چگونه یک توسعه‌دهندۀ بروز باشیم؟

سید ایوب کوکبی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸

چگونه یک توسعه‌دهندۀ بروز باشیم؟

از وقتی گوگل کاتلین را به عنوان زبان رسمی برنامه‌نویسی اندروید معرفی کرد، توسعۀ اندروید شتاب بیشتری گرفته است. بسیاری از کتابخانه‌های معروف همچون RxJava و Dagger اگرچه استاندارد رسمی محسوب نشده ولی استفادۀ گسترده از آن‌ها موجب شده تا در نظر برنامه‌نویسان به یک چارچوب استاندارد تبدیل شوند. به عنوان یک توسعه‌دهنده هیچگاه نباید از یادگرفتن چیزهای جدید هراس داشته باشید. شما می‌توانید با مفاهیم جدید، کدهای قدیمی را ریفکتور کنید و به سطح بالاتری از کیفیت دست یابید. البته بروز بودن به معنی همه چیز بلد بودن نیست. مقصود این است که بدانید در صنعتی که در آن مشغول به کار هستید چه اتفاقاتی در جریان است. حداقل بدانید چه ترندهایی در دنیای برنامه‌نویسی اندروید مطرح شده‌اند؛ شاید روزی جایی با متخصصی آشنا شدید و دربارۀ آن تکنولوژی‌ها صحبت کردید و به نتیجه رسیدید که بله، باید شما هم از آن استفاده کنید. در این پست منابعی معرفی می‌کنیم که با دنبال کردن آن‌ها می‌توانید در جریان آخرین تکنولوژی‌های برنامه‌نویسی اندروید قرار بگیرید.

Reddit

وب‌سایت Reddit برخلاف ظاهر شلوغش منبع خوبی برای کسب جدیدترین اطلاعات بخصوص در حوزۀ برنامه‌نویسی است. ردیت یک وب‌سایت پرسش و پاسخ انگلیسی‌زبان است که کاربران زیادی در آن فعالیت می‌کنند. مزیت ردیت نسبت به دیگر سایت‌های پرسش و پاسخ مثلاً Quora این است که محدودیت‌های قانونی کمتری برای نوشتن در آن وجود دارد؛ سرعت پاسخگویی به سوالات بیشتر است و معمولاً افراد کاربلدی پاسخ سوالات شما را می‌دهند. ویژگی برجستۀ دیگر این سایت وجود قابلیت subreddit است. ساب‌ردیت‌ به زیرمجموعۀ خاصی از ردیت گفته می‌شود که به موضوع خاصی اختصاص دارد. ساب‌ردیت‌های مختلفی در حوزه‌های مختلف برنامه‌نویسی مثلاً برنامه‌نویسی وب، ویندوز، موبایل و … وجود دارد که r/androidDev مختص جدیدترین اخبار دنیای برنامه‌نویسی اندروید است. ترندها، تکنولوژی‌ها و روش‌های جدید توسعۀ اندروید موضوع بحث این ساب‌ردیت است. کافی است در آن عضو شوید. افراد معروف و سرشناسی مثل Jake Wharton, Chris Banes, Yigit Boyar که جزء توسعه‌دهندگان سیستم‌عامل اندروید هستند نیز در این ساب‌ردیت عضو هستند و اتفاقاً فعالیت خوبی هم دارند. در صورتی که به موضوعات عمومی اندروید که لزوماً به توسعۀ آن مربوط نباشد علاقه‌مند بودید می‌توانید در ساب‌ردیت  r/Android نیز عضو شوید.

بخوانید  برنامه‌نویسی پیشرفته اندروید با زبان کاتلین - بخش اول

Twitter

یکی از روش‌های خوب برای بروز نگه‌ داشتن اطلاعات، دنبال کردن توسعه‌دهندگان معروف و فعال دنیای اندروید در توییتر است. کاربران توییتر به خاطر محدودیت تعداد کاراکترهای هر توییت ناچار هستند بسیار فشرده و کوتاه چیزی که مد نظر دارند را به اشتراک بگذارند. این موضوع برای افرادی که حوصلۀ خواندن مطالب طولانی ندارند یا فقط دنبال سرنخ هستند بسیار عالی است. شما می‌توانید با دنبال کردن توسعه‌دهندگان مشهور اندروید که در این لیست تعداد زیادی از آن‌ها وجود دارد همواره در جریان آخرین رویدادها و اخبار این حوزه قرار بگیرید. این شبکۀ اجتماعی آنقدر پویا و زنده است که به جرأت می‌توان گفت با وجود آن دیگر به هیچ منبع اطلاعاتی دیگری نیاز ندارید! بعید است افراد مطرحی را دنبال کنید و در جریان آخرین اخبار آن حوزه قرار نگیرید. برخی از صاحبان وبلاگ‌ها و سایت‌ها هم با نام سایت در توییتر فعالیت می‌کنند. دنبال کردن این افراد هم ایدۀ خوبی است.

Slack

اسلک وب‌سایتی برای همکاری تیمی است و البته مکانی خوب برای تشکیل گروه و بحث دربارۀ موضوعات مختلف است. دو گروه معروف از توسعه‌دهندگان اندروید در این سایت فعالیت می‌کنند که عبارتند از:

یک گروه دیگر هم تحت عنوان KotlinLang وجود دارد که مختص زبان کاتلین است که هرچند مختص برنامه‌نویسی اندروید نیست و به صورت عمومی دربارۀ خودِ زبان کاتلین صحبت می‌کند ولی در بحث‌های انجام شده زیرگروه‌هایی مختص اندروید هم تبادل می‌شود.

