ترفندهای مفید اندروید استودیو

سید ایوب کوکبی شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸
ترفندهای مفید اندروید استودیو

اندروید استودیو، محیط قدرتمندِ توسعۀ اپلیکیشن‌های اندرویدی است که خیلی از افراد در شروع کار در میان حجم انبوه قابلیت‌هایش سردرگم می‌شوند. در این مقاله به معرفی تعدادی از این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

برای کشف ویژگی‌های جدید، می‌توان آیتم‌ها و منوهای مختلف را بررسی کرد. ولی اینقدر تعدادشان زیاد است که ممکن است همان اول کار اشتیاق‌تان به ادامۀ کار را از دست بدهید. در واقع این روش ممکن است به مذاق بعضی‌ها خوش نیاید. چنین افرادی معمولاً با خواندن تجربیات سایر برنامه‌نویس‌ها با ترفندهای جدید اندروید استودیو آشنا می‌شوند که این مقاله نیز یکی از آن‌هاست.

شروع کار با اندروید استودیو

اندروید استودیو نرم‌افزاری بر پایۀ Intellij IDEA است که توسط کمپانی JetBrain و به سفارش گوگل برای توسعۀ اپلیکشن‌های اندروید ساخته شده است. توضیحاتی که می‌دهیم برای اندروید استودیو ۳٫۰٫۱ است ولی احتمالاً ترفندهای گفته شده برای سایر نسخه‌ها نیز عمل کند. خب برویم سراغ معرفی ویژگی‌های جذاب اندروید استودیو.

قالب‌های زنده

«اون دستوری که برای نمایش Toast استفاده می‌کردم چی بود Toast.makeText یا Toast.show یا … لعنتی فراموش کردم!» احتمالاً شما هم بارها در چنین موقعیتی قرار گرفته‌اید. در چنین شرایطی که همه چیز از خاطرتان رفته، قالب‌های زنده یا Live Template به کمک‌تان می‌آید. کافی است فقط toast را تایپ کنید و یکی از قالب‌ها ظاهر شده را انتخاب کنید؛ خودِ اندروید استودیو مابقی کار را انجام می‌دهد. وظیفۀ شما فقط پر کردن پارامترها است:

استفاده از قالب‌های زنده در اندروید استودیو
استفاده از قالب‌های زنده در اندروید استودیو

برای نمایش همۀ قالب‌های زنده و انتخاب از میان‌شان کلیدهای CTRL+J را بزنید:

نمایش همۀ تمپلیت‌های آمده

در صورتی که تمپلیت‌های موجود نیاز شما را برطرف نکرد می‌توانید خودتان در قسمت Settings – Editor – Live Template یک قالب سفارشی بسازید. کار ساده‌ای است. به قالب‌های موجود و ساختار آن‌ها نگاه کنید. همان کار را برای ساخت یک تمپلیت جدید تکرار کنید.

بخوانید  آموزش زبان کاتلین – درس 15 (توابع infix)

جستجوی کارآمد

احتمالاً همۀ شما با کلیدهای CTRL+F برای جستجو در فایل آشنا هستید. با این حال جستجو در اندروید استودیو محدود به این نیست. شما می‌توانید محدوده (Scope) جستجو را به دلخواه تغییر دهید. کلید میانبر CTRL+SHIFT+F را بزنید یا سرراست‌تر دکمۀ شیفت را پشتِ سرِ هم دوبار بزنید. طبق تصویر، اینجا می‌توانید در کل پروژه، داخل یک ماژول یا فولدر جستجو کنید. اندروید استودیو تمام چیزهایی که پیدا می‌کند را به صورت هایلایت شده چه در فایل‌های XML، چه لابه‌لای کدهای جاوا و چه ریسورس‌ها و … نمایش می‌دهد. حتی می‌توانید از عبارت‌های ریجکس برای جستجو استفاده کنید:

جستجوی پیشرفته در اندروید استودیو

اجرای دستورات از طریق منوهای اندروید استودیو معمولاً کار زمان‌بری است و بیشتر ترجیح می‌دهیم از کلیدهای میانبر استفاده کنیم. از طرفی گاهی این کلیدهای میانبر را فراموش می‌کنیم. در چنین شرایطی می‌توانید با کلیدهای CTRL+SHIFT+A در میان تمام دستورات اندروید استودیو جستجو کنید. این کلید میانبر را که در حکم یک شاه‌کلید محسوب می‌شود به خاطر بسپارید:

نمایش همۀ دستورات اندروید استودیو

پلاگین‌ها

اندروید استودیو تقریباً در هر موضوعی پلاگین در اختیار شما قرار می‌دهد. تعدادی از این پلاگین‌ها کاربردهای خاص و تک‌منظوره‌ای دارند ولی تعدادی پلاگین هم وجود دارد که کارهای روزانۀ شما را سرعت می‌بخشند. بیایید با چندتای‌شان آشنا شویم:

ADB Idea

با کمک این پلاگین می‌توانید کارهای مهمی مثل حذف، اجرا، پاک کردن دیتا یا توقف اجباری برنامه را از داخلِ اندروید استودیو و بدون نیاز به آگاهی از دستورات ADB یا مراجعه دستی به گوشی، انجام دهید.

