تبلیغ برنامه با ۳۳ روش خلاقانه و رایگان یا کم‌خرج

سید ایوب کوکبی چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

تبلیغ برنامه با 33 روش خلاقانه و رایگان یا کم‌خرج

در ایران توسعه‌دهندگان زیادی وجود دارند که چه انفرادی و چه تیمی در حال فعالیت بوده و انصافا بعضی‌هایشان به لحاظ فنی بسیار خبره و باهوش هستند اما همین افراد در مرحله‌ی تبلیغ و بازاریابی محصول به خاطر ناآگاهی با مشکل مواجه می‌شوند. در واقع برنامه‌ی خوبی ساخته‌اند ولی کسی از دست‌رنجشان مطلع نیست. این موضوع بخصوص در فضای رقابتی اندروید مشهودتر است. فکر نکنید با نوشتن یک برنامه و گذاشتن آن در مارکت کار تمام است. نه! تازه بازی شروع می‌شود. کسانی برنده هستند که قواعد این بازی را بدانند. در این پست قصد داریم شما را با ۳۳ روش مختلف برای تبلیغ برنامه آشنا کنیم. مفاهیم بیان شده برای تبلیغ انواع برنامه‌های اندرویدی، iOS و … کاربرد دارد.

همه‌چیز از ساخت ویجت‌های مناسب، طراحی زیبا و محتوای آموزشی عالی انجام شده است. با این حال به رغم ساعت‌ها تلاش و توجه فراوان به جزئیات فنی، هنوز برنامه آنطور که امید می‌رفت با استقبال روبرو نشده است. به جای هزاران دانلودی که انتظارش بوده تنها ده دوازده دانلود انجام شده است. اینجاست که شک و تردیدها آغاز می‌شوند، شاید محتوا آن طور که باید عالی نبوده، اصلا شاید ایده و ساخت این برنامه از همان اول اشتباه بوده است.

ساخت هر برنامه، کانالی ارتباطی با مشتریان شما باز می‌کند که هر زمان می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. در واقع بستری فراهم شده که مخاطبان شما تنها با یک کلیک می‌توانند به شما دسترسی داشته باشند. اپلیکیشن شما محلی است که بر اساس نیاز مخاطبان قابل شخصی‌سازی است. در اکثر موارد مشکل از برنامه نیست بلکه گام مهم‌ترِ بعد از انتشار برنامه است و آن چیزی نیست جزء: تبلیغ برنامه ، تبلیغ برنامه ، تبلیغ برنامه

ساخت برنامه زمان و انرژی زیادی می‌برد و آخرین چیزی که به عنوان صاحب کسب‌وکار و سازنده‌ی برنامه باید انجام دهید تبلیغ برنامه و معرفی‌اش به دیگران است. رستورانی را تجسم کنید که به تازگی نزدیک خانه‌ی شما بنا شده است. صاحب رستوران بدون سروصدا و تبلیغ خاصی، فقط با یک تابلوی «لطفا وارد شوید!» درب‌ها را بر روی مشتریان باز کرده است. داخل رستوران، همه چیز خوب و عالی است. محیط زیبا و شیک با بهترین سرآشپزها، منوی غذایی بی‌نظیر و پیش‌خدمت‌های مودب و … . روزها می‌گذرند ولی خبری از مشتری نیست. صاحب رستوران کم‌کم گیج می‌شود. با خودش می‌گوید، رستوران من با این وضعیت باید به موفقیت می‌رسید ولی چرا خبری نیست. دوباره تحقیق گسترده‌ای جهت بهبود تجربه‌ی مشتری انجام می‌دهد اما باز هم کسی وارد نمی‌شود. روزها تا زمان بسته شدن رستوران همینطور می‌گذرند و دستِ آخر فقط ۲۰ مشتری جور می‌شود. صاحب رستوران دوباره به طرح تجاری خود نگاه می‌کند تا ببیند مشکل کار کجاست.

خواننده‌ی این مقاله (از جمله شما) احتمالا رویکرد بهتری برای بازاریابی رستوران این شخص در در ذهن پرورانده است. مثلا پخش گسترده‌ی پوستر تبلیغاتی رستوران در سطح شهر، اطلاع‌رسانی در مورد افتتاحیه رستوران در صفحه‌ی اول روزنامه‌های کثیرالانتشار یا نشریه‌های مشهور، راه‌اندازی کمپین‌های اختصاصی در شبکه‌های اجتماعی. بله، راهکارهای خوبی است. اشتباهی که در این مثالِ ظاهرا ساده‌لوحانه مشاهده می‌کنید همان اشتباهی است که اغلب کسب‌وکارها مرتکب آن می‌شوند.

بیشتر کسب‌وکارها تمرکزشان روی تولید محصولات باکیفیت و استثنایی است. بله قبول دارم؛ کیفیت تا جایی که ممکن است باید عالی باشد ولی مشکل اینجاست که آن محصولات باکیفیت آنطوری که شایسته است تبلیغ و معرفی نشده‌اند و در دنیای کسب‌وکار، خاک خوردن یک محصول خوب یعنی هدر رفتن تمام تلاش و زحماتی که برای ساختنش متحمل شده‌اید و این یعنی شکست.

به عنوان یک قاعده‌ی کلی، همانقدر که برای توسعه‌ی محصول وقت می‌گذارید برای تبلیغ، معرفی یا پروموت کردن آن نیز زمان بگذارید. اگر دو روز برای نوشتن یک پست در وبلاگ صرفه می‌کنید، دو روز هم صرف اشتراک و اطلاع‌رسانی آن پست در جاهای دیگر کنید. با تبلیغ بیشتر، فرایند کار ساده‌تر و سریع‌تر شده و برنامه‌ریزی‌ها با سرعت بیشتری پیش خواهند رفت.

می‌دانیم که بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک، بودجه‌ی زیادی برای تبلیغات و بازاریابی ندارند؛ حتی آن‌هایی که پولش را هم دارند تنها زورشان می‌رسد در چند کانال (منظورمان کانال تلگرام نیست! هر بستری برای تبلیغ مثل سایت، بنرهای تبلیغی، تبلیغات محیطی، تبلیغات پیامکی و …)، تبلیغ کنند. ما در این مقاله راهکارهایی را ارائه داده‌ایم که در اغلبشان پولی از جیب شما خرج نشده یا ناچیز است؛ تنها هزینه‌اش زمان است. این اطمینان را می‌دهیم که با اجرای تکنیک‌های این مقاله تعداد دانلود‌های اپلیکیشن و دنبال‌کننده‌های شما  رشد چشمگیری خواهد داشت.

