ محتوایی است که جامع، عمیق و مفهومی باشد.

در روزگاران قدیم، گوگل صفحات وب را به منظور سنجش چگالی کلمات کلیدی آنالیز می‌کرد. در واقع تمرکز گوگل ۱۰۰% بر روی محتوای صفحه شما بود بنابراین خزنده گوگل (اسپایدر یا ربات) بایستی به صفحات شما سر می‌زد و کلمات کلیدی شما را در عنوان، آدرس سایت، متن جایگزین تصاویر، تگ متا و تگ‌های H1 پیدا می‌کرد. اگر عادلانه به موضوع نگاه کنیم، گوگل هنوز هم این کار را انجام می‌دهد ولی نسبت به چند سال پیش، بسیار باهوش‌تر شده است. امروز گوگل فقط به صورت سطحی به متن نگاه نمی‌کند بلکه در تلاش است تا مفهوم آن را هم درک کند. معنی این گفته چیست؟

به خاطر داشته باشید که گوگل همیشه تلاش می‌کند بهترین نتیجه را به کاربر نمایش دهد. و در اغلب اوقات، «بهترین نتیجه»، مطلبی نیست که بیشترین تعداد کلمات کلیدی را داشته باشد بلکه نتیجه‌ای رتبه بالاتر خواهد داشت که به صورت کامل‌تر و جامع‌تری به آن موضوع پرداخته باشد. یک محتوای کامل، انبوهی از اطلاعات حول کلمه کلیدی جستجو شده را به کاربر نمایش می‌دهد و کاربران نیازی نیست برای هر بخشی از موضوع به سایت دیگری مراجعه کنند. همه چیز در یک مکان واحد گردآوری شده است. مطالعات نیز نشان می‌دهد که نتایج اول گوگل متعلق به مطالبی است که از حیث جامعیت بالاتر از بقیه قرار دارند. نمودار پایین به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد. محور عمودی میزان کامل بودن مطلب را نشان می‌دهد (بالاتر یعنی کاملتر) و محور افقی جایگاه در صفحه نتایج گوگل (۱ یعنی جایگاه اول گوگل).

نسبت کامل بودن مطلب و جایگاه در گوگل

 

چگونه محتوای کامل و عمیق بنویسیم؟

خب با این حساب محتوای خود را چگونه بنویسیم تا نظر گوگل جلب شود؟

اولا مطلبی که منتشر می‌کنید کمتر از ۲۰۰۰ کلمه نباشد. با این روش، بخش عمده نیاز کاربران در همان صفحه برطرف خواهد شد. بررسی دیگری رابطه تعداد کلمات مقاله و جایگاه آن در صفحه نتایج گوگل را این چنین نشان می‌دهد:

رابطه تعداد کلمات و رتبه صفحه در گوگل

از این نمودار به راحتی می‌توان فهمید که مقالات و پست‌های طولانی وبلاگ شما می‌تواند جهش بزرگی برای جلو افتادن از رقبا باشد. پس تا می‌توانید مطالبی کامل و جامع تهیه کنید. شاید کمی سخت و زمان‌بر باشد ولی باور کنید ارزشش را دارد.

از کلمات کلیدی LSI در محتوای خود استفاده کنید.

بعد از نوشتن محتوای ۲۰۰۰ کلمه‌ای اکنون وقت اضافه کردن کلمات کلیدی LSI به محتواست. کلمات کلیدی LSI در واقع کلمات و عباراتی است که شدیدا به موضوع شما مرتبط هستند. برای مثال فرض می‌کنیم دنبال یک رژیم لاغری هستید. کلمات کلیدی LSI برای این موضوع چیزهایی مثل: تغذیه، ورزش، کاهش وزن، دستور پخت، دانه‌ها و جوانه‌ها است و وقتی گوگل این کلمات را در صفحه شما مشاهده می‌کند پی می‌برد که بله، این صفحه به خوبی در مورد این موضوع صحبت کرده است. برای پیدا کردن کلمات کلیدی LSI راه‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه شما را با سه ابزار مفید این کار آشنا می‌کنیم:

۱- ابزاری کوچک و جمع‌وجور با عنوان LSI Graph

LSI Graph

کافی است کلیدواژه مورد نظر را وارد کرده و دکمه را بزنید. لیست کاملی از LSI Keyword های مرتبط با آن کلمه نمایش داده می‌شود.

