آیا باید از افزونه JetPack در سایتم استفاده کنم؟

نویسنده : سید ایوب کوکبی ۱۲ اسفند ۱۳۹۶

آیا باید از افزونه JetPack در سایتم استفاده کنم؟

گذشته از انتخاب هاست مناسب، سوال دیگری که همواره بین اهالی وردپرس مورد بحث قرار می‌گیرد، استفاده یا عدم استفاده از یک افزونه خاص است. یکی از این افزونه‌ها، افزونه JetPack بوده که ابهامات زیادی در مورد به کار گرفتن آن در سایت‌های وردپرسی مطرح است. در این پست قصد بررسی این موضوع را داریم که بالاخره استفاده از از این افزونه به نفع یا ضرر ماست.

افزونه JetPack

آیا باید از افزونه JetPack در سایتم استفاده کنم؟

کاربران همیشه دنبال افزونه‌هایی هستند که ویژگی‌های زیادی را به رایگان در اختیارشان قرار دهد. یکی از دلایل زیاده خواه بودن کاربران وردپرس شاید رایگان بودن این پلتفرم است. افزونه JetPack تعداد زیادی قابلیت در خود گنجانده است که به تنهایی می‌تواند کار چندین پلاگین دیگر را انجام دهد؛ همین موضوع باعث شده تا جت‌پک موضوع مناسبی برای بحث و گفتگوها باشد. سوالاتی مثل:

 • آیا باید از این افزونه استفاده کنم؟
 • آیا باید این افزونه را نصب کنم؟
 • استفاده از این افزونه به نفع یا ضرر سایت من است؟
 • آیا نصب این پلاگین من را از خرید افزونه‌های پولی بی‌نیاز می‌کند؟

حقیقتش را بخواهید پاسخ همه این سوالات این است که بستگی دارد. دلیل ارائه چنین پاسخی را بعد از خواندن کامل مقاله درک خواهید نمود. اما همانطور که حدس زده‌اید، قصد ما از نوشتن این مقاله، کالبدشکافی جت پک، ذکر توانمندی‌های آن و در نهایت بیان این موضوع است که چرا و تحت چه شرایطی باید از این افزونه در سایت خود استفاده کنید. اما قبل از هر چیزی اجازه دهید به چالش‌برانگیزترین موضوع بحث، یعنی تاثیر بد افزونه JetPack روی سرعت سایت بپردازیم…

آیا جت پک سرعت سایت را کاهش می‌دهد؟

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند و انعطاف‌پذیر است که در هنگام نصب، ویژگی‌های اضافه‌ای که بعضا بی‌استفاده هستند، نصب نمی‌شود. به جای این کار وردپرس مکانیزم افزونه‌ها را برای اضافه کردن قابلیت‌های جدید پیش‌بینی کرده تا فقط قابلیت‌های مورد نیازمان را به سایت اضافه کنیم.

جت پک، پلاگین ویژه‌ای است که به جای ارائه یک قابلیت همچون ظرفی حاوی افزونه‌های دیگر است. با نصب و فعال‌سازی این افزونه نه‌تنها یک قابلیت بلکه مجموعه‌ای از چندین قابلیت مختلف به وب‌سایت شما افزوده می‌شود. اما همین تعدد قابلیت‌ها باعث ترس کاربران شده که نکند با این حجم امکانات سایت من کند شود!

این جمله را با من تکرار کنید: تعداد افزونه‌های نصب شده بر روی سایت مهم نیست بلکه کیفیت آن‌ها مهم است.

در مورد جت پک می‌توانیم بگوییم که این افزونه به خودی خود باعث کند شدن سایت نمی‌شود. کدهای آن بسیار خوب نوشته شده است و خبر خوب اینکه با غیرفعال کردن قابلیت خاصی در بخش تنظیمات، کدهای آن بخش در پس‌زمینه سایت اجرا نمی‌شود. بنابراین سنگین‌وزن بودن جت پک کاملا در کنترل شماست.

این شما هستید که تعیین می‌کنید چه تعدادی از قابلیت‌ها بر روی سایتتان اجرا شود.