۱- در تماس باشید

بازاریابی و تبلیغ برنامه، مدت‌ها قبل از انتشارش در مارکت‌ها آغاز می‌شود. قبل از اینکه به تیم توسعه بگویید تا برنامه را با کلی قابلیت‌های مختلف درست کنند با مشتریان خود تماس بگیرید و از آن‌ها سوال کنید. بالاخره باید به نحوی مطمئن شوید که برنامه‌ی شما دقیقا همان چیزی است که مشتریان شما به دنبال آن هستند. این کار را با لیست ایمیل‌های خبرنامه‌ی سایت یا افرادی که قبلا به آن‌ها محصولات دیگر شرکت را فروخته‌اید شروع کنید. ایمیلی دوستانه با عنوان و متنی غیرتبلیغی به این افراد ارسال کرده و تقاضای ۵ الی ۱۰ دقیقه زمان برای نظرخواهی (من بودم می‌گفتم مشورت) کنید.

معمولا مشتریان شما ممکن است سرشان شلوغ باشد و یا افرادی باشند که به راحتی زمانشان را در اختیار دیگران نگذارند. بنابراین بهتر است در قبال وقتی که می‌گذارند وعده‌ی چیزی را بدهید. وعده‌هایی مثل: تخفیف خرید، اشتراک رایگان، شارژ رایگان حساب و … . بعد از جلب توجه افراد و مجاب کردنشان به گفتگو (چه ایمیلی، چت یا تلفنی و …) در مورد ایده‌ها و انتظارات‌شان از برنامه‌ سوالاتی بپرسید. هدف از این ارتباط، شناسایی انتظارات و نیاز مشتریان از زبان خود آن‌هاست. با طی کردن این مسیر، شکافی که بین ایده‌های ذهنی شما و چیزی که مشتریان می‌خواهند پر می‌شود و چارچوب برنامه به چیزی که باید نزدیک باشد، نزدیک خواهد شد نه آن چیزی که صرفا سلیقه و نظر شماست. با دخیل کردن مشتریان در فرایند ساخت برنامه، نه‌تنها به نوعی به تبلیغ و بازاریابی دهان‌به‌دهان محصولتان کمک کرده‌اید بلکه دقیقا چیزی را می‌سازید که خواسته واقعی مشتریان بوده است.

مشتریان، ستون فقرات کسب‌وکار شما هستند، بنابراین آن‌ها را در تمامی مراحل توسعه‌ی برنامه مشارکت دهید.

نقلی‌قولی از فرد ریچلد هست که منظور ما را بهتر می‌رساند:

۵ درصد بهبود حفظ مشتری می‌تواند تا ۷۵ درصد سودآوری شرکت را افزایش دهد.

۲- با افراد تاثیرگذار ارتباط برقرار کنید

بازاریابی اپلیکیشن شما می‌تواند فراتر از مرزهای قابل انتظار پیش‌روی کند. گسترش ارتباط متقابل و صادقانه با افراد تاثیرگذار (influencers) به تبلیغ اپلیکیشن شما کمک فراوانی می‌کند.

افراد تاثیرگذار به اشخاصی گفته می‌شود که توانایی اثرگذاری بر روی تصمیمات خرید یا مشارکت دسته‌ای از مردم را دارا هستند. مثال واضحش همان تبلیغ کوتاه اپلیکیشن روبیکا است که بارها قبل از سریال پایتخت از شبکه یک سیما پخش می‌شد. در این تبلیغ دو شخصیت تاثیرگذار نقی و ارسطو وجود دارند که قطعا دسته‌ی بزرگی از دوست‌داران این هنرپیشگان به واسطه علاقه‌ای که دارند روبیکا را دانلود و تست می‌کنند. البته صاحبان کسب‌وکارها به این نکته توجه داشته باشند که محتوای آگهی باید با زمینه‌ی کاری شخص تاثیرگذار و مخاطبان آن‌ها ارتباط داشته باشد.

البته بسیاری از بازاریاب‌ها با سرمایه‌گذاری‌های کلان بر روی این افراد دست به تبلغ برنامه در بعد وسیع می‌زنند ولی توصیه‌ی ما این است که بر روی اینفلوئنسرهایی کار کنید که واقعا به کسب‌وکار شما ارزش می‌دهند. مطمئن باشید مخاطبان نیز خودشان درک می‌کنند که کدام اینفلوئنسرها با پول دارند تبلیغ می‌کنند و کدام یک با اختیار و میل خودشان. اغلب آگهی‌هایی که در صفحات مجلات و تیزرهای تبلیغاتی مشاهده می‌کنید، پولی هستند. آخرین خواسته‌ی شما این است که بینندگانتان احساس کنند با کسب‌وکاری عالی طرف هستند. اسپانسرها در این زمینه کمکتان می‌کند.

به اینفلوئنسرها اجازه دهید تا بدانند در حال ساخت برنامه هستید و یا برنامه‌ی ساخته‌اید که نیازمند معرفی به مخاطبان است. سعی کنید در فرصت مناسبی بازخورد آن‌ها را در فرایند توسعه‌ی برنامه بگیرید.  اگر واقعا می‌خواهید به درستی از قدرت نفوذ این افراد استفاده کنید، آن‌ها را وارد چرخه‌ی توسعه‌ی برنامه کنید تا سلایق شما و مخاطبانتان همسان شود.

۳- استفاده از سایت

اگر صاحب یک سایت کاربردی و موبایل‌پسند هستید، همین سایت می‌تواند سکویی برای تبلیغ و معرفی اپلیکیشن شما باشد. بالاخره مشتریان شما یا هر فردی که به شرکت شما علاقه پیدا کند سری به سایت‌تان خواهد زد و وقتی به سایت مراجعه کند بد نیست که بداند اپلیکشنی هم دارید. برای این کار می‌توانید بخشی از سایت مثلا وسط یا گوشه‌ی صفحه را برای این کار اختصاص دهید. اگرچه این روش معمولا دانلود برنامه را زیاد می‌کند ولی نه به اندازه‌ی زمانی که در یک پنجره‌ی پاپ‌آپ زیبا پیشنهاد دانلود اپلیکیشن خود را نشان دهید. پاپ‌آپ اولین چیزی است که بازدیدکننده خواهد دید بنابراین احتمال دانلود برنامه بیشتر می‌شود. البته در طراحی آن، زیبایی ظاهری را رعایت کرده و مهم‌تر از همه کاربر را وادار به دانلود برنامه نکنید بلکه با توضیح کوتاهی به آن‌ها پیشنهاد این کار را بدهید. تبلیغ پاپ‌آپ به هیچ عنوان نباید آزاردهنده باشد (مثل سایت‌هایی که با یک کلیک، چندین تبلیغ ناخواسته به شما نمایش می‌دهند). همیشه در استفاده از ابزارهای تبلیغاتی جانب اعتدال را رعایت کنید.