LSI Graph Example همانطور که مشاهده می‌کنید با وارد کردن «آموزش سئو» تمامی کلیدواژه‌های مرتبط مثل «آموزش کامل سئو» و «آموزش رایگان سئو» و غیره نمایش داده می‌شود. اضافه کردن هر یک از کلمات بالا باعث ارتباط موضوعی بیشتر مقاله خواهد شد و امتیازی مثبت تلقی می‌شود.

۲- ابزار بعدی در همان صفحه نتایج گوگل قرار دارد؛ پایین صفحه، بخش «جستجوهای مرتبط»؛ این کلمات با چیزی که جستجو کرده‌اید مرتبط هستند پس کاندیدای خوبی برای قرار گرفتن در مقاله شماست.

بخش جستجوهای مرتبط در گوگل

۳- با کمی خلاقیت می‌توان از ابزار google keyword planner برای دستیابی به کلمات کلیدی LSI بهره برد.  کافی است تا کلمه کلیدی مورد نظرتان را در باکس جستجو وارد کنید تا کلمات کلیدی پیشنهادی و مرتبط به همراه میانگین جستجوی ماهیانه آن‌ها را مشاهده نمایید.

keyword planner

Google keyword planner

بخش چهارم: آمادگی برای ایندکس اول موبایل گوگل

سال گذشته، گوگل اعلام کرد که در حال سوئیچ کردن به ایندکس اول موبایل (mobile-first index) است. گوگل مبنای اصلی ایندکس را نسخه موبایلی سایت قرار می‌دهد حتی اگر کاربران شما از کامپیوتر رومیزی اقدام به جستجو کنند. این تصمیم ناشی از جهت‌گیری عمده مردم به سوی دستگاه‌های موبایلی بوده طوری که طبق آخرین گزارش‌ها، ۶۰% جستجوها از سوی موبایل صورت می‌گیرد. با اینکه ابندکس اول موبایل گوگل هنوز فعالیت چندانی ندارد ولی روند رو به رشد آن دلیل موجهی جهت آماده شدن برای این رویداد است.

بخوانید  تست کدها در اندروید - بخش دوم

آمادگی برای ایندکس اول موبایل گوگل در سه قدم ساده:

قدم اول: قالب و محتوای سایت را سازگار با دسکتاپ و موبایل طراحی کنید.

برخی افراد برای زیبا شدن قالب، قسمتهایی از اطلاعات را مخفی می‌کنند. مثلا به این تصویر نگاه کنید:

مخفی شدن اطلاعات در نسخه موبایلی

برای دیدن ادامه متن باید روی دکمه More کلیک کنید. این کار گرچه برای شما قابل درک بوده ولی خزنده گوگل معمولا توانایی انجام این کار را ندارد و قادر به ایندکس کردن محتوای کامل نیست. این یک مشکل رایج در طراحی نسخه موبایلی سایت است. به همین دلیل بهتر است هیچ یکی از بخش‌های محتوایی سایت را با دکمه‌ها و منوهای مختلف مخفی نکنید. در طراحی اسکارپ از همین رویکرد پیروی شده است.

نمونه طراحی مناسب موبایلی

قدم دوم: به جای استفاده از نسخه مستقل موبایلی از طراحی ریسپانسیو استفاده کنید.

برخی از سایت‌ها را دیده‌اید که هنگام باز شدن در موبایل، آدرسشان به صورت m.site.com است. این در واقع نسخه موبایلی سایت است که به شما نشان داده می‌شود. گوگل پیشنهاد می‌کند به جای این کار سراغ طراحی ریسپانسیو یا واکنش‌گرا بروید. در طراحی واکنش‌گرا، المان‌های صفحه به صورت خودکار بر اساس اندازه صفحه تنظیم می‌شوند و همواره سایز و فونت نوشته‌ها به گونه‌ای انتخاب خواهند شد که در هر اندازه‌ای به راحتی خوانده شود.

