بهبود ظاهرِ اپلیکیشنهای اندرویدی

سید ایوب کوکبی پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸

بهبود ظاهرِ اپلیکیشنهای اندرویدی

از عنوان مقاله پیداست که در این پست قصد نداریم شما را به یک طراح ماهر تبدیل کنیم. با این حال چند نکتۀ ساده وجود دارد که گرچه رعایت کردنشان انقلابی در برنامۀ شما به وجود نمی‌آورد ولی رعایت نکردنشان قطعاً به ضرر شماست. گاهی انجام ندادن بعضی کارها ضرری به مراتب سنگین‌تر از سودی که از انجام آن کارها نصیبتان می‌شود به دنبال خواهد داشت. پست امروز هم دقیقاً معرفی چنین کارهای است. شما به راحتی می‌توانید از خیر خواندن این پست بگذرید و خودتان با سعی و خطا به چیزهایی که خواهیم گفت برسید ولی چرا از اشتباهات دیگران درس نگیرید که در وقت‌تان صرفه‌جویی شود.

از آیکون‌هایی با استایل مشابه استفاده کنید

در هنگام انتخاب آیکون‌های برنامه از یک سبک و سیاق مشخص پیروی کنید. به هیچ عنوان ترکیبی از آیکون‌های رنگی، سه‌بعدی، فلت و … استفاده نکنید. یا همه آیکون‌ها فلت باشد یا سه بعدی؛ یا همۀ آن‌ها رنگی باشد یا سیاه‌وسفید. مسلماً برای این کار باید بسته یا پکی از آیکون‌ها انتخاب کنید که تنوع زیادی داشته باشد. در اینترنت منابع مختلفی برای دریافت رایگان آیکون‌ها وجود دارد که material.io، flaticon, icon8 نمونه‌ای از این موارد هستند. icon8 یک برنامۀ ویندوزی هم دارد که آیکون‌های متعدد را در دسته‌بندی‌های متعدد در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر طراح آیکون هم داشته باشید که چه بهتر. از طراح بخواهید تا همۀ آیکون‌ها را در یک سبک مشخص و متناسب با تم برنامه طراحی کند. یک سری طراح هم هستند که آیکون‌های خود را برای فروش گذاشته‌اند. مثلاً این پک ۲۴۰۰تایی از آیکون‌های وکتور نمونۀ مناسبی است. به هر حال اگر قصد خرید آیکون داشتید؛ که معمولاً ندارید 🙂 سایت‌های دیگری مثل Iconscout و PixelBuddha هم وجود دارند.

بخوانید  معنی استاتیک بودن زبان جاوا چیست؟

در صورتی که خودتان ذوق هنری داشتید توصیه می‌کنیم با نرم‌افزار illustrator آیکون‌های خود را به صورت وکتور طراحی کنید تا در هر رزولوشنی خروجی بگیرید. با فتوشاپ هم می‌توان آیکون طراحی کرد ولی توصیه نمی‌کنیم چون فتوشاپ یک نرم‌افزار گرافیک پیکسلی است و خروجی آن مقیاس‌پذیر نیست؛ یعنی مثلاً آیکون ۴۸*۴۸ نهایتاً با همین سایز خروجی گرفته می‌شود و بزرگتر از آن کیفیت پایین می‌آید. مزیت دیگر وکتور، سهولت طراحی آیکون‌هاست. در نسخه‌های جدید اندروید استودیو به جای وارد کردن آیکون در سایزهای مختلف می‌توان یک آیکون وکتور را معرفی کرد و خود برنامه نسخه‌های مختلف را تولید کند. ضمناً با ابزار Android Asset Studio می‌توانید آیکون‌ را برای صفحات مختلف و در سایرهای متعدد تولید کنید.

از طراحی متریال پیروی کنید

بارها در مباحث متریال دیزاین دیده‌ایم که گفته شده مثلاً فاصلۀ آیکون‌ها از حاشیه چقدر باشد. فاصلۀ متن و آیکون یا فاصلۀ بین آیکون‌ها و … . سعی کنید در برنامۀ خود حتماً این قواعد را رعایت کنید. اصول فوق ثمرۀ سال‌ها تلاش و آزمون و خطاست. برنامه‌هایی وجود دارند که شبکه‌ای از خطوط افقی و عمودی (grid) روی گوشی ترسیم می‌کنند تا احیاناً اگر عناصری از برنامه خارج از چارچوب قرار گرفته بودند متوجه شوید.  Material Cue یکی از همین برنامه‌هاست که به خوبی کارش را انجام می‌دهد. این برنامه قابلیت‌های فراوان دیگری نیز دارد که با مراجعه به صفحۀ گوگل پلی می‌توانید مشاهده کنید.