و اگر بخواهیم در این مورد صادق باشیم باید بگوییم که توسعه‌دهندگان این افزونه بیش از سایر افزونه‌های وردپرس، بر روی بروزرسانی، بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری آن وقت می‌گذارند. بنابراین از لحاظ کارایی فکر نمی‌کنم با مشکل کمبود سرعت مواجه شوید. اگر تحت شرایط خاصی احساس می‌کنید فعال‌سازی ویژگی خاصی از جت پک باعث کاهش سرعت سایت می‌شود، مشکل را در جای دیگری جستجو کنید، ربطی به افزونه JetPack ندارد طوری که اگر همان قابلیت را به صورت جدا از یک افزونه دیگر استفاده کنید باز هم با مشکل کاهش سرعت مواجه خواهید شد.

به عنوان مثال:

فرض کنید افزونه JetPack را فعال کرده‌اید و از یک ماژول CSS سفارشی استفاده می‌کنید. اگر به این فایل ۵۰۰۰ خط کدهای CSS اضافی برای سفارشی کردن ظاهر سایت اضافه کنید قطعا با کاهش سرعت مواجه خواهید شد و این موضوع ارتباطی به جت پک ندارد. حتی اگر جت پک را حذف کرده و از یک افزونه CSS دیگر استفاده کنید بازهم با مشکل کاهش سرعت مواجه می‌شوید. در واقع ریشه مشکل شما به خودتان برمی‌گردد نه افزونه‌ای که از آن استفاده می‌کنید.

بخوانید  بهترین افزونه ها برای ارسال اعلانات

افزونه جت پک چیست و چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

جت پک به خاطر تعداد قابلیت‌های زیاد آن افزونه بسیار بزرگی است. این افزونه با اینکه در نسخه رایگان امکانات زیادی را به کاربران ارائه می‌دهد، نسخه پرمیوم هم دارد که باز هم به تعداد قابلیت‌های آن افزوده می‌شود.

 • میزبانی تصاویر روی CDN – جت پک اجازه می‌دهد تا تصاویرتان را بر روی شبکه CDN آن قرار دهید تا فشار سرور شما کاهش یافته و سرعت لود شدن سایت افزایش پیدا کند.
 • گزارش‌های آماری – با این افزونه به راحتی می‌توانید ترافیک ورودی سایت را مانیتور کنید تا پی ببرید چه پست‌هایی پرمخاطب هستند.
 • پست‌های مرتبط – دیگر نیازی به طی کردن فرایند پیچیده یافتن پست‌های مرتبط ندارید. این افزونه خودش این کار را انجام می‌دهد.
 • انتشار خودکار – با نصب جت پک، مطالب شما به صورت خودکار به لینکدین، فیسبوک و تویتر ارسال می‌شود.
 • دکمه‌های اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی – این افزونه، دکمه‌های اشتراک در شبکه‌های اجتماعی را به پست‌های شما اضافه می‌کند تا کاربران به سادگی بتوانند مطالب مورد علاقه را به اشتراک بگذارند.
 • نقشه XML سایت – این افزونه نقشه سایت را به صورت خودکار ایجاد می‌کند و امکان اتصال آن به گوگل جهت رتبه‌بندی بهتر وجود دارد.
 • محافظت از حملات Brute Force – جت پک به صورت خودکار، سایت شما را از حملات بروت فروس محافظت می‌کند.
 • مانیتورینگ سایت – هر ۵ دقیقه سایت شما چک می‌شود تا از سلامت آن مطمئن شود.
 • سفارشی‌سازی سایدبار – جت پک به شما اجازه می‌دهد تا سایدبار سایت را متناسب با محتوا و به صورت داینامیک تغییر دهید.
 • انتشار پست از طریق ایمیل – شما می‌توانید مستقیما ایمیل‌های خود را در قالب یک پست منتشر کنید.
 • بهبود بخش دیدگاه‌ها – وردپرس به صورت پیش‌فرض قابلیت دیدگاه را در سایت شما فعال می‌کند ولی با کمک این افزونه اعلان درمورد دیدگاه‌ها بهتر به کاربر ارسال می‌شود.
 • فرم تماس با ما – ساخت فرم تماس با ما با جت پک خیلی آسان است.
 • CSS سفارشی – با جت پک می‌توان CSS های سفارشی به پوسته سایت اضافه کرد.
 • و بیش از ۲۰ قابلیت دیگر

