امکانات مخفی اندروید استودیو

سید ایوب کوکبی دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸
امکانات مخفی اندروید استودیو

تا قبل از معرفی اندروید استودیو توسط گوگل، اکلیپس پادشاهی می‌کرد ولی بعدها با قدرت گرفتن اندروید استودیو تقریباً سایر ابزارها کنار رفتند. سرعت پیشروی این IDE بسیار زیاد است و با هر نسخه ویژگی‌های متعددی به آن اضافه می‌شود. در این مطلب قصد داریم ویژگی‌های کمترشناخته‌شدۀ اندروید استودیو را معرفی کنیم.

مدیریت کلیپ‌بورد

این ویژگی را در کلیدهای میانبر اندروید استودیو گفتیم. ولی چون یک ویژگی نسبتاً مخفی محسوب می‌شود اینجا دوباره آن را معرفی می‌کنیم.

در حین کدنویسی معمولاً کپی و پیست‌های زیادی انجام می‌دهیم. به طور پیش‌فرض فقط اجازۀ پیست کردن آخرین آیتم را داریم. ولی اندروید استودیو اجازه می‌دهد آیتم‌های قبل‌تر را هم پیست کنید. چطور؟ با فشردن کلیدهای Ctrl+Shift+V.

در پنجرۀ باز شده، فهرست ۵ آیتمی که اخیراً کپی کرده‌اید به ترتیب قرار گرفته‌اند. هر یک از آن‌ها را می‌توانید استفاده کنید. تعداد این آیتم‌ها در حالت پیش فرض ۵ تا است که در تنظیمات قابل تغییر است.

اصلاح نمای ظاهری logcat

گاهی ممکن است پیدا کردن یک پیام از میان حجم انبوه مسیج‌ها که مدام به سمت پایین اسکرول می‌شود کار سختی باشد. معمولاً بخش زیادی از این خروجی به کارمان نمی‌آید و فقط دنبال پیغام خاصی در این پنجره هستیم. چارۀ کار شخصی‌سازی و تغییر رنگ‌بندی این پیام‌ها بر اساس نوع آن‌هاست. اما چگونه؟

بروید به File – Settings – colors & Fonts – Android Logcat و با توجه به دسته‌بندی پیام مثلا خطا، دیباگ، اطلاع‌رسانی، اخطار و … رنگ مورد نظر را تنظیم کنید. به عنوان مثال از این رنگ‌ها می‌توانید استفاده کنید:

VERBOSE — #BBBBBB
DEBUG — #۷۷۹۴BB
INFO — #۴FBB1A
WARN — #BBB60D
ERROR — #FF0C11
ASSERT — #FF4081

تبدیل رشته به ریسورس

احتمالاً می‌دانید که در اندروید استودیو رشته‌های متنی، درون فایلی به نام strings.xml نگه‌داری می‌شوند و هر جایی در برنامه نیازمند رشته‌ای بودید، ارجاعی از این فایل درون کد قرار می‌دهید. ولی گاهی سهواً فراموش می‌کنید که از این روش پیروی کنید یا کلاً از چنین روشی مطلع نبوده‌اید و تعداد زیادی رشته داخل فایل‌های جاوا پراکنده‌اید. اول بگوییم مشکل این روش چیست؟

بخوانید  آموزش زبان کاتلین – درس 12 (تابع بازگشتی)

فرض کنید رشته‌ای یکسان در چندین اکتیویتی و فرگمنت تکرار شده است. حالا به هر دلیلی (غلط املایی، اشتباه دستوری و …) می‌خواهید آن رشته را تغییر دهید. ناچارید کل فایل‌هایی که این رشته در آن هست را پیدا کنید و مورد به مورد تغییر دهید. این روش معایب زیادی دارد. ممکن است بخش‌هایی از دست‌تان در برورد؛ ممکن است همه رشته‌ها را به تناسب تغییر ندهید و … .