بخوانید  قسمت دوم :اکتیویتی ها

۴- فیچر کردن برنامه در وبلاگ رسمی

علاوه بر تبلیغ برنامه در سایت شرکت سعی کنید به صورت برنامه‌ریزی شده و مرتب، در وبلاگ، پست‌هایی اختصاصی برای اپلیکیشن خود منتشر کنید. علاوه بر نوشتن پست‌های اختصاصی، امکان گذاشتن لینک برنامه در قالب یک دعوت به اقدام (مثلا دانلود برنامه) در انتهای پست‌های عادی سایت نیز وجود دارد. در هنگام ارائه‌ی پیشنهاد دانلود برنامه سعی کنید به طور مختصر مزایای آن را بیان کنید تا بازدیدکننده ترغیب به دانلود شود. اسکرین‌شات‌های برنامه و بخصوص ویدیوهای توضیحی برای درک بهتر برنامه بسیار کمک‌کننده هستند.

۵- فیچر کردن برنامه در ایمیل‌ها

برنامه‌ی جدید باید در تمامی قسمت‌های بدنه‌ی بازاریابی شرکت حکاکی شود. یکی از این قسمت‌ها، ایمیل‌هایی است که برای دیگران ارسال می‌کنید. در جایگاه یک کسب‌وکار، وارد نکردن نام و نشانی از تبلیغ برنامه در ایمیل‌هایی که ارسال می‌کنید در حکم از دست دادن فرصت‌هاست. هر ایمیلی که ارسال می‌کنید، چه ایمیل‌های پشتیبانی سایت، چه خبرنامه و چه تاییدیه پرداخت باید فوتر کوچکی داشته باشند که در آن بخش تبلیغ برنامه را بگذارید شامل کاری که اپلیکیشن انجام می‌دهد و لینکی به صفحه‌ی دانلود.

ایمیل‌ها هنوز جذاب هستند. بر طبق مطالعات صورت گرفته توسط Exact Target، حدود ۹۱% مردم ایمیلشان را هر روز چک می‌کنند. سعی کنید لینک برنامه را در خبرنامه، سرویس پشتیبانی و حتی در امضای ایمیل خود قرار دهید. تا جایی که می‌توانید اپلیکیشن خود را در معرض دید دیگران قرار دهید.

قالب نمونه: «اپلیکیشن جدید ما، (اسم برنامه‌ی خود را اینجا وارد کنید)، کمک می‌کند تا (توضیح کاری که برنامه انجام می‌دهد). برای کسب اطلاعات بیشتر و دانلود برنامه اینجا را کلیک کنید».

۶- ساخت یک ویدیوی دمو

ویدیو راهی آسان برای نشان دادن عملکرد و تبلیغ برنامه و قابلیت‌های آن است. برای ساخت ویدیوی دمو سعی کنید طبق اصول دایره‌ی طلایی سیمون سینک جلو بروید: چرا، چگونه و چرا؟ برای خلق یک ویدیوی عالی تیمی را دور هم جمع کنید. خرد جمعی همیشه بهتر از اندیشه فردی جواب می‌دهد و معمولا پروژه را سریع‌تر و با خطاهای کمتر به پایان می‌رساند. دقت کنید که ویدیوی دمو نیز همگام با محتوای سایت به صورت هفتگی و ماهانه نیازمند بروزرسانی است. بعد از تکمیل ساخت ویدیو می‌توانید در وبلاگ، اینستاگرام، یوتیوب و سایر شبکه‌های اجتماعی و محیط‌های مجازی به اشتراک بگذارید.

۷- فقط گوگل‌پلی نیست. کلی مارکت‌های دیگر هم هستند!

فقط به گوگل‌پلی وابسته نباشید، کلی مارکت دیگر در فضای اینترنت وجود دارد که به راحتی می‌توانید برنامه‌ی خود را در آنجا هم قرار دهید. بر اساس یافته‌ها، در صورتی که برنامه در مارکت‌های کمترمشهور نیز قرار گیرند حدود ۲۰۰ درصد نرخ دانلود برنامه افزایش می‌یابد.

اپ‌استورهای بسیار خوبی در این زمینه وجود دارند:

البته اگر مخاطبان اپلیکیشن شما صرفا ایرانی‌ها هستند اولویت انتشار و تبلیغ برنامه با مارکت‌های داخلی نظیر کافه‌بازار، مایکت، ایران‌اپس و سایت‌های دانلودی نظیر apktops، فارسروید و … است. البته بخشی از کاربران ایرانی در گوگل‌پلی هستند که انتشار برنامه در آنجا هم بد نیست.

۸- شرکت دادن برنامه در جشنواره‌های مختلف

شرکت دادن اپلیکیشن در سایت‌هایی که برنامه‌ها را در معرض مردم قرار داده و با نظرسنجی و رأی‌گیری بهترین‌ها را انتخاب کرده و جوایزی هم ارائه می‌دهند یکی از بهترین روش‌های تبلیغ برنامه است. با معرفی و تبلیغ برنامه در این سایت‌ها، پشت‌بندش دنیایی از اخبار، بررسی‌های تخصصی و تعداد زیادی دانلود به راه می‌افتد. اگرچه برنده شدن در این سایت‌ها به ایده برنامه برمی‌گردد ولی در صورت مدیریت صحیح می‌توان از ظرفیت این کانال‌ها نهایت استفاده را برد.

تعدادی از این سایت‌ها:

۹- سئو را دریابید

بله دقیقا منظورم SEO است نه ASO. کاربر کلیدواژه‌ای را در گوگل سرچ می‌کند و اگر آن کلیدواژه در سایت شما وجود داشته باشد جزء نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. حال اینکه در چه جایگاهی قرار بگیرید بستگی به چیزهای زیادی دارد که یکی از آن‌ها نوشتن توضیحات محصول به صورت سئو شده و با کلیدواژه‌های درست و به‌جاست.

seo

آنالیز کلیدواژه‌هایی که برنامه‌ی شما در آن‌ها رتبه‌اش بالا رفته روش خوبی برای ارتقاء سئو و ساخت لینک‌های با کیفیت برای رشد یا تثبیت جایگاه در مورتوهای جستجو است.