قدم سوم: از طراحی موبایلی سایت مطمئن شوید.

بسیاری از سایت‌ها به لحاظ فنی برای موبایل و تبلت طراحی شده‌اند ولی در عمل استفاده از آن بسیار دشوار و عذاب آور است. از سویی، آنچه در بخش اول در مورد RankBrain گفتیم میزان اهمیت طراحی قالب و سهولت استفاده از آن را نشان می‌دهد. کاربران وقتی در گوشی خود سایت شما را باز می‌کنند به محض اینکه احساس ناراحتی کنند دکمه Back را می‌زنند و این موضوع از دید RankBrain سیگنالی منفی است. برای اینکه بفهمید سایت شما مناسب موبایل هست یا نه، از ابزار Mobile-Frindly Test استفاده کنید. کافی است تا آدرس سایت خود را وارد کنید و نتیجه را مشاهده نمایید. این ابزار حتی برای بهبود طراحی پیشنهاداتی هم می‌دهد.

Mobile-Friendly Test

Mobile-Friendly Test

بخش پنجم: اگر می‌خواهید عقب نیفتید از ویدئو استفاده کنید.

در عصری که به انفجار اطلاعات معروف است سروکله ویدئو پیدا شده است تا جایی که به جای انفجار اطلاعات باید از انفجار ویدئوهای آنلاین استفاده کنیم. سیسکو بر اساس بررسی‌های انجام شده پیش بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۱ بیش از ۸۰% ترافیک اینترنت متعلق به ویدئو خواهد بود. گویا اشتیاق به ویدئو هنوز در حال افزایش است طوری که طبق گزارش هاب‌اسپات ۴۳% مردم هنوز میل به محتوای ویدئویی بیشتر دارند. چه دوست داشته باشید چه نه، دنیا در حال حرکت به سوی ویدئو است و شما هم بایستی برای سال ۲۰۱۸ خودتان را آماده کنید در غیر این صورت از دیگران عقب می‌افتید.

از یوتیوب بهره‌برداری کنید.

یوتیوب، دومین موتور جستجوی پرمخاطب دنیا بوده و همانند سایر پلتفرم‌های ویدئویی آنلاین، به شدت در حال رشد است (به گزارش هافینگتون مدت زمان سپری شده در یوتیوب ۶۰% نسبت به سال گذشته افزایش یافته است). خلاصه مردم هر روز بیشتر از قبل دنبال چیزهای ویدئویی در یوتیوب هستند و استقبالشان از گوگل کمتر شده است. بنابراین اگر دنبال ترافیک بیشتری از سئو در سال ۲۰۱۸ هستید پیشنهاد می‌کنم محتوای ویدئویی و بهینه شده برای یوتیوب تولید کنید. یوتیوب به اندازه‌ای بزرگ است که دست کشیدن از آن ریسک است. خبر خوب اینکه، بیشتر بازاریاب‌ها در تولید ویدئو خیلی تنبل بوده و لاک‌پشتی این کار را انجام می‌دهند. بنابراین اگر زودتر دست به کار شوید به راحتی می‌توانید خودی نشان دهید. مثلا کانال ویدئویی این آقا ۲۰ تا ویدئو بیشتر ندارد ولی همین تعداد ۱۰۰k بازدید داشته است.