همانطور که می‌بینید اساسِ ساخت افزونه JetPack جمع‌آوری قابلیت‌های مفید سایر افزونه‌ها در داخل یک افزونه واحد است تا دیگر نیازی به نصب دیگر پلاگین‌ها نداشته باشید. این یک حسن است که با خرید یک افزونه از خرید و نصب سایر افزونه‌ها بی‌نیاز شوید آن هم با امکان روشن یا خاموش کردن قابلیت‌های ارائه شده. نظیر این افزونه را  کجا پیدا می‌کنید؟

آیا جت پک جایگزینی هم دارد؟

بله، یقینا؛ ولی نه دقیقا مثل JetPack. اغلب اوقات این جایگزین‌ها تنها قابلیت خاصی از جت پک را پوشش می‌دهند. تنها یک استثناء در این زمینه وجود دارد و آن هم افزونه Slimpack است که همچون جت پک، مجموعه‌ای از قابلیت‌های مختلف را در داخل یک افزونه واحد عرضه می‌کند. تنها تفاوت این دو افزونه این است که اسلیم پک تمامی قابلیت‌هایی که نیازمند ساخت اکانت بر روی WordPress.com است را حذف کرده است.

استفاده از جت پک نیازمند ساخت اکانت در سایت WordPress.com بوده که رایگان است. این اکانت برای استفاده از برخی از قابلیت‌های جت پک که نیازمند میزبانی بر روی سرورهای خارجی است ضروری بوده که نیازی به پرداخت هزینه اضافه برای این سرورها نیست. توسعه‌دهندگان این افزونه تضمین می‌کنند که استفاده از فوتون به عنوان CDN برای تصاویر هیچ اطلاعاتی را به منظور ردیابی آن‌ها ذخیره نمی‌کنند و تنها کاری اکه انجام می‌شود پردزاش تصاویر بر روی سرورهای خارجی و ارسال نسخه فشرده به سایت اصلی شماست. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده این قابلیت به سرورهای دیگری منتقل نشود و فراداده‌های تصاویر شما برای اهداف اطلاعاتی استفاده نشود. این موضوع به سطح ریسک‌پذیری و چگونگی برخورد شما با ریسک برمی‌گردد. در هر حال اگر تصمیم به استفاده از افزونه‌های دیگری گرفته‌اید، لیست پایین را مد نظر داشته باشید:

بخوانید  ایجاد لینک خارجی در عنوان پست

برای ساخت فرم:

 • Ninja Forms – رایگان (اما افزونه‌های آن پولی است)
 • WPForms – رایگان (نسخه غیر لایت ۳۹ دلار است)
 • Gravity Forms با قیمت ۳۹ دلار (لایسنس فقط برای یک سایت)
 • Fomidable Forms – رایگان (۴۹ دلار برای نسخه شخصی)

برای امنیت:

 • iThemes Security – رایگان (۸۰ دلار برای نسخه Pro)
 • Sucuri Security – رایگان (استفاده از فایروال از ۱۰ دلار شروع می‌شود)

برای آمار سایت:

برای فشرده‌سازی تصاویر:

 • Imagify – رایگان (بیشتر از ۲۵ مگابایت ماهی ۵ دلار)

برای سئو و نقشه سایت:

البته بسیاری از افزونه‌های دیگر نیز هستند. این‌ها تنها تعدادی از افزونه‌های برتر در هر دسته بودند که معرفی کردیم. برخی از این افزونه‌ها رایگان هستند ولی تعداد قابل توجهی از آن‌ها نسخه پرمیوم و پولی دارند. آیا نسخه پولی افزونه، یک فاکتور مقایسه محسوب می‌شود؟ چرا که نه؛ ولی تنها فاکتور مقایسه نیست.

چگونه بفهمیم که سایت ما نیاز به استفاده از جت پک دارد یا نه؟

واقعیت این است که اتخاذ هر نوعی تصمیمی در مورد سایت نیازمند رعایت عوامل متعددی است و تنها به هزینه سایت وابسته نیست. در ادامه شما را با ۵ عامل تصمیم‌گیری دیگر آشنا می‌کنیم.