رنگ‌ها را با احتیاط استفاده کنید

ذهن ما به صورت ناخودآگاه به رنگ‌ها واکنش نشان می‌دهد. بحث‌های زیادی در باب هارمونی رنگ‌ها، تضاد رنگی، انواع کنتراست و روانشناسی رنگ‌ها وجود دارد. ولی از آنجایی که شما یک توسعه‌دهنده هستید و چندان فرصت مطالعۀ مباحث تئوری را ندارید چند ابزار خوب معرفی می‌کنیم تا به کمک آن‌ها رنگ‌های مناسبی برای اپلیکیشن خود انتخاب کنید:

  1. سایت‌هایی مثل  coolors.co و colourlovers پلت‌های رنگی متنوعی بر اساس حس و حال، فصل‌ها و … دارند که متناسب با برنامه می‌توانید مورد مناسبی انتخاب کنید. انواع پالت‌های رنگی را می‌توانید بر اساس محبوبیت مشاهده کرده و از پالت‌هایی استفاده کنید که بالاترین سطح رضایت را در بین کاربران دارا هستند؛
  2. روش دیگری هم برای استخراج رنگ‌های مناسب وجود دارد. طبیعت؛ که شاهکار رنگ‌ها را می‌توان در آن دید. مثلاً می‌خواهید به برنامۀ خود حال و هوای پاییزی بدهید. تصویری از پاییز بگیرید و با استفاده از ابزار pictaculous رنگ‌های غالب آن را استخراج کرده و در برنامه از آن استفاده کنید. یا اگر برای موج سواری یک اپلیکیشن ساخته‌اید، بهترین رنگ برنامۀ شما در تصاویر ساحل نهفته است؛
  3. آخرین مورد که احتمالاً خودتان هم در جریان هستید استفاده ار ترکیب رنگ‌های آمادۀ material.io یا این سایت است.
بخوانید  آموزش زبان کاتلین – درس 22 (کلاس انتزاعی)

در انتخاب فونت‌ها حساس باشید

چه دوست داشته باشید چه نه. تایپوگرافی و فونت‌ها موضوع مهمی در زیبایی برنامۀ شماست. انتخاب فونت خودش معضلی است، معضل بزرگتر تناسب فونت‌ها در کنار یکدیگر. برای فهم تناسب فونت‌های لاتین ابزار خوبی تحت عنوان Typewolf وجود دارد که سایت‌های مختلف را به همراه فونت‌هایی که استفاده شده‌اند نشان می‌دهد.  شما می‌توانید با دیدن این نمونه‌ها ایده‌های خوبی بگیرید. برای فارسی هم می‌توانید سایت‌های مطرح فارسی‌زبان را بررسی کنید و چینش فونت‌ها را در کنار یکدیگر مشاهده نمایید. دیدن یکی از مهم‌ترین اصول طراحی خلاقانه است که هر گرافیستی به اهمیت آن واقف است و شما نیز به عنوان توسعه‌دهنده اگر می‌خواهید خودتان طراحی برنامه را بر عهده بگیرید باید با این مفاهیم آشتی کنید.

در انتخاب فونت‌ها به این نکته توجه داشتید باشید که تنوع فونت‌ها را بیش از اندازه زیاد نکنید. هرچقدر تعداد فونت‌ها محدودتر باشد به نفع زیبایی و حجم برنامۀ شماست. ضمناً به این نکته هم توجه کنید که اگر قصد چند زبانه کردن برنامه را دارید و می‌خواهید این کار را صرفاً با یک فونت انجام دهید، فونتی را انتخاب کنید که زبان‌های مختلف را ساپورت کند. مثلاً بعضی از فونت‌های لاتین زبان فارسی یا عربی را به خوبی حمایت نمی‌‌کنند و کاراکترهای عجیب و غریب به جای حروف نشان داده می‌شود. همچنین در انتخاب فونت‌ها توجه کنید که وزن‌های مختلفی مثلاً نازک، ضخیم، ایتالیک و … داشته باشند تا در زمان استفاده با کمبودی مواجه نشوید.

دیدگاه شما :

1 دیدگاه

  • مرتضی درزی ۲۴ فروردین ۱۳۹۸

    منابع مفیدی بود … ممنون

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.