مثالی از حجم بازدید از یک کانال یوتیوبی

مقایسه حجم جستجوهای ویدئویی و غیر ویدئویی در گوگلهمانطور که شما هم حدس زده‌اید درصدی از این کاربران به وب‌سایت شما مراجعه کرده و اگر اهل کسب‌وکار باشید این بازدیدها به مشتریان احتمالی شما تبدیل خواهد شد.  به هرحال ۵۵ درصد جستجوهای گوگل، حداقل شامل یک ویدئو هست. (و اغلب این ویدئوها در یوتیوب میزبانی می‌شوند).

how make pizza at home

البته به دلیل مسدود بودن سایت یوتیوب در ایران شاید بیشتر نتایج ویدئویی را از آپارات و دیگر سرویس‌های ویدئویی مشاهده کنید. اما مهم اهمیت ویدئو در نتایج گوگل است که به وضوح مشاهده می‌کنید. از آنجایی که گوگل مالک یوتیوب است طبیعی است که در سال ۲۰۱۸ شاهد نتایج بیشتری از یوتیوب باشیم. حتی اگر دقت کرده باشید گوگل شروع کرده است به قرار دادن تصاویر یوتیوبی در گوگل ایمیج.

نمایش تصاویر کلیپ‌های یوتیوب در گوگل ایمیج

جاگذاری محتوای ویدئویی داخل وبلاگ‌های متنی

وقتی مردم عاشق تماشای ویدئوهای بیشتر هستند چرا شما به درخواست آن‌ها توجه نکنید! به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا حد امکان در داخل پست‌های ارسالی خود ویدئوهای مرتبط جاگذاری کنید. به تجربه ثابت شده است که این کار به شدت روی زمان حضور کاربران در سایت تاثیر می‌گذارد.

استفاده از ویدئو داخل متن وبلاگ

بخش ششم: پیش به سوی جستجوی صوتی گوگل…

یعنی جستجوی صوتی گوگل اینقدر مهم شده که نگران سئو کردن آن باشیم؟ بله؛ گزارش‌های مختلف حاکی از رشد سریع جستجوی صوتی دارد. برای مثال چند حقیقت مسلم و جالب توجه:

 • ۴۰ درصد بزرگسالان حداقل روزی یک جستجوی صوتی انجام می‌دهند. (منبع)
 • جستجوی صوتی از سال ۲۰۰۸ تا الان ۳۵ برابر بیشتر شده است. (منبع)
 • ۲۰ درصد کل جستجوهای انجام شده در موبایل، صوتی است. (منبع)

سئوکارهای حرفه‌ای با شنیدن این واقعیات بایستی دست با کار شده و بخشی از محتوای خود را برای جستجوی صوتی بهینه‌سازی کنند.

روش بهینه کردن جستجوی صوتی

البته جستجوی صوتی در حال طی کردن مراحل ابتدایی است و هنوز جای کار زیادی دارد. با این حساب بد نیست که دستی به محتوای خود بکشید تا از این قابلیت گوگل نیز بی نصیب نباشید. برای بهینه‌سازی لازم است تا چند قدم بردارید:

بخوانید  بازدید سایت خود را چند برابر کنید

۱- اولین نکته این است که در صفحه اول گوگل باشید.

۲- و اگر محتوای شما در اسنیپت‌های بالای صفحه قرار داشته باشد کمک زیادی خواهد کرد.

اسنیپت‌های صفحه نتایج گوگل

هوش مصنوعی گوگل، چیزی که به دنبال آن هستید را در یک باکس کوچک به شما نمایش می‌دهد و در اغلب مواقع همین اطلاعات برای درک اولیه موضوع کافی است. طبق تجربه در هنگام جستجوی صوتی، گوگل، تمایل بیشتر به نمایش این باکس‌ها دارد.

۳- و در نهایت، داخل متن از سوال و جواب استفاده کنید.

بخش زیادی از جستجوهای صوتی انجام شده حالت سوالی دارند. مثلا: «جایزه اسکار چیست؟»، «چه کسی برنده فلان مسابقه شد؟»، «بهترین روش مطالعه چیست؟»، «چطور می‌توانم لاغر شوم؟»، «چطوری حرکت بارفیکس را انجام دهم؟». کاربران معمولا با چنین عباراتی، جستجوی صوتی انجام می‌دهند؛ بنابراین گوگل نیز در پاسخ صفحاتی را نشان خواهد داد که عین پرسش و پاسخ آن وجود داشته باشد. مثلا با جستجوی روش انجام حرکت شنا، چنین نتیجه‌ای را مشاهده خواهیم کرد:

جستجوی صوتی در گوگل.