دو ابزار به دردبخور برای این کار:

۱۰- در سایت‌های دیگر برنامه‌ی خود را  تبلیغ کنید

جستجو کنید «بهترین پلیرهای اندروید»، قطعا سایت‌های زیادی را خواهید دید که حداقل ۳ الی ۴ موردشان مشهور و تاثیرگذار هستند. علاوه بر آگهی‌های ریپورتاژی و بنری، تماس با مدیران این سایت‌ها و درخواست گنجاندن برنامه‌ی شما در لیست آن‌‌ها خالی از لطف نیست.

best music android app

حتی به صورت رایگان می‌توانید در قسمت کامنت‌ها با ذکر توضیحی لینک و یا عنوان برنامه‌ی خود را قرار دهید. حضور در این سایت‌ها لینک‌های باکیفیتی برای شما به ارمغان می‌آورد و مزایای زیادی دارد:

 • تبلیغ برنامه و در معرض دید دیگران قرار گرفتن
 • افزایش ترافیک سایت
 • لینک‌سازی قوی
 • امتیاز و رتبه‌بندی برنامه‌ی شما

۱۱- پیوستن به گروه‌های توسعه‌دهنده و کارآفرین در شبکه‌های اجتماعی

خودتان را در گروه‌ها و دورهمی‌های فضای مجازی بخصوص لینکدین، گوگل‌پلاس و فیسبوک نشان دهید تا با توسعه‌دهندگان و کارآفرینان و فعالان این حوزه در ارتباط باشید. سعی کنید فیدبک توسعه‌دهندگان درباره اپلیکیشن‌تان را جویا شوید و حتی با ارائه کد دسترسی، نسخه‌ی آزمایشی را برای بررسی در اختیارشان قرار دهید. درباره‌ی قابلیت‌های فعلی برنامه، باگ‌های فیکس‌های انجام شده، آپدیت‌هایی که در آینده قرار است صورت بگیرد با آن‌ها مشورت کنید. با قوی شدن شبکه‌ی ارتباطی، فضای مناسبی برای تبلیغ برنامه‌ فراهم می‌شود.

۱۲- ساخت آیکون زیبا و چشم‌نواز

با وجود ۱٫۶ میلیون برنامه در پلی‌استور و ۱٫۵ میلیون برنامه در اپ‌استور، اپلیکیشن شما در هر گروهی هم که قرار داشته باشد با انبوهی از رقبا طرف است. شاید خودتان هم بدانید، در هر دسته‌ای آنقدر برنامه وجود دارد که کاربران تنها بر اساس آیکون، برنامه انتخاب می‌کنند. پس طراحی آیکون نقش مهمی در تعداد دانلودهای برنامه بازی می‌کند.

نکاتی برای ساخت آیکون زیبا و جذاب:

 1. ظاهری آیکون متمایز از بقیه باشد
 2. گل‌منگلی نکنید، از حداقل رنگ‌ها استفاده کنید؛ نهایتا دو رنگ برای ایجاد کنتراست کافی است
 3. به هیچ عنوان از تصویر استفاده نکنید. در آن فضای کوچک واقعا تصویر جایی ندارد!
 4. متن آیکون حداقل باشد، متن زیاد ضمن اینکه خوانا نیست، آیکون را از ریخت و قیافه می‌اندازد
 5. خلاقیت به خرج دهید. (این یکی را نمی‌شود توضیح داد)

آیکون برنامه را در والپیپرهای مختلف تست کنید تا مطمئن شوید که به خوبی دیده می‌شود.

با هم تعدادی از آیکون‌های مشهور را ببینیم. همانطور که می‌بینید Squarewallet واقعا با یک طراحی ساده ولی با استفاده صحیح از رنگ‌ها آیکونی ساخته که ظاهری شبیه هولگرام دارد و در میان سایر آیکون‌ها متمایزتر دیده می‌شود.

آیکون مناسب برای تبلیغ برنامه

در این تصویر مشاهده می‌کنید که برنامه‌های مشهور در طراحی آیکون از پالت رنگی ساده با حداقل رنگ‌ها بهره برده‌اند. این کار برای به یادماندن برند و برندسازی محصول ضروری است.

و در نهایت، برخی از اپلیکیشن‌ها به جای متن ترجیح داده‌اند از لوگو آیکون استفاده کنند که اتفاقا چیز جالبی هم هست.

۱۳- اسکرین‌شات برنامه را عالی بگیرید

اینکه فورا چندتا عکس از محیط برنامه بگیرید و بدون هیچ تغییری در داخل مارکت قرار دهید اشتباه‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. بسیاری از کاربران حوصله خواندن توضیحات برنامه را نداشته و دقیقا بر اساس همین تصاویر برنامه‌ی شما را انتخاب می‌کنند. پس سعی کنید با اضافه کردن عناوین، توضیحات کوتاه و المان‌های تصویریِ جذاب فضای برنامه را زیباتر نشان دهید. یا بهتر بگوییم، تصاویر را طوری بسازید که با نگاه کردنشان بتوان عملکرد و قابلیت‌های برنامه را فهمید.

صفحه اپلیکیشن Vine یا نمونه‌ی ایرانی‌اش نواک مثال‌های خوبی برای الگو گرفتن از آن‌هاست. این تصاویر به کاربر می‌گویند که برنامه را دانلود کند یا نه. پس در زیباسازی و طراحی گویای این تصاویر کوتاهی نکنید.

۱۴- بهینه‌سازی فروشگاه اپلیکیشن

بهینه‌سازی فروشگاه اپلیکیشن یا بهینه‌سازی مارکت (ASO: App Store Optimization) همان سئو است منتهی سئوی برنامه‌ها برای گوگل‌پلی و اپ‌استور. همانند سئو، ASO نیز تمرکزش روی کلمات کلیدی مرتبط با عنوان برنامه، توضیحات و … است. توضیحات برنامه یکی از مهم‌ترین بخش‌های ASO است. با استفاده از پلتفرم‌های آنالیز نظیر  App Annie می‌توانید به دنبال برنامه‌ی خاصی بگردید و رتبه و جایگاهش را در بین دیگران مشاهده کنید. در آینده پست‌های بیشتری با موضوع ASO در اسکارپ خواهید دید.

۱۵- ساخت یک صفحه‌ی فرود زیبا برای اپلیکیشن

ساخت یک صفحه‌ی فرود خوب حتی اگر اپ موبایلی هم نداشته باشید برای هر کسب‌وکاری مفید است. داشتن یک صفحه‌ی فرود خوب همانند داشتن یک کارت ویزیت عالی است. Spendee نمونه‌ی یک صفحه‌ی فرود عالی است که در آن تمام عناصر ضروری شامل جمع‌آوری اطلاعات کاربران، اطلاع‌رسانی مناسب، تعامل با کاربر و ترغیب آن‌ها به اشتراک محصول وجود دارد.