تداوم کسب‌وکار – اگر تصمیم گرفته‌اید از افزونه‌ای رایگان به جای جت‌پک استفاده کنید همیشه این سوال را از خود بپرسید که آیا توسعه‌دهنده، چند سال دیگر از آن پشتیبانی می‌کند. آیا مشکلات افزونه با آپدیت‌های منظم برطرف می‌شود. تفاوت مهمی که بین افزونه JetPack و سایر افزونه‌های رایگان وجود دارد اعتبار تجاری آن است. این افزونه توسط شرکت Automattic (موسس WordPress.com) توسعه داده شده، بنابراین از اعتبار آن می‌توان مطمئن بود.

البته این نکته تنها برای سایت‌های که قصد فعالیت طولانی مدت دارند صدق می‌کند نه سایت‌هایی که امروز می‌آیند و بعد از چند ماه یا یکی دو سال، فعالیتشان متوقف می‌شود. در چنین شرایطی شاید استفاده از افزونه‌های پولی و رایگان چندان تفاوتی با هم نداشته باشد. در هر صورت در بین افزونه‌های رایگان هم جت پک را توصیه می‌کنیم.

قیمت – اشاره کردیم که هزینه یا قیمت افزونه تنها فاکتور انتخاب نیست ولی به هر حال عامل مهمی برای انتخاب است. افزونه JetPack قابلیت‌های زیادی را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد و در نسخه پولی باز هم امکانات بیشتری ارائه می‌شود. اگر قیمت محصول خیلی برایتان مهم است، انتخاب جت پک را پیشنهاد می‌کنیم. البته در صورتی که مشکلی به لحاظ هزینه نداشته باشید، افزونه‌های دیگری نیز برای تامین ویژگی‌های مورد نظر شما وجود دارند. لازم است بگوییم که جت پک با دریافت مبلغی امکان ارائه پشتیبانی اورژانسی هم فراهم می‌کند.

تحمل ریسک – Automattic مالک کدبیس یا هسته اصلی وردپرس نیست. وردپرس یک پلتفرم رایگان است که به صورت رایگان کدهای آن در اختیار هر کسی قرار دارد. بنابراین با محو شدن شرکت توسعه دهنده جت‌ پک هیچ اتفاقی برای وردپرس نمی‌افتد اما ذکر این نکته نیز لازم است که استفاده از جت پک برای سایت شما نوعی وابستگی ایجاد می‌کند که در صورت توقف فعالیت شرکت سازنده با مشکلاتی مواجه خواهید شد چرا که بخشی از ویژگی‌های این افزونه محتوای شما را بر روی سرورهای خارجی قرار می‌دهد که در صورت اتمام فعالیت آن‌ها باید به فکر راه‌ و چاره باشید.

بخوانید  پاپ اپ برای وردپرس

اگرچه اعتبار شرکت سازنده افزونه JetPack بالاست ولی بسته به میزان ریسک‌پذیری سازمان خود ممکن است وابستگی به این افزونه‌ها را تهدید تلقی کنید همانطور که بسیاری از سایت‌های مطرح دنیا حتی به معتبرترین سرویس‌های گوگل مثل گوگل فونت هم اعتماد نداشته و از سیستم‌های اختصاصی خود استفاده می‌کنند. گاهی اوقات سطح ریسک‌پذیری تا آنجا پیش می‌رود که حتی وردپرس را به عنوان بستر مناسبی برای فعالیت‌های تجاری نمی‌دانیم. بنابراین همه چیز به شرایط شما بستگی دارد.

تعداد قابلیت‌ها – یکی از چیزهایی که اغلب افراد در هنگام انتخاب یک افزونه در نظر نمی‌گیرند، تعیین نکردن سطح منطقی انتظارات آن‌هاست. همه به دنبال برترین‌ها و کاملترین‌ها هستند بدون اینکه ببیند واقعا نیازشان چیست. گاهی اوقات خیلی از قابلیت‌های اضافه‌ای که افزونه‌ها در اختیار ما قرار می‌دهند به کارمان نمی‌آید. مثلا اگر تنها قابلیت مورد نظر شما حفظ امنیت یا ساخت نقشه سایت باشد استفاده از افزونه JetPack کار درستی نیست بلکه با افزونه‌های اختصاصی این کار می‌توانید نیاز خود  را برطرف کنید ولی اگر به چند قابلیت مختلف در کنار هم نیاز دارید، جت پک می‌تواند انتخاب عاقلانه‌ای باشد.