 وبلاگ

دنبال کردن مطالب وبلاگ‌های مطرحِ اندروید خالی از لطف نیست. ما در اینجا لیستی از وبلاگ‌های مطرح انگلیسی‌زبان را معرفی می‌کنیم. با جستجو در اینترنت قطعاً سایت‌های فارسی‌زبان خوبی پیدا می‌کنید که اسکارپ بدون شک یکی از آن‌هاست.

 • https://android-developers.googleblog.com
 • https://blog.stylingandroid.com
 • https://commonsware.com/blog
 • http://blog.danlew.net
 • https://www.bignerdranch.com
 • http://cyrilmottier.com
 • http://chris.banes.me
 • https://www.grokkingandroid.com
 • https://www.androiddesignpatterns.com
 • https://blog.egorand.me
 • http://www.developerphil.com
 • https://riggaroo.co.za
 • https://www.bignerdranch.com/blog/categories/android
 • https://academy.realm.io/section/android
 • http://blog.israelferrer.com
 • https://www.cyrilmottier.com
 • https://jeroenmols.com/blog
 • https://blog.jetbrains.com/kotlin
 • https://android.jlelse.eu
بخوانید  50 منبع مفید برای حرفه‌ای شدن در برنامه‌نویسی اندروید

البته منطقی نیست هر روز به این همه وبلاگ سر بزنید. به جایش می‌توانید از ابزارهای RSS Reader استفاده کنید که فیدلی  پیشنهاد ماست. به راحتی می‌توانید اکستنشن یا افزونۀ این فید ریدر را در مرورگر خود نصب کنید تا از آخرین پست‌های منتشر شده مطلع شوید. در فیدلی به راحتی با جستجوی عنوان سایت آدرس فید آن استخراج می‌شود یعنی حتی نیازی به کپی کردن آدرس RSS سایت مقصد هم نیست. تنظیمات متنوعی هم دارد؛ مثلاً بازۀ زمانی چک کردن سایت‌ها را می‌توانید مشخص کنید؛ سایت‌ها را در فولدرهای مختلف دسته‌بندی کنید؛ از تگ‌ها استفاده کنید و کلی قابلیت‌های مفید دیگر. شما همچنین می‌توانید رپوهای مورد علاقه در گیت‌هاب را هم دنبال کنید. کافی است به صفحۀ release بروید و آدرس فید را ذخیره کنید. به همین صورت می‌توانید ساب‌ردیت‌هایی که معرفی کردیم را هم دنبال کنید. سایت ردیت افزونۀ دیگری هم تحت عنوان Reddit Enhancement Suite دارد که با استفاده از آن می‌توانید به صورت مجزا در هر پستی subscribe کنید و از آخرین کامنت‌ها و پاسخ‌های ارائه شده در آن پست مطلع شوید. این افزونه برای تمام مرورگرهای مشهور منتشر شده است.

خبرنامه

با دنبال کردن وبلا‌ها و پست‌های ردیت، تفکیک مطالبِ خوب و باکیفیت از دیگر مطالب سخت می‌شود. همۀ مطالب چه خوب چه بد به شما عرضه می‌شود که ممکن است باعث سردرگمی واتلاف وقت‌تان شود. به همین خاطر می‌توانید در خبرنامه‌هایی عضو شوید که کارشان جداسازی مطالب خوب و با کیفیت این وبلاگ‌هاست. با عضویت در این خبرنامه‌ها، هر هفته در جریان آخرین اخبار دنیای برنامه‌نویسی اندروید قرار می‌گیرید و حتی لازم نیست در همۀ وبلاگ‌های بالا عضو شوید.

بخوانید  چرا از جاوا به زبان کاتلین (Kotlin) سوئیچ کنیم؟

به عنوان مثال:

  1. Android Weekly
  1. AndroidDev Digest
 1. Kotlin Weekly

Medium

این سایت نیز رسانۀ خوبی برای ارائۀ محتوای متنی است که با استقبال جهانی روبرو شده است. شما می‌توانید با دنبال کردن نویسنده‌های محبوب، در صفحۀ اول شاهد آخرین مطالب منتشر شدۀ آن‌ها باشید. همچنین مدیوم با توجه به مطالبی که بیشتر مطالعه می‌کنید پست‌هایی را به شما پیشنهاد می‌دهد که اغلب مورد علاقۀ شما است. یکی از  قابلیت‌های خوب مدیوم، امکان فعالیت برندها و شرکت‌های مختلف در غالب انتشارات است. مثلاً سایتی که در زمینۀ اندروید تولید محتوا می‌کند، می‌تواند در مدیوم، انتشاراتی داشته باشد که تمام مطالب خود را در آنجا منتشر کند. هر انتشارات آدرس URL مجزایی می‌تواند داشته باشد که کاربران مستقیماً به آن مراجعه کنند. شما می‌توانید انتشارات مورد علاقۀ خود را دنبال کنید. نمونۀ ایرانی مدیوم، وب‌سایت ویرگول است که با استقبال بی‌نظیری روبرو شده و مطالب خوبی می‌توان در آن یافت.

طبیعتاً راه‌های دیگری هم مثل پادکست‌ها، کانال‌های تلگرامی و یوتیوبی وجود دارد که در این پست به همین موارد بسنده می‌کنیم. شاید در فرصتی دیگر منابع بیشتری معرفی کردیم.

دیدگاه شما :

2 دیدگاه

 • omid ۲۶ فروردین ۱۳۹۸

  ممنون از مطالب خوبتون
  انتشار باز ذکر منبع مجازه ؟

  • محمد جواد فرکاریان ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

   سلام
   با ذکر منبع مشکلی نداره

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.