بخوانید  25 کتابخانه‌ی کاربردی اندروید

در ابتدای صفحه تصویری از برنامه بر روی پلتفرم‌های مختلف بعلاوه توضیحی یک خطی، ثبت‌نام و دکمه‌های بزرگ دانلود از گوگل‌پلی و پلی‌استور قرار گرفته است. با هر بار اسکرول، صفحه‌ی کوتاهی از اطلاعات نمایش داده می‌شود. توضیحات برنامه، قابلیت‌هایش، نظرات مشتریان و مجددا دکمه‌های دانلود و اشتراک در شبکه‌های اجتماعی. در صورتی که ایده‌ای در مورد ساخت صفحه‌ی فرود ندارید در گوگل جستجو کنید: Free landing page template تا انبوهی از ایده‌های خلاقانه و قالب‌های آماده برای ساخت این صفحات پیدا کنید.

۱۶- قرار دادن لینک دانلود برنامه در سایت

داشتن یک صفحه‌ی فرود اختصاصی برای اپلیکیشن فکر بسیار خوبی است ولی شانس استفاده از ترافیک ارزشمندی سایت یا سایت‌های قبلی‌تان (مثلا سایت شرکت) را از دست ندهید. سعی کنید مشتریان قبلی سایت را از اپلیکیشن جدید خود آگاه کنید. مثلا در تصویر پایین دکمه‌های دانلود در پایین سایت به صورت واضح قرار گرفته‌اند.

یا می‌توانید یک بنر کوچک و متمایز بالای سایت قرار دهید و به بازدیدکننده، اپلیکیشن را پیشنهاد دهید. این نوار به جهت اینکه کوچک بوده و اطلاعات زیادی در آن جا نمی‌گیرد، انتخاب خوبی است. اسم برنامه بعلاوه لینک آن و یک توضیح کوتاه برای ترغیب کاربر به کلیک کفایت می‌‌کند.

یا اگر در شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر، لینکدین از قبل حساب کاربری دارید با قرار دادن تصویر برنامه در پروفایل‌های خود، به رایگان تبلیغ کنید. تصویری جذاب از برنامه بعلاوه لینک‌های دانلود آن کافی به نظر می‌رسد.

۱۷- تبلیغ برنامه در سایت‌های نقد و بررسی و مقایسه برنامه‌ها

پیش از آنکه برنامه‌ی خود را در سایت‌های نقد و بررسی قرار دهید باید آن‌ها را متقاعد کنید که اپلیکیشن شما به اندازه‌ای خوب هست که جایگاهی در این سایت‌ها داشته باشد و پس از بررسی در قسمت برنامه‌های فیچر شده قرار بگیرد. بسیاری از این سایت‌ها دنبال برنامه‌هایی با این ویژگی‌ها هستند:

 • کیفیت بالای طراحی واسط گرافیکی برنامه
 • محتوای عالی و دسته‌اول، عملکرد مناسب، تم عالی و خلاقیت هنری
 • پایداری برنامه، کرش نکردن آن و لودینگ سریع محتوا

بعد از اینکه برنامه‌ی شما صلاحیت لازم برای قرار گرفتن در صف بررسی این سایت‌ها را به دست آورد فرصتی خواهید داشت تا اطلاعات، لینک‌ها و توضیحات بیشتری در مورد آن ارائه دهید؛ همان چیزی که دنبالش بودید:

 • لینک برنامه در مارکت‌ها
 • پاراگراف توضیحی کوتاه در مورد نقطه‌ی تمایز برنامه‌ی شما
 • اسکرین‌شات‌های برنامه به همراه لوگو، عنوان صفحه و بخشی از محتوای داخل آن
 • لینک ویدیو در یوتیوب، ویمیو، آپارات و …
 • کد پروموشن برای استفاده رایگان از برنامه (طبیعتا برای برنامه‌های رایگان نیازی نیست)

جلب توجه نشریات و نقد و بررسی‌های تخصصی فرصت مناسبی برای سرازیر شدن ترافیک بیشتر به سوی برنامه‌ی شما در مارکت و سایت اختصاصی آن است. به عنوان مثال در بین سایت‌های خارجی، The Next Web در این زمینه اعتبار بالایی دارد. اگر برنامه‌ی شما شانس فیچر شدن در این سایت را داشته باشد می‌توانید انتظار ده‌ها هزار بازدیدکننده‌ی یکتا در همان ۲۴ ساعت اول را داشته باشید. وبلاگ‌های مشهوری نظیر AppAdvice نیز به همین صورت، ترافیک زیادی را به سایت یا صفحه دانلود برنامه در مارکت‌ها هدایت می‌کنند.

لیستی از ۱۱۳ مکان مناسب برای ارسال برنامه.

در بین سایت‌های ایرانی، وب‌سایت appreview محل مناسبی برای تبلیغ برنامه شماست.

۱۸- آماده مطبوعات و نشریات باشید

اغلب روزنامه‌نگاران به دلیل محدودیت زمانی وقت زیادی برای یافتن محتوای جدید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد داستان‌های که برایشان ارسال می‌شود ندارند. برای اینکه شانس توجه این قشر را جلب کنید ناچارید هرآنچه یک بسته‌ی خبری برای نقل داستان شما لازم دارد را گردآوری کرده و برای آن‌ها ارسال کنید.

یک بسته خبری مناسب برای اپلیکیشن‌های موبایلی چنین ویژگی‌هایی دارد:

 • راهنمای خلاصه و کوتاهی از برنامه
  راهنمای برنامه در واقع یک توضیح کوتاه و ساده در مورد چیستی و چرایی برنامه شماست. اینکه برنامه هدفش چیست، چگونه کار می‌کند، مشکل چه بوده که این برنامه حل کرده و هر اطلاعاتی که فکر می‌کنید در توضیح چرایی ساخت برنامه کمک می‌کند، می‌تواند در این بخش قرار گیرد.
 • بیانیه‌ی خبری
  بخش اصلی ماجرا اینجاست. در این قسمت در واقع متن اصلی خبر قرار می‌گیرد. باید مشکل و مسئله‌ی اصلی را به صورت واضح توضیح دهید. سپس در مورد نحوه‌ی شکل‌گیری برنامه توضیح دهید و مزایای استفاده از آن را به خواننده توضیح دهید. این توضیحات، مجوز لازم برای انتشار بیانه‌ی خبری به ژورنالیست‌ها می‌دهد.
 • تصاویر یا اسکرین‌شات‌های برنامه
  در بسته خبری ارسالی علاوه بر تصاویر برنامه که قبلا توضیح دادیم، تصاویری از سبک زندگی با اپلیکیشن‌تان نیز ارسال کنید. تعداد تصاویر را بیشتر از چیزی که در مارکت‌ها قرار می‌دادید در نظر بگیرید. برای ارسال تصاویر به چندین نشریه‌ی خبری لازم است تا برای هرکدام تصاویر متفاوتی ارسال کنید. به همین دلیل، تعداد تصاویر انتخابی بیش از حد معمول است.
 • اقلام گرافیکی مورد نیاز (آیکون‌ها، لوگوها، بنر و …)
  آیکون برنامه، لوگو و تمام عناصر گرافیکی مورد نیاز را در اندازه‌ها و فرمت‌های مختلف در اختیار نشریه قرار دهید تا کمبودی به لحاظ برندینگ نداشته باشید.
 • ویدیو (راهنمای قدم به قدم، ویدیوی معرفی و …)
  یک ویدیوی مناسب، کمک زیادی به درک درست و سریع برنامه‌ نزد مخاطبان می‌کند. با نشان دادن عملکرد برنامه در ویدیو، تصمیم‌گیری برای تست و استفاده از برنامه را برای مخاطب سهولت ببخشید.
 • بیوگرافی و تصاویر بنبان‌گذار(ان)
  اغلب اوقات، نقل‌قول‌هایی از بنیان‌گذارانِ استارت‌آپ‌ها راجع تصمیمی‌گیری آن‌ها درباره‌ی ساخت برنامه وجود دارد. این جملات کمک می‌کند تا شرکت توسعه‌دهنده‌ی آن برنامه کسب اعتبار کرده و برندسازی قوی‌تری به ارمغان بیاورد.

بعد از آماده شدن بسته‌ی خبری می‌توانید آن را به ۲۰ نشریه‌ی خبری معرفی شده توسط Mashable ارسال نمایید.

۱۹- معرفی برنامه از طریق ویدیوی تبلیغاتی

داشتن یک ویدیوی تبلیغاتی خوب تقریبا برای هر اپلیکیشنی ضروری است. این ویدیوها به سادگی به کاربر ماهیت و کاربرد کلی برنامه را توضیح می‌دهند. clear for iphone مثال خوبی از یک ویدیوی مناسب برای ترغیب کاربران به دانلود برنامه است. شاید این ویدیو ساده به نظر برسد ولی وقتی با دیگر ویدیوها مقایسه می‌کنیم، همین ویدیوی ساده بیش از ۱٫۲ میلیون ویو داشته است.

مزیت دیگرِ ویدیوهای تبلیغاتی، بحث سئو است. برای مثال اگر شخصی عبارتی را در گوگل سرچ کند و همان کلیدواژه‌ها در ویدیوهای یوتیوب وجود داشته باشد به خاطر اهمیتی که گوگل به ویدیو می‌دهد، این ویدیوها در ابتدای نتایج و به صورت متمایز نمایش داده می‌شود که به نفع شماست. به عنوان مثال وقتی عبارت Hello را در گوگل سرچ می‌کنید صرفنظر از اینکه چندصد میلیون نتیجه ظاهر می‌شود، گوگل اولین نتیجه را به موزیک ویدیوی Hello با صدای آدله اختصاص می‌دهد.

۲۰- استفاده از شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی، جدایی از این که کسب‌وکارها توجه ویژه‌ای به آن دارند، مکانی بسیار عالی برای تبلیغ برنامه نیز هست. ارسال یک پیام برای یکبار خوب است ولی نه به اندازه وقتی که همین پیغام به دفعات مکرر در طی ماه ارسال شود. برای مثال اگر پیامی را ۴ الی ۵ بار بازنویسی کنید و هر هفته یکبار و به مدت ۵ هفته این پیام‌ها را در پیج فیسبوکی‌تان ارسال نمایید، به صورت تئوری پیامتان به ۸۰% مخاطبان فیسبوک خواهد رسید.

۲۱- آنونس کردن برنامه در وبلاگ

سعی کنید در وبلاگ شرکت و یا در صورتی که شخصی حقیقی هستید در وبلاگ خود قبل از انتشار برنامه، در مورد آن صحبت کنید. مثلا به کاربران نوید ساخت برنامه‌ای را بدهید که در حال ساخت آن هستید. لینک این پست را در شبکه‌های اجتماعی و امضای ایمیلتان قرار دهید تا دیگران در جریان باشند که در آینده قرار است اپلیکیشن جدیدی لانچ شود.

۲۲- لینک دادن به برنامه در امضای ایمیل

شاید هفته‌ها یا ماه‌ها زمان لازم باشد تا همه‌ی مشتریان شما در مورد برنامه‌ی جدیدی که ساخته‌اید مطلع شوند. ولی همین افرادِ بی‌اطلاع احتمالا روزانه و یا هفتگی، ایمیل از سوی شرکت شما دریافت می‌کنند. چرا از این این فرصت برای اطلاع‌رسانی استفاده نکنیم؟ لینک دانلود برنامه یا لینک صفحه‌ی فرودش را در امضا یا فوتر ایمیل‌های ارسالی قرار دهید تا مشتریان قبلی از نرم‌افزارتان مطلع شوند. از معدود افرادی که در کسب‌وکار شما حضور دارند بخواهید همین کار را بکنند. مثلا اگر ۴ شریک هستید و هر کدامتان روزی به ۲۰ نفر ایمیل بفرستید در واقع هر روز ۸۰ نفر از اپلیکیشن شما مطلع شده‌اند که در هفته ۵۶۰ و در ماه بیش از ۲۴۰۰ نفر خواهد شد.

۲۳- تبلیغ برنامه در فروشگاه‌ها

اگر کسب‌وکار شما فیزیکی است با چسباندن برچسب QR Code (حاوی آدرس پلی‌استور یا اپ‌استور) پشت شیشه‌ی فروشگاه این خبر را به مشتریان خود می‌دهید که یک اپلیکیشن موبایلی دارید. همین کار را می‌توانید برای کارت ویزیت هم انجام دهید. هر کسی که کارت ویزیت را بگیرد، لینک مستقیم دانلود برنامه در اختیار اوست.

بخوانید  آموزشِ زبانِ کاتلین (درس 2: مبانی)

۲۴- پیوستن به لینکدین و گروه‌های فیسبوک

لینکدین شبکه‌ی اجتماعی بزرگی است که بالغ بر ۴۰۰ میلیون نفر فعال و حرفه‌ای در کسب‌وکارهای مختلف در آن حضور دارند و فیسبوک نیز بیش از ۱ میلیارد کاربر دارد. این سایت‌ها گروه‌های فعالی در هر زمینه‌ای که فکرش را بکنید دارا هستند. گروه‌های متناسب با برنامه‌تان که احساس می‌کنید  می‌توانند مشتریان بالقوه‌ی شما باشند پیدا کرده و اپلیکیشن خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. سعی کنید مزایای استفاده از برنامه و اینکه چرا باید این اپلیکیشن را دانلود کنند توضیح دهید.

