آشنایی با دستورات ADB – بخش سوم

سید ایوب کوکبی شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷

با قسمت آخر از دستورات ADB در خدمت شما هستم. در این قسمت به دستوراتی خواهم پرداخت که نقش چاقو سوئیسی را برای توسعه‌دهندگان اندروید بازی می‌کنند. تمام دستورات قبلی کاربرد داشتند ولی نه به اندازه دستور dumpsys. اگر بخواهیم بین تمام دستورات ADB یکی را از همه مهم‌تر معرفی کنیم همین دستور dumpsys است. این دستور به شما اجازه می‌دهد تا خروجی کاملی از سرویس‌های در حال اجرا روی دستگاه متصل شده به سیستم دریافت نمایید. البته خروجی آن طولانی و خسته‌کننده بوده و بدون استفاده از گزینه‌هایی که در اختیار شما قرار می‌دهد کاربرد چندانی ندارد. بیایید چند مثال را با هم بررسی کنیم:

مشاهده تمام آلارم‌های تنظیم شده

آیا می‌خواهید از تنظیم درست آلارم مطمئن شوید؟ برای مشاهده تمام آلارم‌های ثبت شده از دستور پایین استفاده کنید:

adb shell dumpsys alarm

مشاهده تمام آلارمهای ثبت شده به کمک ADB

مشاهده اطلاعات اپلیکیشن با کمک ADB

نام و کد نسخه، اولین تاریخ نصب، تاریخ آخرین بروزرسانی، مجوزهایی که استفاده می‌کند و …

adb shell dumpsys package com.android.chrome

گزینه دیگری که به dumpsys قدرت بالایی داده است، activity است. با این آپشن تمام اطلاعات درباره Activity Manager, Activities, Providers, Services, Broadcasts و اکتیویتی‌های جاری و کلی اطلاعات دیگر نمایش داده می‌شود. فرض کنید درباره صفحه فعلی که در برنامه شما نمایش داده شده می‌خواهید اطلاعاتی به دست آورید. مثلاً آیا این صفحه از فرگمنتی استفاده می‌کند یا نه؟ از چه ویویهایی استفاده می‌کند و …

adb shell dumpsys activity top

می‌خواهید از Stack، تسک‌های جاری، سرویس‌های فعال یا Intentهای معوق مطلع شوید. این دستور را وارد کنید:

adb shell dumpsys activity

دستور بالا، اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای اینکه بدانید به جزء dumpsys activity چه آپشن‌های دیگری در اختیار شماست این دستور را وارد کنید:

adb shell dumpsys activity -h

در هنگام توسعه برنامه، ممکن است لپ‌تاپ یا گوشی شما روی شبکه دیگری قرار داشته باشد. در چنین شرایطی اگر API Server به صورت محلی روی لپ‌تاپ در حال اجرا باشد، گوشی شما امکان دسترسی به API را ندارد. راه حل ساده این مشکل استفاده از دستور reverse است:

adb reverse tcp:8000 tcp:3000

حالا وقتی گوشی شما تلاش می‌کند به http://localhost:8000 دسترسی پیدا کند، درخواست صادر شده به localhost:3000 لپ‌تاپ منتقل خواهد شد.

بخوانید  آشنایی با دستورات ADB – بخش دوم

نمایش میزان مصرف باتری

می‌خواهید بدانید برنامه شما چه مقدار باتری مصرف می‌کند؟ این کار با گزینه Batterystats امکان‌پذیر است. دستگاه به صورت دائم وضعیت مصرف باتری برنامه‌ها را در پس‌زمینه ثبت می‌کند که با این دستور می‌توانید ابتدا تاریخچه قبلی را پاک کنید، سپس برنامه خود را اجرا نمایید تا اطلاعات وضعیت باتری آن ثبت شود:

adb shell dumpsys batterystats --reset

سعی کنید چند ثانیه‌ای برنامه را در حالت اجرا رها کنید تا اطلاعات مصرف باتری آن به اندازه کافی ثبت شود. سپس با این دستور، اطلاعات جمع‌آوری شده را استخراج کنید:

برای اندروید ۷٫۰ و بالاتر:

adb bugreport > bugreport.zip

برای اندروید ۶٫۰ و پایین‌تر:

adb bugreport > bugreport.txt

بعد از استخراج داده‌های مصرف باتری، به این سایت مراجعه کنید و فایل زیپ یا txt را آپلود کنید. سایت اطلاعات دریافتی را به صورت ویژوال و با نمودارهای مختلف نمایش می‌دهد و شما در جریان ریزترین اطلاعات مصرف باتری برنامه‌ قرار می‌گیرید.

سلسله مقالات دستورات ADB را اینجا به پایان می‌رسانیم. البته دستورات بیشتری وجود دارند که از حوصله این مقاله خارج است. نکته مهم این است که از خط فرمان نترسید. این محیط تاریک، گاهی اوقات زحمات زیادی را از دوش شما برمی‌دارد. یک توسعه‌دهنده حرفه‌ای اندروید بایستی اطلاعات خوبی از این ابزار داشته باشد.

دیدگاه شما :

بدون دیدگاه

    هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به شماره 30005563 پیامک کنید.