آموزش زبان کاتلین – درس ۱ (ساخت اولین برنامه)

سید ایوب کوکبی پنج شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷

آموزش زبان کاتلین - درس 1 (ساخت اولین برنامه)

در مقدمه آموزش زبان کاتلین مثالی از برنامه ساده Hello World آورده شد. در این قسمت ساختار کلی و بخش‌های مختلف آن کد را بررسی می‌کنیم:

// Hello World Program

fun main(args : Array<String>) {
println(“Hello, World!”)
}

 

خروجی کد، عبارت پایین است:

Hello, World!

 

بیایید بخش‌های مختلف این کد را آنالیز کنیم:

۱- // Hello World Program

 

در کاتلین همانند جاوا هر خطی که با // شروع می‌شود به معنی کامنت است. کامنت‌ها توضیحاتی هستند که کامپایلر از آن صرفنظر می‌کند و صرفاً جهت خوانایی بیشتر و درک بهتر عملکرد کدها درج می‌شوند. در درس‌های بعدی به صورت مفصل به بحث کامنت‌ها می‌پردازم.

۲- fun main(args : Array<String>) { … }

 

وجود این تابع در همه‌ی برنامه‌های کاتلین اجباری است. در واقع کامپایلر به محض اجرای برنامه دنبال فانکشن main می‌گردد. اگر وجود نداشته باشد خطا می‌دهد. این تابع پارامتری از نوع آرایه دریافت می‌کند. درباره‌ی توابع و پارامترها هم بعداً توضیح می‌دهم. ولی علی‌الحساب به خاطر داشته باشید که وجود تابع main در تمام برنامه‌های کاتلین ضروری است چرا که در حکم نقطه‌ ورود برنامه است یعنی جایی که اجرای برنامه از آنجا شروع می‌شود. ساختار این فانکشن به شکل ذیل است:

fun main(args : Array<String>) {
… .. …
}

۳- println(“Hello, World!”)

 

()println تابعی است که کارش دریافت یک پیغام متنی و چاپ آن در خروجی استاندارد است. منظور از خروجی استاندارد صفحه‌نمایش است. دقت کنید بعد از چاپ متن یک خط خالی ایجاد می‌شود. یعنی اگر یک println دیگر اضافه کنید. متن جدید زیر متن قبلی و در خط جدید نمایش داده می‌شود.

بخوانید  برنامه‌نویسی پیشرفته اندروید با زبان کاتلین - بخش سوم (RxJava)

مقایسه کاتلین با زبان جاوا (در برنامه Hello World)

همانطور که قبلا اشاره شد، کدهای کاتلین را به صورت ۱۰۰ درصد می‌توان با جاوا جایگزین کرد و بالعکس. اگر بخواهیم کد بالا را در زبان جاوا بازنویسی کنیم، به این شکل باید عمل کنیم:

// Hello World Program

class HelloWorldKt {
public static void main(String[] args) {
System.out.println(“Hello, World!”);
}
}

 

چند نکته مهم

۱- برخلاف جاوا، ضرورتی به ساخت کلاس در برنامه‌های کاتلین نیست چرا که کاتلین خودش این کار را برای ما انجام می‌دهد. اگر از Intellij IDEA استفاده می‌کنید به منوی Run > Edit Configurations مراجعه کنید تا این کلاس را مشاهده نمایید. مثلاً اگر نام فایلتان HelloWorld.kt باشد، کامپایلر، کلاسی تحت عنوان HelloWorldKt ایجاد می‌کند.

۲- تابع ()println به صورت داخلی از تابع ()System.out.println استفاده می‌کند. کاربران Intellij IDEA با بردن اشاره‌گر ماوس روی println و رجوع کردن به منوی Navigate> Declaration (کلید میانبر: Ctr+B مک: Cmd+B) می‌توانند فایل Console.kt را ببینند که داخل آن تابع ()println تابع ()System.out.println را فراخوانی کرده است.

تابع println در کاتلین به صورت داخلی تابع System.out.println را فرا می‌خواند

دیدگاه شما :

بدون دیدگاه

    هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.