Android Drawable Importer

این پلاگین، ایمپورت کردن آیکون‌ها از آیکون‌پک‌های مختلف را بسیار آسان می‌کند. کافی است آیکون مورد نظر را انتخاب کرده و بعد از تنظیم پارامترهای آن، عملِ ایمپورت را انجام دهید. اندروید استودیو خودش آیکون را در اندازه‌های مختلف وارد پروژه می‌کند و دیگر نیازی به انجام دستی این کار نیست.

بخوانید  ساخت اپلیکیشن با بودجه محدود

DTO Generator

با پلاگین فوق می‌توانید اشیاء POJO (سرنام Plain Old Java Object) را به همراه تغذیۀ آن‌ها با جی.سون در عرض چند ثانیه درست کنید. بنابراین استفاده از این پلاگین صرفه‌جویی زمانی چشمگیری به همراه خواهد داشت.

سایر ترفندها برای افراد مبتدی

حالا که با ترفندهای اصلی اندروید استودیو آشنا شدید، یادآوری چند نکتۀ دیگر خالی از لطف نیست:

از گیت استفاده کنید

برنامه‌نویسی بدون یک سیستم کنترل نسخه (VCS) غیرقابل تصور است. این حرف را آن‌هایی می‌فهمند که سال‌ها به استفاده از این سیستم‌ها عادت کرده‌اند. بگذارید راحت بگویم، توسعه‌دهنده‌ای که نمی‌داند VCS چیست هنوز یک توسعه‌دهنده واقعی نیست. در میان این سیستم‌ها گیت یک سر و گردن بالاتر از بقیه است. آموزش‌های زیادی هم برای آن وجود دارد. در اسکارپ هم چندین آموزش مختلف برای گیت منتشر کرده‌ایم که یکی از آن‌ها آموزش قدم به قدم گیت است. قبل از آن برای داشتن یک دید کلی از سیستم‌های کنترل نسخه و اینکه چرا اصلاً به وجود آمده‌اند، راهنمای مقدماتی گیت را بخوانید.

کتابخانه‌ها

گاهی در تلاش برای رفع مشکلی هستید که دیگران قبل از شما حل کرده‌اند. این راه‌حل‌ها توسط سایر توسعه‌دهندگان و در قالب کتابخانه‌ها منتشر می‌شوند. بنابراین قبل از حل مشکل، سری به کتابخانه‌ها بزنید تا اگر هست، چرخ را از اول اخترع نکنید.

اشکال‌زدایی

کدنویسی، فقط یک بخش ماجراست. بخش عمدۀ برنامه‌نویسی، صرف اشکال‌زدایی (Debugging) برنامه می‌شود. هرقدر در دیباگینگ ورزیده‌تر باشید سرعت پیشرفت پروژه بیشتر می‌شود. اشکال‌زدایی بحث گسترده‌ای است که اگر بخواهیم همه چیز را بگوییم خودش یک مقالۀ جدا می‌شود. علی‌الحساب به چند مورد جالب اشاره می‌کنیم:

بخوانید  مهم‌ترین کلیدهای میانبر در اندروید استودیو

بریک‌پوینت‌های شرطی

در یک حلقۀ for با ۱۰۰۰ دور چطور می‌خواهید خطایی را در دور ۶۸۸ام آن پیدا کنید. روی breakpoint آن حلقه کلیک راست کنید و عبارت شرطی‌ای مثل i==688 را وارد نماید. اندروید استودیو، کد را اجرا می‌کند تا زمانی که به دور ۶۸۸‌ام حلقه برسد و آنجا توقف می‌کند.

ارزیابی عبارت‌ها

در طی اشکال‌زدایی می‌توانید عبارت‌ها را ارزیابی کنید. کافی است عبارت مورد نظر را در منوی Evaluate Expression وارد کنید تا ارزیابی شود.

…View as

در پیش‌نمایش دیباگ می‌توانید همۀ مقادیر مرتبط با یک متغیر خاص را ببینید. برای دیدن مقادیری مثل بیت‌مپ و سایر انواع فایل، روی مقدار متغیر کلیک راست کرده و گزینۀ view as را انتخاب کنید.

چند کلید‌ میانبر دیگر

با تعدادی از کلیدهای میانبر آشنا شدیم ولی تعداد دیگر نیز هست که به وفور در پروژه‌ها استفاده می‌شوند:

  • فرمت کردن خودکار کدها: CTRL+ALT+L
  • کامنت کردن بخشی از کد: “/”+CTRL
  • جابه‌جا کردن خطوطی از کد به بالا یا پایین: (SHIFT + ALT + Up (or Down
  • کپی کردن یک خط از کد: CTRL+D

امیدواریم با این ترفندها ساده‌تر و سریع‌تر در اندروید استودیو کدنویسی کنید.

دیدگاه شما :

بدون دیدگاه

    هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.