اگر گروه بزرگی یافتید با ادمین آن تماس بگیرید و درخواست همکاری برای تبلیغ برنامه را بدهید. بعضی‌ها این کار را به رایگان انجام می‌دهند و بعضی در ازای دریافت مبلغی پول. به هر حال اینکه به ازای تبلیغ در گره مبلغی از شما می‌گیرد یا به ازای هر دانلود مبلغی دریافت شود بستگی به توافق شما دارد.

۲۵-  حضور در گردهمایی‌های محلی

جلسات، رویدادها، همایش‌ها و کنفرانس‌ها مکانی مناسبی برای آشنایی نزدیک با افراد و تبلیغ برنامه است. سعی کنید به تعداد کافی کارت ویزیت (که روی آن لینک دانلود برنامه وجود دارد) به همراه داشته باشید و با هر کسی که صحبت کردید، کارت ویزیت خود را به او بدهید. این همایش‌ها گاهی اعضای زیادی دارند و به خاطر ماهیت مکالمه چهره به چهره، بهتر می‌توان در مورد برنامه صحبت کرد. از آن‌ها بخواهید برنامه را دانلود کنند و نظرشان را اطلاع دهند. این یکی از بهترین روش‌ها برای جذب مشتریان جدید و دریافت بازخورد جهت بهبود اپلیکیشن است.

۲۶- کامنت گذاشتن در وبلاگ‌ها

سراغ وبلاگ‌هایی بروید که با موضوع برنامه‌ی شما در ارتباط باشند. پست‌هایی را در این وبلاگ‌ها پیدا کنید که بتوانید از طریق کامنت‌ها اطلاعات بیشتری ارائه دهید. اینکه چطور بنویسید تا هم ارزش محتوایی داشته باشد و هم تبلیغ برنامه باشد خلاقیت می‌خواهد. مثلا فرض کنید برنامه‌ی شما یک پلیر موسیقی است. جستجویی در اینترنت انجام دهید با عنوان «بهترین پلیرهای اندروید». یکی از سایت‌ها یا وبلاگ‌هایی که مخاطبان بیشتری در بخش کامنت آن مشارکت می‌کنند انتخاب کنید.

بعد از خواندن محتوای پست، ضمن بیان نقاط قوت اپلیکیشن موسیقی‌تان، لینک دانلود یا لینک صفحه‌ی فرود آن را برای دریافت اطلاعات بیشتر درج کنید. سعی نکنید فقط با هدف تبلیغ بنویسید؛ کاربران باهوش هستند و این نوع کامنت‌ها را نادیده می‌گیرند. حتی ممکن است متن‌های صرفا تبلیغاتی از سوی ادمین سایت یا وبلاگ تایید و نمایش داده نشود. پس تلاش کنید از ظرفیت این بخش، آگاهانه و به بهترین نحو استفاده کنید.

۲۷- اشتراک و تبلیغ برنامه توسط افراد تاثیرگذار

استفاده از توان افراد تاثیرگذار، روشی بسیار خوب برای جذب ترافیک است. برای این کار به سایت buzzsumo.com بروید و در فضای مرتبط با برنامه‌ی خود افراد شاخص و تاثیرگذار را بیابید. بعد از یافتن این اشخاص به دو روش می‌توانید با آن‌ها همکاری کنید:

 • یا با پرداخت مبلغی از آن‌ها بخواهید تا به تبلیغ برنامه بپردازند
 • یا در صورتی که موضوع برنامه ارزشی را به آن‌ها می‌دهد، درخواست اشتراک اپلیکیشن خود را بدهید

این کار را می‌توانید با ابزارهایی نظیر contentmarketer.io خودکار کنید. همچنین می‌توانید از شبکه‌هایی نظیر copromote.com نیز استفاده نمایید.

۲۸- انجام کارهای غیرمنتظره

در دنیای دیجیتال، امکان ندارد همه چیز را به صورت آفلاین انجام داده و نتیجه هم گرفت. سازندگان Dojo چنین کاری انجام داده‌اند و موفق هم شده‌اند. این افراد برای تامین پایگاه داده‌ی اولیه برنامه به خیابان‌ها رفته و نامه‌ای خلاقانه را به مسافران می‌دادند. آن‌ها توانستند در عرض چند ساعت ۱۹۰۰۰ عدد از این نامه‌ها را به دست مسافران برسانند. نتیجه ۳۰۰۰ دانلود (با ۱۵ درصد نرخ تبدیل مشتری) و انعکاس گسترده‌ی خبر در فضای مجازی بود. شاید محتوا نامه برای شما جالب باشد:

«سلام، من رابین هستم، من ماه گذشته برای استارت زدن این برنامه شغلم را در لوتوس F1 از دست دادم که واقعا دوران وحشتناکی بود، اما فقط با بازاریابی دهان به دهان در همان ۶ هفته‌ی اول به ۲۰ هزار دانلود رسیدیم. اسم این برنامه Dojo است. ما مجموعه‌ای از بهترین رستوران‌ها و کافه‌ها را دستچین کرده و همه‌ی آن‌ها را در یک برنامه‌ی ساده جمع کرده‌ایم. من و دو شریکم خانه‌ای در یک خیابان قدیمی را شریک شده‌ایم. ما واقعا به موفقیت این برنامه اعتقاد داریم و دقیقا به همین دلیل است که ساعت ۷ صبح حاضر شده‌ایم از خوابمان بزنیم تا این نامه را به دست شما برسانیم. برنامه را همین الان از اپ‌استور دانلود کنید.»

پس شما هم سعی کنید از این حرکت‌ها بزنید. مردم به چیزهای عجیب و غریب و خارج از انتظار علاقه‌ی بیشتری نشان می‌دهند.

۲۹- ارسال پست در Pinterest

پینترست یک شبکه‌ی اجتماعی است که کاربران با اشتراک عکس و ویدیو بر روی برد اختصاصی خود یا دیگران فعالیت می‌کنند. هر شخصی می‌تواند برد اختصاصی خودش را داشته باشد و مطالب جالبی که در این شبکه پیدا می‌کند را بر روی آن قرار دهد. پینترست به بردهایش مشهور شده است. در واقع این سایت یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی تصویر و ویدیو است که در کنار اینستاگرام می‌تواند محیط خوبی برای تبلیغ برنامه باشد.