مشکل حادتر زمانی است که بخواهید برنامه را چند زبانه کنید. اینجا واقعاً بدون ریسورس کار سخت می‌شود. گوگل برای تسهیل این امر قابلیتی در اندروید استودیو قرار داده تحت عنوان ریسورس. یعنی تمام رشته‌ها، تمام رنگ‌ها و مقادیر و … درون فایل‌هایی با پسوند xml ذخیره می‌شوند و از هر نقطه‌ای از برنامه تنها به مقادیر موجود در این فایل‌ها ارجاع می‌دهید. این روش، مشکلات قبل را ندارد.

به هر حال اگر رشته‌هایی در برنامه وجود داشت که مستقیماً درون فایل‌های جاوا قرار گرفته بود می‌توانید با بردن کرسر ماوس روی آن و زدن کلید Alt+Enter به صورت خودکار با معادل ریسورسی آن جایگزین کنید. بعد از فشردن این کلیدها، پنجره‌ای باز می‌شود که از شما یک نام برای ریسورس می‌خواهد. بعداً با همین نام به این رشته ارجاع خواهید داد.

ویرایش همزمان چند سطر

گاهی لازم است بخش‌هایی از کد را به طور یکسان تغییر دهید. در روش عادی باید تک تک آن قسمت‌ها را جداگانه تغییر دهید ولی با یک ترفند ساده می‌توان همۀ قسمت‌ها را با هم تغییر داد. یک نمونه از متنی که می‌خواهید همزمان در سایر بخش‌ها تغییر داده شود را انتخاب کنید و سپس کلید Alt+j را بزنید.

بخوانید  آشنایی با دیتابیس مدرن ObjectBox

حالا هر چیزی تایپ کنید در سایر قسمت‌ها هم اعمال می‌شود. البته این روش برای رشته‌های یکسان کاربرد دارد. مثلاً نام شخصی را به چند متد ارسال کرده‌اید و حالا می‌خواهید آن را با نام شخص دیگری جایگزین کنید؛ یا متدی از یک کلاس را با overload دیگری از آن جایگزین کنید.

قالب‌های زنده

یکی از ویژگی‌های خوب اندروید استودیو قابلیت تکمیل خودکار کد توسط قالب‌هیا زنده یا Live Templateهاست. مثلاً برای ساخت یک حلقۀ for each کافی است عبارت foreach را وارد کنید یا برای findViewById عبارت کوتاه fbc را بنویسید.

به این کلمات کوتاه قالب‌های زنده گفته می‌شود که تعداد زیادی از آن‌ها در خودِ اندروید استودیو وجود دارد و موارد دیگر را هم خودتان می‌توان اضافه کنید. به هر حال برای دیدن این لیست می‌توانید کلیدهای Ctrl+J را بزنید. هر موردی را در لیست انتخاب کنید، کد مرتبط با آن درج می‌شود و فقط کافی است قسمت‌های مشخصی را پر کنید.

تکمیل خودکار کد به روش postFix

در کنار قالب‌های زنده، با روش postFix نیز می‌توانید کدنویسی را سرعت بدهید. مثلاً به جای اینکه تایپ کنید:

if (turnOn){
}

می‌نویسید: turnOn.if

این عبارت دقیقاً معادل شرط بالاست؛ با این تفاوت که اینجا سرعت کدنویسی‌مان بیشتر شده است. همین کار را می‌توانید برای دستورات دیگری مثل for هم انجام دهید.

جابه‌جا شدن بین محیط طراحی و کد

ممکن است جابه‌جایی دستی بین محیط طراحی layout و کدنویسی کار زمان‌بری باشد. بدون ماوس هم می‌توانید این کار را انجام دهید. کافی است کلیدهای Alt+Shift و فلش راست و چپ را بزنید.

بخوانید  بهره‌وری بیشتر در اندروید استودیو به کمک پلاگین‌ها

دیدگاه شما :

بدون دیدگاه

    هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.