وقتی چندین قابلیت مختلف نیاز داشته باشید و جت پک را انتخاب کرده باشید لااقل خیالتان راحت است که فعال کردن همه این ویژگی‌ها باعث تداخل با یکدیگر نمی‌شود چون همه ویژگی‌ها در یک افزونه و توسط یک تیم واحد ساخته شده است. ولی اگر همین کار را با نصب چندین افزونه مختلف و فعال کردن همزمان آن‌ها انجام میدادید احتمالا تداخل، بی‌نظمی و حتی کاهش امنیت به دلیل افزایش نقاط آسیب‌پذیری بیشتر می‌شود.

بروزرسانی و کارایی – توسعه دهنده‌های قهاری بر روی جت پک کار می‌کنند و به صورت مداوم، کد پایه یا بخش‌هایی از آن را بروزرسانی می‌کنند. بعلاوه رویکرد این تیم در مورد کارایی افزونه تا حدود زیادی متفاوت از سایر پلاگین‌هاست. از آنجایی که افزونه JetPack بیش از سایر افزونه‌ها بر روی هاست‌ها، سرورها و با انواع پیکربندی‌ها مستقر شده است، بازخورد دریافت شده در بهبود عملکرد آن بسیار موثر واقع می‌شود. از سوی دیگر سرعت بروزرسانی این افزونه به خاطر تعدد ویژگی‌های آن به اندازه افزونه‌هایی که تنها بر روی یک قابلیت تمرکز کرده‌اند نیست.

همانطور که می‌بینید، شرایط شما تعیین می‌کند که آیا باید از افزونه JetPack استفاده بکنید یا خیر.

آیا نصب و تست جت پک کار سختی است؟

نصب این افزونه بسیار آسان است. کافی است مراحل زیر را طی کنید:

 1. به قسمت مدیریت سایت لاگین کنید. (داشبورد مدیریتی وردپرس)
 2. بر روی بخش افزونه‌ها کلیک کنید.
 3. سپس دکمه افزودن را کلیک کنید.
 4. افزونه JetPack را جستجو و سپس دکمه نصب را بزنید.
 5. افزونه را فعال کنید.
 6. سپس به اکانت خود در WordPress.com متصل شوید. (در ایران فیلتر است، باید با پراکسی وارد شوید.)
 7. اکنون می‌توانید انتخاب کنید چه قابلیت‌هایی برای سایت فعال شوند.

کل این فرایند کمتر از ۵ دقیقه زمان می‌برد. بیشتر این زمان هم صرف ساخت اکانت کاربری در مرحله ۶ می‌شود. در صورتی که از عملکرد جت پک رضایت داشتید توصیه می‌کنیم به جای خرید افزونه‌های دیگر با پرداخت مبلغ منصفانه‌ای از قابلیت‌های تجاری این محصول استفاده کنید تا ضمن برخوداری از پشتیبانی بی‌نظیر تیم سازنده و اعتبار شرکت Automattic، خیالتان از بابت عدم تداخل قابلیت‌ها راحت باشد. لطفا در صورتی که از این افزونه استفاده می‌کنید نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

سید ایوب کوکبی

نویسنده و مترجم...

5 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
  امیر

  پنج شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷

  سلام
  لطفا راهنمایی کنید
  با فعال کردن CDN تصاویر جت پک دیگه تصاویر سایت نمیاند!
  علت چی میتونه باشد؟

   محمد جواد فرکاریان

   شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷

   سلام
   دقیقا چطور این کار را انجام دادید؟ ادرس تصاویر رو تغییر دادید به سی دی ان؟

  فاطمه

  دوشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۷

  سلام. من هم همین مشکل رو دارم که با فعال کردن گزینه هایی که تو بخش performance and speed بود عکس های سایتم دیگه بدون فیلترشکن نمایش داده نمیشه.

   محمد جواد فرکاریان

   دوشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۷

   با سلام
   احتمال داره که ای پی ایران تحریم شده و این مشکل رو ایجاد کرده

  ژنیک

  چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸

  به خاطر اینکه API های استفاده شده در جت پک اکثرا از دامین های فیلتر شده هستند، باز شدن صفحات با کندی زیادی انجام میشه و متاسفانه نمیشه جلوی این قضیه رو گرفت. مگه اینکه فایل های جت پک ویرایش بشن که بعد از هر آپدیت تغییرات اعمال شده رونویسی میشن.