پینترست قابلیت جدیدی ارائه داده که کاربران می‌توانند مستقیما اپلیکیشن‌های iOS را دانلود کنند. این یعنی شما می‌توانید تصاویر زیبایی از برنامه تهیه کرده و آن‌ها را در برد خود پین کنید و پایین آن دکمه‌ی آبی نصب برنامه را قرار دهید. کاربران با کلیک بر روی دکمه می‌توانند مستقیما اقدم به نصب برنامه کنند.

۳۰- برگزاری مسابقه

تبلیغ برنامه و معرفی اپلیکیشن همیشه به این معنی نیست که در همه کانال‌های تبلیغاتی این کار را به تنهایی انجام دهید. شما می‌توانید از توان بالقوه‌ی مشتریان خود نیز استفاده کنید. برگزاری یک مسابقه در برنامه به کاربران انگیزه می‌دهد تا برای آگاهی از اطلاعیه‌های جدید، برنامه را نصب کنند. این مسابقه می‌تواند یک لیدربرد داشته باشد که رتبه‌ی فعلی هر کاربر را نشان دهد. مسابقه را طوری تنظیم کنید که کاربران برای دریافت امتیازات بیشتر اقدام به اشتراک و تبلیغ برنامه، دعوت دوستان به ثبت نام و دیگر فعالیت‌های تبلیغاتی کنند.

۳۱- محترمانه به همه‌ی نظرات پاسخ دهید

وقتی کاربری وقت می‌گذارد و در مورد برنامه‌ی شما نظری ارسال می‌کند، پستی در وبلاگش می‌نویسد، برنامه‌ی شما را با دیگر رقبا مقایسه می‌کند، ایرادات برنامه را می‌گیرد و … صرفنظر از اینکه این نظر کوتاه یا بلند باشد، سعی کنید به همه‌ی آن‌ها در کمال احترام و خویشتن‌داری پاسخ دهید. یکی از اشتباهات بزرگ که برخی از شرکت‌ها مرتکب آن می‌شوند، پاسخگویی خودکار به این نظرات است. این کار علاوه بر ناراحتی و دلخوری مشتریان باعث کاهش چشمگیر رتبه‌ی شما نزد آن‌ها خواهد شد چرا که وقت ارزشمندشان  را با یک پیام ماشینی پاسخ داده‌اید و این یعنی هیچ اهمیتی به آن‌ها نداده‌اید.

صرفنظر از اینکه مشتریان شما چه می‌گویند، اجازه دهید تا قدم‌هایی که به حل مشکل کمک می‌کنند را با آن‌ها در میان بگذارید. مطمئن شوید که در صورت قانع نشدن مشتری از پاسخ ارسال شده ضمن عذرخواهی توضیحات بیشتری ارائه دهید و در صورت رضایت، از پیگیری و ارائه‌‌ی نظرشان قدردانی کنید و راهی برای جبران این زحمت پیدا کنید. در هر حال آن‌ها زحمت کشیده‌اند، برای کسب‌وکارتان ارزش قائل شده و زمانی را برای بهبود آن صرفه کرده‌اند؛ پس شایسته است که این زمان قدر دانسته و به بهترین شیوه پاسخ داده شود.

۳۲- یکپارچه‌سازی برنامه با شبکه‌های اجتماعی

کاربران در هنگام استفاده از برنامه، خوب آن را به هم می‌زنند. محتوای برنامه و قسمت‌های مختلف آن را زیر و رو می‌کنند. بد نیست با قرار دادن امکان اشتراک‌گذاری محتوا، تصاویر یا لینک برنامه از این فرصت به نفع خودتان استفاده کنید. کاربران معمولا دوست دارند چیزهای جالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. سعی کنید این فرایند را به ساده‌ترین شکل ممکن پیاده‌سازی کنید تا تبلیغ برنامه به دست خودِ کاربران اتفاق بیفتد.

۳۳- مدام بروزرسانی‌های جدید منتشر کنید

مشریان شما دوست دارند بدانند که مدام در حال بهبود برنامه هستید.  برنامه‌هایی که به حال خود رها شده‌اند، هرچقدر هم خوب باشند، دور انداخته می‌شوند. کاربران دلیلی برای حمایت از شما ندارند وقتی شما به دنبال حمایت از برنامه‌ی خود و بهبود تجربه‌ی کاربری برای آن‌ها نباشید بخصوص زمانی که حجم انبوهی از درخواست‌ها و مشکلات گزارش شده هنوز تکلیفش روشن نشده باشد. سعی کنید با احترام به این نظرات، برنامه و محتوای آن را همواره بروز نگه دارید تا مشتریان شما بدانند که فعالانه در حال بهبود شرایط و اهمیت به خواسته‌هایشان هستید.

نتیجه

هر نکته‌ای که احساس می‌کنید در این پست از قلم افتاده گوشزد کنید. ما از ۳۳ روش برای تبلیغ برنامه پرده برداشتیم. حالا نوبت شماست؛ سلاح تبلیغاتی شما در این فضای رقابتی چیست؟ اصلا چطور است در بخش کامنت‌ها یک بحث داغ در مورد مطالبی که گفته شد راه بیندازیم!

دیدگاه شما :

8 دیدگاه

 • zohrabi ۱۳ تیر ۱۳۹۷

  بسیار عالی و مفید

 • HAMED ۲۲ آذر ۱۳۹۷

  سلام.خسته نباشید.واقعا مطالبتون کاربردی بود خیلی ازشما ممنونم.ارزوی موفقیت بیشتری برایتان دارم

 • محمد پورحسین ۱ بهمن ۱۳۹۷

  بسیار عالی و مفید بود خیلی خوب بود سپاسگزارم دوست عزیز

 • mohammad ۲۱ خرداد ۱۳۹۸

  سلام خسته نباشید عالی بود.
  یه سوالی داشتم اینکه چطور میشه برنامه رو تو اپ‌استورهای معرفی شده ثبت کرد؟
  آموزشش بود خیلی خوب میشد.

  • محمد فرکاریان ۲۱ خرداد ۱۳۹۸

   سلام
   از طریق فرم تماس باما اقدام کنید
   تشکر

 • رضا ۲۱ آبان ۱۳۹۸

  سلام
  از مطالب خوب شما ممنونم
  من یک اپلیکیشن با نام انتخاب در حال ساخت هستم و تا دی ماه در مارکت ها برای دانلود قرار خواهم داد و از همین حالا از راهکارهای شما برای تبلیغ آن استفاده خواهم کرد.
  سپاسگزارم

  • محمد فرکاریان ۲۱ آبان ۱۳۹۸

   🙂

 • hz ۲۵ آبان ۱۳۹۹

  ممنونم از توضیحات بجاتون متشکرم

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.