و با مراجعه به سایت نیز مشاهده می‌کنیم که سوال به همراه پاسخ آن در داخل متن وجود دارد. بنابراین در حین نوشتن مطلب بخصوص اگر راجع به چگونگی انجام یک کار صحبت می‌کنید از پرسش‌های واضح به همراه پاسخ‌های مناسب استفاده نمایید تا شانسی برای حضور در نتایج جستجوی صوتی گوگل داشته باشید.

بخش هفتم: فراموش نکنید؛ محتوا و لینک‌ها هنوز بازیگران اصلی سئو هستند!

با تایید مجدد همه صحبت‌هایی که شد، شاه‌کلید سئو هنوز در دستان توانمند محتوا و لینک‌های شماست. بدون داشتن محتوای مناسب بعید است که لینکی دریافت کنید و بدون لینک هم خبری از صفحه اول گوگل نیست و اگر در صفحه اول گوگل قرار نداشته باشید، نه RankBrain، نه جستجوی صوتی و نه ایندکس اول‌موبایل به کارتان نمی‌آید. بعید است بدون محتوا بتوانید تغییری در جایگاه خود ایجاد کنید. طبق اعلام گوگل، محتوا و لینک‌ها هنوز مهمترین فاکتورهای رتبه‌بندی صفحات هستند.

فاکتورهای اصلی رتبه بندی گوگل

طبق نتایج حاصل از بررسی و آنالیز ۱ میلیون جستجوی انجام شده در گوگل، میزان لینک‌دهی به سایت‌ها بیش از سایر عوامل به  رتبه آن‌ها بستگی دارد.

ارتباط لینک دهی و رتبه سایتها خلاصه اینکه در سال ۲۰۱۸ اهمیت محتوا و لینک‌ها همچنان پابرجاست و باید حساب ویژه‌ای رو آن باز کنید. تنها بعد از این کار می‌توانید به بهبود سایر فاکتورهای سئو – که به تعدادی از آن‌ها در این مقاله اشاره شد –  بپردازید.

بخش نهایی: نکات و ترفندهایی کوتاه برای سئو در سال ۲۰۱۸

در بخش پایانی مطلب قصد داریم شما را با تاکتیک‌هایی آشنا کنیم که پیش از این آزمایش خود را پس داده‌اند و در سال ۲۰۱۸ نیز با روند بهتری، اثرگذار خواهند بود.

تولید محتوای دیداری (بخصوص تصاویر جاگذاری شده)

درست مثل ویدئو، محتوای دیداری هم به سرعت در حال رشد است. در حقیقت طبق نظرسنجی‌های به عمل آمده، ۳۷ درصد بازاریاب‌ها اظهار داشته‌اند که بازاریابی بصری بهترین تاثیر را در کسب‌وکارها داشته است. سایت‌هایی مثل پینترست و اینستاگرام، میزبان محتوای تصویری هستند و محبوبیت آن‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ نیز با افزایش رو به رشد این نوع محتوا مواجه خواهیم شد.

خب، چگونه می‌توانیم از این گرایش به نفع خودمان سود ببریم؟ مثلا در داخل متن می‌توانید از اینفوگرافیک استفاده کنید. سایت‌های دیگر به راحتی می‌توانند این تصاویر را در صفحات خود قرار دهند و به صورت خودکار لینک جدیدی دریافت خواهید کرد. استفاده مناسب از تصاویر بک لینک‌های خوب و با کیفیتی برای شما به ارمغان می‌آورد.

محتوای منحصر به فرد و دسته اول منتشر کنید.

وبلاگ‌نویس‌ها  و ژورنالیست‌ها عاشق تولید محتوای منحصر به فرد هستند. اگر بتوانید در کنار متنی که می‌نویسید آمار و ارقام، گزارش، نظرسنجی و مطالعات و گزارش‌هایی تحلیل قرار دهید به راحتی ‌می‌توانید انبوهی از لینک‌های با کیفیت دریافت کنید. این مطالب معمولا طولانی و کامل بوده و شامل اطلاعات زیادی است. به عنوان مثال اغلب ویدئوهای یوتیوب که در صفحه اول گوگل ظاهر می‌شوند حدودا ۱۵ دقیقه‌ مدت زمان آنهاست. چنین محتوای ارزشمندی قطعا کار شما را در ساختن بک‌لینک‌های جدید راحت‌تر می‌کند.

کاربران را تشویق به ارائه دیدگاه کنید.

بله دیدگاه‌هایی که پای پست‌های شما قرار می‌گیرد تاثیر مثبتی بر روی سئو دارد. این را گوگل خودش اعلام کرده و امسال هم متذکر شده که بخش کامنت‌های سایت تاثیر بسیار بیشتری از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی دارد.  در واقع داشتن یک جامعه فعال که مدام بر روی مطالب سایت شما دیدگاه می‌گذارند سیگنال‌های مثبتی در مورد ارزش سایت شما به گوگل ارسال می‌کند. از همین رو سعی کنید کاربران را به نوشتن دیدگاه تشویق کرده و خود شما نیز مشارکتی فعالی در آن داشته باشید.

تاثیر دیدگاه‌ها بر سئو

پادکست را دست کم نگیرید.

شاید باورتان نشود ولی با تولید و انتشار پادکست به راحتی می‌توانید بک‌لینک‌های زیادی از سراسر وب دریافت کنید. طبق بررسی‌های انجام شده ۶۷ میلیون آمریکایی حداقل ماهی یک پادکست گوش می‌دهند (که نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد افزایش یافته است). مردم تنوع طلب هستند و دوست دارند به جای خواندن، بیشتر بشنوند و ببینند. اگر کمی خرج کنید و محتوایی ناب و درجه یک را با استفاده از  میکروفون با کیفیت، گوینده، استودیو و تدوین مناسب ارائه دهید تاثیر این روش را به چشم خواهید دید اما لازم نیست اینقدر  ایده‌آل‌گرایانه کار کنید. با اندکی خلاقیت و همین امکانات ساده‌ای که در اختیار دارید قادر به ساخت یک پادکست مناسب خواهید بود.

پادکست

همانطور که می‌بینید فرصت‌های زیادی برای ارتقای رتبه سایت وجود دارد فقط کمی باید خلاق و زیرک بود. امیدواریم با خواندن این مطلب، نکات و سرنخ‌هایی دستگیرتان شده باشد. خوشحال می‌شویم نظر شما را در مورد این مطلب بدانیم.

دیدگاه شما :

2 دیدگاه

 • انار کریمی ۱۵ خرداد ۱۳۹۷

  سلام ممنون از مطلب خوبتون. ببخشید در الگوریتم قبلی گوگل تعداد تگ های اچ یک و اچ ۲ مهم بود. با این تغییرات آیا محدودیتی برای تگ ها و استفاده اونها در متن وجود داره؟ مثلا چه تعداد تگ اچ ۲ رو میشه در متن استفاده کرد؟

  • سید ایوب کوکبی ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

   بنده متخصص سئو نیستم ولی گوگل نه در الگوریتم قبلی، نه فعلی و نه احتمالاً در آینده هیچ محدودیتی در استفاده از تگ‌ها اعمال نکرده و نخواهد کرد. فقط سئوکارها بر اساس تجربه توصیه کرده‌اند هر صفحه فقط یک تگ H1 داشته باشه که معمولاً در ساختار قالب‌ها همان عنوان رو در تگ H1 قرار میدن. سایر تگ‌ها h2-h6 هرچقدر لازم بود داخل متن استفاده کنید؛ البته حواستان باشد مثلا تگ h3 رو زیر مجموعه تگ h4 قرار ندید. (بالعکس درسته). گوگل خودش گفته این تگ‌ها رو فقط برای درک ساختار صفحه استفاده می‌کنه.

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.